Slovensko touží. Kdo odpoví na položené otázky?
Radek KubalaProtesty na Slovensku ukazují, že nemalá část zdejší společnosti prahne po něčem novém. Odpor proti korupci a klientelismu dokázal za jeden rok propojit různé segmenty slovenské společnosti. Přetaví se tato energie v politickou změnu?
„Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové je pro Slovensko to stejné jako 11. září pro Spojené státy.” Rok od vraždy mladého investigativního novináře a jeho snoubenky náměstí SNP v Bratislavě opět hřmí. A nejen tam, v šestatřiceti městech po celé zemi i v zahraničí vyšly desítky tisíc lidí do ulic, aby si připomněly surovou vraždu, která doslova otřásla celou střední Evropou. Na náměstí demonstrující vyzvali k nezávislému vyšetřování a odchodu Roberta Fica (SMER) a předsedy Národní rady Andreje Danka (SNS) z politiky.
Prakticky všechny deníky otiskly na titulní straně společné prohlášení bezmála pěti set slovenských novinářů, kteří slíbili, že ani po roce nezapomenou a nenechají se zastrašit. Když se v Laosu před nedávnem protrhla hráz rozestavěné přehrady, do ulic měst se vylila všechna špína delší dobu kumulovaná na jednom místě. Podobný proces spustila i vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Rok poté je jasné, že okolnosti vraždy směřují vysoko. Dokonce vyšlo najevo, že Kuciaka chvíli před vraždou lustrovali policisté, údajně na příkaz tehdejšího ředitele policie Tibora Gašpara.