Slovenská politika je opět v pohybu, nejsledovanější jsou teď liberálové
Petr JedličkaNástup Zuzany Čaputové zviditelnil i její domovskou stranu Progresivní Slovensko. Jeden z průzkumů ji staví dokonce do čela opozice. Současně ale ohlásil vlastní politický projekt Andrej Kiska a noví voliči posilují také kotlebovce.
Prezidentské volby skončily, Slovensko žije však politikou dále. Ukazují to vzrušené debaty, které se vedou už od začátku týdne ve slovenských médiích, a to hned nad několika aktuálními pohyby. Za prvé, hojně se mluví o stále patrnějších sporech uvnitř vládnoucí strany SMER, které komentuje dnes v DR Radek Kubala; za druhé, reálné obrysy dostává vidina dalšího úspěchu Kotlebových neoludáků z ĽSNS, kterým předpověděl model agentury Focus pro evrovolby druhé místo s 12,9 procenta.
Nejvíce sledována je ovšem liberální část spektra, kde aktuálně vyniká stranická dvoukoalice Progresivní Slovensko — SPOLU. Právě z Progresivního Slovenska vzešla vítězka prezidentské volby Zuzana Čaputová. Pondělní průzkum agentury AKA přitom celé koalici naměřil podporu 14,4 procenta hlasů, což by ze subjektu dělalo vůdčí opoziční sílu.
Četní pozorovatelé však varují před předčasnými závěry:
„Práve dnes, pár hodín pred zverejnením prieskumu, oznámil predseda Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko, že už nebude predsedom a stranu odovzdáva Michalovi Trubanovi. Nie je jasné, ako bude fungovať koalícia so SPOLU Miroslava Beblavého, idú spolu do eurovolieb a naznačujú, že aj do parlamentných volieb,“ píše například ve slovenském Denníku N Miro Kern a doplňuje:
„Politickú mapu výrazne zmení ešte ohlasovaná strana Andreja Kisku, tá má podľa prieskumu AKO spred druhého kola prezidentských volieb potenciál až okolo 40 percent voličov.“
Dvojkoalice Progresivní Slovensko — SPOLU čerpá podporu napříč politickým spektrem s výjimkou extrémů, nejvíce ale od dlouho nejsilnějších opozičních stran SaS a OľaNO, které oslabují. Slábnou též vládní SMER, národovecká SNS a liberální Most-Híd.
Voliči SMERu a SNS přecházejí dle analytiků nejvíce ke kotlebovcům, k tradičním křesťanským demokratům z KDH a k opozičnímu bloku Sme rodina kolem podnikatele Borise Kollára. Voliči Mostu-Hídu pak přecházejí opět k Progresivnímu Slovensku.