Rakousko po skandálu: vládu opouští celá krajní pravice, bude vyšetřování
Petr JedličkaDen po zveřejnění ibizské nahrávky skončila v Rakousku kariéra jednoho z nejúspěšnějších představitelů evropské krajní pravice. Dva dny poté skončila celá vládní koalice. Analytikové nyní pátrají, co z nahrávky je pravda, a čekají, co voliči.
Rakouskou vládu opustí nejen vicekancléř Heinz-Christian Strache, který je hlavním protagonistou aktuálního skandálu „Ibiza“, ale všichni ministři zastupující posthaiderovskou Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). Rozhodlo o tom v pondělí širší vedení strany v reakci na tlak od ostatních politiků všech směrů, včetně lidoveckého kancléře Kurze. Sebastian Kurz již o víkendu prohlásil, že po odhaleních z ibizské nahrávky nevidí jinou cestu než předčasné volby. Vládu měl podle jeho pokynu opustit vedle Stracheho, který rezignoval sám v sobotu, také ministr vnitra Herbert Kickl, aby nemařil vyšetřování skandálu. Svobodní se přitom dali slyšet, že v takovém případě stáhne FPÖ z černo-modré koalice i všechny další ministry.
„Je mi moc líto, že tak skvělá vláda musí skončit tak brzo. (Ministr vnitra) Kickl neudělal nic špatného,“ uvedl na tiskové konferenci odstupující ministr pro infrastrukturu Norbert Hofer, který po odchodu Stracheho převzal v FPÖ vedení.
Vláda tvořená FPÖ a lidoveckou ÖVP se Sebastianem Kurzem v čele vznikla po volbách před rokem a půl za velkých protestů. Značná část Rakušanů chtěla však zároveň změnu oproti letité vládě velké koalice a Kurz volby vyhrál s velkým náskokem. Koalice tak protestní vlnu přečkala.
Řada lidovců si následně začala spolupráci s FPÖ chválit s argumentem, že Stracheho strana není moc aktivní, dává lidoveckým ministrům úplnou volnost a kabinet funguje jako jednobarevný. Nyní se ovšem kancléř Kurz i celá ÖVP od posthaiderovců odvrací.
„Teď je důležité — a je to skutečně nejvyšší priorita — prověřit všechny zveřejněné skutečnosti a celou věc objasnit. Všechna podezření, které vzbudila nahrávka, musí být vyšetřena. Otázky porušení zákona, otázky možného zneužití moci, vše, kde je možnost, že byl spáchán zločin,“ uvedl Kurz na vlastní tiskovce.
Co je na nahrávce
Skandál Ibiza spustily v pátek 17. května večer německé listy Spiegel a Süddeutsche Zeitung, které paralelně zveřejnily detailní rozbor šestihodinové nahrávky ze skrytých kamer a odposlechů, jež jim byla doručena anonymně na začátku měsíce. Záznam zachycuje předsedu FPÖ Stracheho, jeho stranického chráněnce a donedávna sněmovního funkcionáře FPÖ Johanna Gudenuse a několik dalších osob na návštěvě luxusní nájemní vily na španělském ostrově Ibiza v létě 2017.
Strache a Gudenus po většinu návštěvy jednají s ženou, která se vydává za neteř ruského oligarchy Igora Makarova. Tato osoba je přitom jen herecky zdatnou figurantkou, která s příběhem, že chce v Rakousku investovat několik set milionů eur a u toho „spolupracovat“ s FPÖ, tlačí Stracheho s policejní důsledností do slibu korupční dohody.
Strache opakovaně vysvětluje, že v Rakousku nefungují věci jako v Rusku a že chce všechno dělat legálně. Když je však nabídnuto, že fiktivní neteř koupí kontrolní podíl v největším rakouském bulváru Kronen Zeitung a že je ochotna jej před volbami za asistence FPÖ předělat na list, který pomůže Stracheho straně k úspěchu, začne politik hovořit otevřeněji.
Korupční závazek pomoci ruské investorce k vyššímu zhodnocení investic z veřejných peněz dá Strache na záznamu opakovaně, vždy ale jen obecně („pokud vyhrajeme volby, dá se pak mluvit o všem“), nepřímo („můžete si třeba založit stavební firmu. Pak budete dostávat všechny zakázky, které má nyní XY“) nebo úsečně a ve zjevné opilosti („Jóóó (...) To dáme (...) A teď dem tancovat“).
O něco úspěšnější je falešná neteř při vyptávání se na způsoby, jakými by mohla podpořit FPÖ přímo, a to financemi bez „dohledu úřadů“ nebo dokonce penězi, které „nejsou zaručeně všechny úplně čisté“. Strache zde popisuje obecnou cestu přes papírově nezávislé sdružení, kterou podle něj posílali FPÖ peníze už v minulosti jiní Rusové, Izraelci, „co nemají rádi levičáky“, nebo konkrétní rakouští investoři.
Jmenovaní rakouští investoři po zveřejnění nahrávky popřeli, že by kdy FPÖ něco posílali. A Strache nyní vše vysvětluje tak, že se jen snažil pod vlivem alkoholu zaujmout atraktivní Rusku, za což prý dluží omluvu zejména svojí manželce.
Celkově není zatím jasné, co ze Stracheho odhalení odpovídá skutečnosti, a ani, zda Strache nebo někdo jiný v jeho straně porušil zákon. To má ukázat právě až vyšetřování.
Není též jasné, kdo situaci zinscenoval a nahrál, pouze že šlo o záměrnou past (neoficiálním favoritem na autorství je jeden angažovaný německý satirik).
Avšak způsob, jakým Strache, ač podnapilý, plánuje v Kronen Zeitung personální čistku, vyznává se z obdivu k mediální politice Viktora Orbána nebo se chlubí, jak za krize vydělal na nákupu zlata, zásadně poškozuje image, kterou si tento politik léta budoval. Strache, jenž vedl FPÖ nepřetržitě od roku 2005, již nemůže věrohodně vystupovat jako nositel čistější alternativy k představitelům tradičních rakouských stran.
FPÖ se otevřeně a dlouhodobě hlásí k podpoře politiky Ruska i konkrétně Vladimira Putina. V tomto skandál nic nového nepřináší. Z nahrávky ale vychází vlastenecky se profilující (ex)předseda této strany i jako člověk, kterých je ochoten zpronevěřit pro vlastní politický prospěch daně Rakušanů tak, aby posloužili k zmnožení majetku těch nejbohatších Rusů.
Co bude dále
Rakousko čeká příští pondělí hlasování o nedůvěře vládě, respektive kancléři, a oficiální vyhlášení předčasných voleb. Ty spolkový prezident Alexander Van der Bellen avizoval předběžně na září. Do voleb bude spravovat zemi buďto dál Kurzova vláda, v níž mají nahradit ministry za FPÖ úřednici a všeobecně uznávaní experti, nebo nějaký provizorní překlenovací kabinet.
S ještě větším zájmem vyhlíží ale dnes pozorovatelé výsledek víkendových voleb do Evropského parlamentu. Svobodná strana Rakouska si udržovala v posledních letech podporu 21 až 27 procent a patřila mezi nejpopulárnější krajně pravicové strany v EU. Komentátoři nyní diskutují, jak moc může skandál FPÖ poškodit.
V čase posledního velkého propadu FPÖ během účasti na první Schüsselově vládě (1999-2002) se straně snížila podpora na deset procent. V současnosti se ale argumentuje, že Rakušané nevolí FPÖ pro magnetičnost jejího lídra jako za časů Jörga Haidera, ale kvůli programu. Posilování krajní pravice je navíc zřejmé v celé Evropě.
Zástupci ostatních stran se snaží na každý pád aktuálně využít propuklý skandál, jak mohou. I v Německu už kancléřka Merkelová stihla předvolebně varovat před krajně pravicovými politiky „na prodej“, kteří chtějí „zničit Evropu našich hodnot“.
Bude-li propad FPÖ v evropských volbách velký, či ukáže-li vyšetřování, že strana skutečně dostávala peníze tajnými kanály ze zahraničí, může FPÖ podle analytiků i zaniknout. Její oslabení prospěje nyní nejvíce Kurzově ÖVP. Voliči programu rakouských posthaiderovců ale nikam nevymizí.
Další informace:
Kronen Zeitung Strache: „Ich werde meine Unschuld beweisen!“
Kronen Zeitung Schadenfreude - eine angemessene Reaktion?
EuroNews Corruption probe a blow for far-right parties ahead of EU elections
BBC News Austria's far-right Freedom Party ministers all resign amid scandal
The Local — Austria Austrian far-right ministers to resign en masse amid 'Ibiza-gate' fallout
The Moscow Times Russian Oligarch Denies Links to Video That Brought Down Austria's Government
A dojde k obnažení opozičního potenciálu rakouské levice ....bych dodal.
Velká část síly odhalení je i v nahrávce jako celku, protože jde o mnohahodinovou konverzaci, v níž se účastníci dotýkají korupčních praktik opakovaně. Nejde tak o jeden dva výroky typu "na stole bude pět v českých", ale právě o celkový přístup Stracheho a FPO k politice, k veřejným penězům.
Lidovci a SPO přitom určitě dohlédnou, aby vyšetřování proběhlo opravdu důsledně, i kdyby jen kvůli voličům, jež mohou takto získat... možná že ve vězení skončí v posledku jak Strache, tak nyní odstupující ministr vnitra Kickl, který měl v době ibizské nahrávky na starosti stranické finance.
Weinseligkeit verbindet. Nietzsche hat einmal gesagt: "Nur der gescheiterte Mensch braucht Empathie".
Gemeinsam scheitern.... und besonders/nejlépe betrunken.
Dieses Gefühl ist jetzt als Grundgefühl hergestellt werden.
Takže rakouská pravice si zajistila svým opileckým opovrhování hlídacími psy demokratického režimu politickou dominanci..