Páteční protesty na Slovensku věští nejméně Kaliňákův konec. Otázkou je, co dále
Petr JedličkaPokud chce Robert Fico udržet koalici, bude teď muset obětovat straně Most-Híd alespoň ministra vnitra. Vzniklé protestní hnutí však není bublina. I proto premiér zjevně zvažuje, zda-li raději neiniciovat volby, dokud je ještě při síle.
Bouřlivé dění, které lze pozorovat v posledních dnech na Slovensku, má v zásadě tři vrstvy: za prvé vlastní vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, která se stala před dvěma týdny; za druhé vývoj v nejvyšší politice, který je vraždou poznamenán, a za třetí celkovou atmosféru ve společnosti.
Pokud jde o vlastní vyšetřování, nejsou pravidelné tiskovky policejního prezidenta dnes už tak nabité konkrétními informacemi jako v prvních dnech po vraždě, spíše jde o samé „nemohu říci“ a „prověřujeme i tuto variantu“. Poznatky sepsané v našem posledním souhrnu o objasněných a dosud neobjasněných okolnostech případu stále víceméně platí. Vyšetřovatelé pracují s několika verzemi, žádné sanzačně rychlé odhalení pachatele usnadněné slíbenou odměnou milion eur se nekoná.
Čin má nicméně i dvě své další jmenované dimenze, politickou a celospolečenskou. Je tomu tak, protože:
- zavražděný novinář Ján Kuciak psal o propojení mezi pochybnými podnikateli, pachateli majetkové trestné činnosti a lidmi z vládnoucí strany Smer-SD premiéra Fica,
- Robert Fico osobně si na úřad vlády v minulosti vytáhl dvě osoby, jež měly blízko k rodině Antonina Vadaly — italskému klanu, který žije od devadesátých let na východním Slovensku a má zřejmě styky s kalábrijskou mafií. Právě této rodině přitom věnoval Ján Kuciak svůj poslední článek,
- dosud sloužící ministr vnitra Kaliňák, jím instalovaní lidé v policii i slovenská justice v minulosti řadu podezřelých případů zlehčovali, odkládali či řešili přinejmenším podivně. Dle mnoha Slováků spolupřipravila tato praxe podmínky pro vraždu a nyní nelze té stejné vládě, policii a justici už prostě věřit, že zajistí spravedlnost,
- současná vládnoucí koalice má v parlamentu jen křehkou většinu, a tak při podobně vyhrocených situacích vždy hrozí, že se rozpadne. Její součástí je přitom i liberální strana Most-Híd, která před volbami korupční kauzy kolem Smeru tepala a dnes se musí zachovat důvěryhodně. Vedle Mostu-Hídu je navíc vláda závislá také na podpoře tří poslanců odešlých ze strany Sme rodina, či případně několika dalších zákonodárců z rozpadlé strany #SIEŤ, která na korupci kolem Smeru upozorňovala před volbami rovněž,
- současné vedení Smeru-SD zosobňované právě Robertem Ficem a Robertem Kaliňákem drží na Slovensku moc již velice dlouho, s výjimkou krátké mezivády Ivety Radičové už od roku 2006. Jeho kauzy a aféry se tak stihly nastřádat a v očích všech kromě jeho stoupenců působí dnes jako chapadlo velké korupční chobotnice,
- Robert Fico si zvykl jednat s kritiky i novináři obecně zostra, útočit na ně a obviňovat je z úmyslu pomáhat opozici či vyvolávat chaos. Za posledních pět let přitom přitvrdila na Slovensku i opozice, která Fica i Kaliňáka líčí jako obyčejné zločince a stále proti nim mobilizuje veřejnost. Atmosféra je tak celkově velice konfliktní.
Rozsahem šlo jistě o nejvíce navštívené demonstrace od listopadu 1989, celková účast je odhadována na více než šedesát tisíc. Mnohem významnější než vysoké číslo je ovšem skutečně celostátní charakter protestů. Vedle klasické Bratislavy a Košic se totiž tentokrát sešly davy i ve městech typu Liptovského Mikuláše, Rožňavy, Prievidze či Žiaru nad Hronom. Demonstrovalo se dokonce i ve Skalici nebo v Rimavské Sobotě.
Víkend a pondělí jako první dějství
Čelní zástupci stran Ficovy současné koalice, tedy Smeru-SD, národovecké SNS a Mostu-Hídu, mají teď jednat o východisku ze situace až do konce víkendu. Prezident Andrej Kiska se v týdnu pokusil do krize výrazně vstoupit, po Ficově agresivním odmítnutí se ale zase stáhl. Další krok je tedy na koalici.
Platí zároveň, že Most-Híd musí mít jasno do pondělí, případně do úterý, kdy se schází jeho širší vedení. To má rozhodnout, zda pokračovat ve vládě se Smerem-SD, nebo ne. Aby si zachoval alespoň naději na udržení voličské přízně, potřebuje Most vykázat, že stále dokáže vládu Smeru-SD účinně kultivovat — to byl, a stále je, jeden z hlavních argumentů, jimiž koalici vždy obhajoval. Příslušným důkazem by přitom nemělo být nic menšího než odchod ministra vnitra Kaliňáka.
Existuje sice i méně pravděpodobná možnost, že si vedení Mostu-Hídu vystačí se silnou garancí skutečně nestranného vyšetření vraždy Kuciaka a Kušnírové, například se vznikem týmu zahraničních vyšetřovatelů, jemuž bude věc svěřena. Odchod Kaliňáka je ale natolik symbolicky důležitý a atmosféra natolik vyhrocená, že lze rezignaci ministra vnitra považovat za téměř jistou.
Kaliňák sám ostatně v týdnu několikrát zopakoval, že na funkci netrvá. A u sázkových kanceláří lze už několik dnů sázet pouze na možnost, že neodejde, protože všichni počítají s opakem.
Setrvání Kaliňáka ve funkci by znamenalo odchod Mostu-Hídu ze současné koalice, což je nicméně jedna z realistických eventualit i bez tohoto, sama o sobě. Smer-SD by mohl chtít vládnout dál s SNS menšinově, k čemuž by ovšem musel mít alespoň nepřímou podporu od kotlebovců. Nebo by se mohla dohodnout celá koalice na úplném konci spoluvládnutí a mohlo by být ujednáno nějaké mimořádné řešení — například společná podpora nějaké poloúřednické vlády, jako byla u nás vláda Jana Fischera, nebo předčasné volby.
Možnosti opozice a otázka síly
Nejpravděpodobnější variantou vývoje dnes na každý pád je, že Kaliňák skončí a koalice přežije. Hlavní otázkou ovšem pak je, co bude dále. Aktivní část parlamentní opozice tvoří na současném Slovensku volné seskupení několika úctyhodných a většího počtu kabaretních postav kolem Igora Matoviče, a to ve formaci OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, neoliberální až libertariánská strana Sloboda a Solidarita vedená Richardem Sulíkem, populistický blok Sme Rodina připomínající naše okamurovce, který vede a platí podnikatel Boris Kollár s don juanskou a lidově-přisprostlou image, a ta část poslanců rozpadlé strany #SIEŤ, která koalici nepodporuje. V jejím čele stojí dnes Miroslav Beblavý, zkušený pravicový liberál známý již z dob Dzurindových reforem.
Tyto formace jsou odhodlány vynutit si pád vlády. Potřebují však ještě hlasy fašizujících kotlebovců, kteří se v současné krizi drží zpátky, a navíc alespoň tří poslanců, kteří doposud vládu podporují. Na rozpuštění parlamentu a předčasné volby by museli nad to získat celý Most-Híd a ještě někoho ze Smeru-SD nebo SNS — zde je potřeba totiž ústavní většina.
Organizátoři pátečních protestů zatím požadavek předčasných voleb nevznesli. Vystačí si však s hlavou Kaliňáka a nějakou další garancí nezávislého vyšetřování? Velice kalkulovat zde musí zejména opět Most-Híd, neboť jde také o jeho voliče. Když si vynutí odchod ministra vnitra, bude to alespoň pro část demonstrujících dost?
Kdyby se konaly předčasné parlamentní volby nyní, Smer, SNS i Most-Híd by ztratily. Otázkou ovšem je, zda by za rok či za dva neztratily všechno. Sulíkova SaS je pro střed a levici stále nevolitelná a i popularita permanentního kritika Smeru Matoviče dosáhla už asi svého vrcholu. Nalevo od středu roste však pozvolna nové Progresivní Slovensko a na pravém středu založil novou stranu Beblavý. Hlasy národovců sbírají zároveň Sme rodina a kotlebovci.
I když se z novin dnes zdá, že Fico na Slovensku čelí div ne revoluci, a sociálními sítěmi koluje video, na němž Sulíkova poslankyně Lucia Ďuriš Nicholsonová zašlapává do země Roberta Kaliňáka, v realitě je vše složitější. Jestliže bude chtít, má vládní koalice velkou šanci vydržet. A podobně jako Nicholsonová mluví slovenská opozice s lidmi ze Smeru už léta.
Vzniklé protestní hnutí však není nafouklá bublina. Stejně jako jsou skutečné korupčně-mafiánské skandály, které se zvláště Smeru-SD nastřádaly, je mezi Slováky opravdová i atmosféra nedůvěry v nezávislost policie a justice. Vládní strany teď musejí ustupovat, a to obratněji než třeba loni při rušení Mečiarových amnestií, nebo vše naopak vyhrotit s rétorikou „byla to kampaň, zastaňte se nás“ a podstoupit předčasné volby. Dokud mohou být ještě alespoň trochu v jejich režii...
Vražda novináře není totéž, co pomáhát spřízněným podnikatelům přiživovat se na státních zakázkách. Pokud se navíc ukáže, že vražda skutečně souvisela s prací Kuciaka na rozkrývání špíny okolo Smeru, a tudíž ji současný establishment spoluzavinil přímo, už to Fico a Kaliňák ze sebe nesmyjí. Martina Kušnírová byla pohřbena ve svatebních šatech. A na takové věci se ve společnostech typu té slovenské nezapomíná.
A za druhé, jestli ten současný protestní impuls ve slovenské veřejnosti vytrvá, anebo časem (jako doposud vždy) ochabne.
http://denikreferendum.cz/clanek/27231-politicka-krize-na-slovensku-kalinak-odstoupil-nyni-se-ceka-na-most
http://denikreferendum.cz/clanek/27237-politicka-krize-na-slovensku-se-vyhrotila-vse-nasvedcuje-predcasnym-volbam
Velkým problémem totiž je, že na slovenské politické scéně není v současné době k mání žádná přesvědčivá alternativa. A tak by se nakonec mohlo stát, že i z těch předčasných voleb (které se ostatně mohou konat nejdříve někdy na podzim) vyjde jako vítěz opět Fico - a tím ještě víc posílený!!