Vražda slovenského novináře hýbe též politikou, může padnout i vláda
Petr JedličkaOpozice viní ze spoluodpovědnosti premiéra Fica i ministra vnitra Kaliňáka a svolává protesty. Neklid je ale cítit i v koalici. Další poslanci rozpadlé strany #SIEŤ mluví o ukončení podpory vlády. Ta má přitom už dnes jen těsnou většinu.
Nejen médii a společenskou atmosférou, ale i nejvyšší politikou hýbe na Slovensku vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové z minulého týdne. Opoziční strany obviňují současný vládní establishment kolem premiéra Roberta Fica z nepřímého zavinění vraždy, a to v souvislosti s rozkladem nezávislé policie, tolerováním korupčních struktur i organizovaného zločinu a soustavným dehonestováním novinářů celkově.
Neklid panuje ovšem i uvnitř vládní koalice. Z dnešní trojkoalice Smer-SD, SNS a Most-Híd začíná posledně jmenované uskupení tlačit na vyvození jasných politických důsledků — konkrétně na rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka a možná i ochod policejního prezidenta Tibora Gašpara.
Nezbytnou oporou koalice v parlamentu jsou přitom nejen poslanci zmíněných stran, ale i skupina zákonodárců, jež byla zvolena na kandidátce strany #SIEŤ — středového tělesa, které se po minulých volbách rozpadlo. Část poslanců Sietě odešla do opozice, část se však připojila k poslaneckému klubu Most-Híd a dnes zaručuje trojkoalici těsnou čtyřhlasou většinu. Právě tito politikové zvažují nyní nejhlasitěji, že vládě podporu vypoví.
„Momentálne, po týchto informáciách ohľadom prípadu, ale aj situácie v koalícii, ktoré však mám len sprostredkovane z médií, nie som za zotrvanie v koalícii. Chcem však počkať na avizované zasadnutie poslaneckého klubu Mosta-Híd, a aj na základe toho vyplynie moje ďalšie rozhodnutie,“ řekl ve čtvrtek médiím například poslanec Igor Janckulík.
První odchody
Z vládních struktur již odešli ve středu Ficova asistentka a poradkyně Mária Trošková a vedoucí odboru krizového řízení a bezpečnosti při Úřadu vlády SR Viliam Jasaň. Oba byli v minulosti v obchodním spojením s rodinou Vadalů — východoslovenským klanem původem z Itálie, jehož stykům s italskou mafií věnoval Kuciak poslední článek před vraždou.
Oficiálně odešli Trošková a Jasaň o své vůli, prý kvůli tomu, že jsou jejich „mená zneužívané v politickom boji proti predsedovi vlády Robertovi Ficovi“. Odchod dvojice ovšem žádal již od pondělí právě Most-Híd, a to jako první z nezbytných opatření pro udržení vlády.
Další Ficův koaliční partner — národovecká SNS — chce zatím kabinet zachovat. Vládu však opustil výrazný představitel vlastního premiérova Smeru: trojnásobný ministr kultury Marek Maďarič.
„Za môjho pôsobenia ako ministra kultúry bol zavraždený novinár a s tým sa neviem vyrovnať, je to veľmi frustrujúce a veľmi sa ma to dotýka (…) Neviem si predstaviť, že budem len tak pokojne sedieť v kresle ministra po tom, čo sa stalo,“ uvedl Maďarič na středeční tiskové konferenci.
Znalci slovenské politiky ovšem vnímají Maďaričův odchod spíše rozpačitě. Část jich upozorňuje, že politik oznámil touhu odejít již několikrát dříve, a tak dnes působí, jakoby si vzal Kuciakovu vraždu jen jako záminku.
Jiná část pozorovatelů zase připomíná, že Maďarič zůstává i nadále poslancem a vlivným členem Smeru-SD a že jeho odchod může být i pomyslnou stranickou pojistkou pro případ předčasných voleb či eventuálního podzimního přesunu premiéra Fica na ústavní soud — změny, o níž se vedou na Slovensku již dlouho dohady.
Reakce opozice
Mezi opozičními politiky se jal propojovat vládu s vraždou hned první den Igor Matovič, nejokázalejší, nejsoustavnější a nejostřejší kritik premiéra Fica a ministra vnitra Kaliňáka v posledních osmi letech. Podle lídra volné parlamentní formace Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) může Fico za Kuciakovu smrt stejně, jako mohl Mečiar za vraždu policisty Róberta Remiáše v roce 1996.
Matovič hned v pondělí zdůraznil, že se Kuciak věnoval investigativně i takzvané kauze Bašternák, vazbě podnikatele Bašternáka na špičky Smeru a kontroverznímu pronajímání bytu v Bašternákově rezidenci Bonaparte, před kterou Matovič organizuje pravidelné demonstrace.
Lídr OľaNO také svolal na středu vůbec první protest související s Kuciakovou vraždou. Akce měla nakonec podobu spíše pietního průvodu několika stovek lidí k úřadu vlády, i když sám Igor Matovič řečnil bojovně:
„Nevinní mladí ľudia zomreli, lebo mnohí boli ticho (…) Ján Kuciak nemlčal, mal odvahu a hovoril o mocných tohto štátu a práve preto ho umlčali a chcú umlčať aj nás,“ uvedl během úvodní řeči.
Z dalších opozičních stran se projevil zatím nejvýrazněji Ľubomír Galko z neoliberální strany Sloboda a Solidarita (SaS), který uvedl, že na Roberta Fica padá aktuálně podezření z účasti na organizovaném zločinu a že odchodem ministra Maďariče začal rozpad celé vlády.
Robert Fico obviňuje naopak opozici, že se snaží Kuciakovu vraždu politicky vytěžit, že destabilizuje společnost a že voláním po okamžitých personálních změnách ve vedení policie ohrožuje vyšetřování. Sám pak již na začátku týdne slíbil za informace vedoucí k dopadení pachatele odměnu milionu eur (25,4 milionů korun), jež nechal vzápětí donést v balíčcích na tiskovou konferenci.
Vůdčí postava té části bývalých poslanců strany #SIEŤ, která nepodporuje vládu, Miroslav Beblavý v reakci prohlásil, že premiér a jeho spolupracovníci už „nie sú schopní sebareflexie“. Čtvrtá z opozičních parlamentních formací — neoľuďácká Ľudová strana Naše Slovensko Mariána Kotleby — vraždu jen suše odsoudila s tím, že „sa nikdy nepripojí k tým, ktorí si chcú na hroboch nevinných ľudí budovať svoju politickú kariéru".
Pozorovatelé zde upozorňují, že dnešní slovenská parlamentní opozice kontroluje 71 mandátů ze 150, a tak nemůže na vládu vyvíjet jiný než veřejný tlak. Klíčové pro další vývoj ve slovenské politice tak bude skutečně rozhodování v rámci klubu liberální koaliční strany Most-Híd, jejíž nátlaková a vyjednávací síla je nyní největší.
Související zpráva shrnující to nejdůležitější z dosavadního vyšetřování činu zde.
Další informace:
Aktuality.sk Odchod z koalície zvažuje Igor Janckulík, vládna väčšina je krehká
Aktuality.sk Bugár je pod tlakom vlastných, silnejú hlasy za odchod z koalície
SME.sk Minúta po minúte: NAKA zadržala Antonina Vadalu, zasadá koaličná rada
Pravda.sk Stovky ľudí si uctili pamiatku zavraždenej dvojice, pred Úrad vlády položili kahance
SME.sk Slováci vyjdú v piatok do ulíc. Kde všade si môžete uctiť pamiatku zavraždeného novinára?
SME.sk Most požaduje od Fica, aby podozrivým s kontaktmi na mafiu pozastavil funkcie
Pravda.sk Minister kultúry Maďarič končí: S vraždou Jána Kuciaka sa neviem vyrovnať
Pracda.sk Viliam Jasaň a Mária Trošková opúšťajú svoje pozície na Úrade vlády
Podporu vládě vypověděl zatím jen jeden poslanec, má tak dnes už jen tříhlasou většinu. Strana Most-Híd navíc pořád žádá nejméně odchod ministra vnitra Klaiňáka a vynucuje si další a další koaliční rady. Na pátečních pietních demonstracích zaznívaly i protificovská hesla.
Premiér ohlásil na neděli mimořádný projev. Vystoupit by měl i prezident Andrej Kiska. Na další dny je už ohlášeno několik dalších protestů.
Fico pak uvedl, že prezident svým apelem překročil ústavní pravidla a že se přidal k opozici a médiím, které tančí na hrobu zabitého páru. Vláda dělá dle Fica vše proto, aby přispěla k objasnění činu, a případnou rekonstrukci si mají řešit koaliční strany, ne prezident.
Národovecká SNS stále podporuje udržení stávající koalice v čele se SMEREM, její vedení chce ale nyní jednat s prezidentem. Most-Híd si dal pro pokračování v koalici podmínku, aby rezignoval ministr vnitra Robert Kaliňák, a to do 12. března.