Vyšetřování vraždy slovenského novináře: co zatím víme

Během čtyř dnů od nalezení těl Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové zveřejnila policie jen kusé informace, i z nich jde ale rekonstruovat základní přehled důležitých skutečností. Zde to nejpodstatnější v osmibodovém souhrnu.

(pjed)

01.03.2018 18:07

Aaa4

Slovenští vyšetřovatelé dosud neupřesnili ani dobu vraždy. Ján Kuciak a Martina Kušnírová mohli být zastřeleni kdykoliv mezi pátkem 23. února a nedělí 25. února. Foto NA, FB

Od okamžiku zjištění vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly již čtyři dny. Po pachateli se stále pátrá a policie zveřejňuje jen kusé informace. Přesto lze z každodenních tiskovek premiéra Roberta Fica či policejního prezidenta Tibora Gašpara vyzvednout několik již potvrzených nebo vyvrácených skutečností, které jsou pro uvažování o spáchaném činu důležité. Zde v osmi bodech to nejpodstatnější:

  1. Vrah byl pravděpodobně jeden a oběti ho znaly. Vražda se odehrála přímo v domě Kuciaka a Kušnírové v městečku Velká Mača u Galanty. Na místě nebyly zjištěny jakékoliv stopy po vloupání či zápase. Na stole stály tři hrnky s nedopitou kávou.

  2. Obě oběti zabila jedna zbraň. Kulky, jež zabily Kuciaka a Kušnírovou, vzešly dle balistické expertizy z jedné zbraně. Z té samé zbraně byly i všechny náboje v místnosti. Vrah střelil nejprve Kušnírovou do hlavy, a to když seděla u stolu u počítače. Kuciak v té době v místnosti nebyl, vrah jej zastřelil na schodech do garáže, kde byl Kuciak v okamžiku první střelby kontrolovat zřejmě nabíjející se autobaterii. Také fakt, že Kuciak nechal v místnosti s Kušnírovou vraha samotného a odskočil si do garáže, posiluje hypotézu, že oběti vraha znali.

  3. Teorie vraždy profesionálem zatím nepotvrzena. Policejní prezident na jedné z tiskových konferencí uvedl, že náboje nebyly v domě rozsypány záměrně jako mafiánský vzkaz, jak se soudilo v prvních dnech, ale že pachateli padaly z rukou při přebíjení zbraně, patrně kvůli nervozitě. 

  4. Teorie vraždy narkomany vyvrácena. Slovenská policie zachytila už v pátek rozhovor sledovaných blíže nespecifikovaných uživatelů drog právě ve Velké Mače, kteří chtěli jít za nějakým účelem o víkendu někam se zbraněmi. V úterý potom rozjela tematickou razii, zajistila 160 gramů pervitinu a jednu zbraň. Ve čtvrtek bylo však oznámeno, že se souvislost aktivit dvojice s Kuciakovou vraždou nepotvrdila.

  5. Teorie vraždy v souvislosti s podnikáním Mariána Kočnera či Ladislava Bašternáka upozaděna. První mediální podezření na začátku týdne padlo na jedny z nejznámějších pochybných podnikatelů na Slovensku, jejichž aktivitám s Kuciak věnoval. Marián Kočner měl přitom Kuciakovi loni přímo vyhrožovat, i když ne likvidací, ale tím, že si zadá hledání špíny na novináře a jeho rodinu, kterou pak zveřejní. Ve středu a ve čtvrtek ovšem už o Kočnerovi ani Bašternákovi nikdo moc nemluvil. Sám Kočner označil svoje spojení z vraždou za absolutní pitomost.

  6. „Mafiánská“ teorie zatím nejsledovanější. Slovenská média již v úterý upozornila, že Kuciak věnoval svůj poslední text vztahům mezi italskou rodinou Vadalů žijící od devadesátých let na východním Slovensku a slovenskými politiky. Vadalovi jsou přitom spojováni s tunelováním eurofondů právě skrz politické kontakty. Zároveň mají mít styky s proslulou kalábrijskou mafií ´Ndrangheta. Slovenská policie provedla ve čtvrtek další sérii razií, při níž prohledala domy Vadalových v Michalovcích a v Trebišově a zadržela nejznámější členy rodiny.

  7. Ani „mafiánská“ teorie není nesporná. Několik zdrojů současně stále mafiánskou teorii zpochybňuje. Jejími hlavními slabinami jsou jednak již zmíněná skutečnost, že Kuciak vraha zřejmě znal, a jednak fakt, že o aktivitách Vadalových psalo na Slovensku více autorů. Samotná hlava rodiny Antonio Vadala se dostala v roce 2016 do přímého sporu s novinářkou Janou Šimáčkovou, která psala o Vadalově napojení na mafii také. Vadala jí přitom tehdy ani nevyhrožoval, podal pouze řádné trestní oznámení.

  8. Otázka justiční mafie. Český server Aktuálně.cz přišel ve středu s teorií vraždy justiční mafií – Kuciak mohl dle informací serveru přijít na strukturu spolupráce mezi politiky, několika firmami a menšinou podplacených soudců, což se mu mohlo stát osudným. Četná slovenská média zmiňují ve čtvrtečních článcích i tuto hypotézu, vždy však jen s odkazem na Aktuálně.cz a jeho zdroje a na jeden z výroků policejního prezidenta Gašpara. I podle Gašpara totiž souvisí jedna z prověřovaných stop se slovenským Nejvyšším soudem.
Na okraj se patří ještě upozornit na jeden z omylů, který se stále opakuje zejména v českém prostředí: Ján Kuciak nebyl klasický investigativní reportér typu Jaroslava Kmenty či Sabiny Slonkové, ale spíše datový investigativec. Nejezdil na riskantní tajné schůzky s politiky, policisty či informátory z podsvětí. Podle kolegů nebyl ani konfrontační typ. Pracoval především s veřejně dostupnými údaji, ty dával do souvislostí a takto následně zveřejňoval.

Související souhrnná zpráva o důsledcích vraždy pro slovenskou politiku zde.


Další informace:
SME.sk Minúta po minúte: Polícia zadržala sedem ľudí
Aktualne.sk Razie na Zemplíne. V súvislosti s vraždou Kuciaka zadržala polícia viacero osôb
Pravda.sk Gašpar: Polícia ide po novej stope, týka sa Najvyššieho súdu
Denník N Tom Nicholson: Kuciaka mohla zavraždiť talianska mafia s väzbami na slovenských politikov
Denník N Posledný text zavraždeného Jána Kuciaka: Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky
BBC News Slovakia grapples with murdered journalist's last story


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktuálně Sobota, 3.Března 2018, 21:36:37

Ani po dvou dnech od vydání tohoto souhrnu není jasné o moc více. Změnou je pouze, že všech sedm zadržených z italské rodiny Vadalů bylo po osmačtyřiceti hodinách bez obvinění propuštěno.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.