Řady národoveckých stran se rozrůstají o bývalé sociální demokraty
Petra DvořákováV islamofobní České suverenitě působí dle Jany Volfové asi stovka bývalých sociálních demokratů. Několik bývalých členů ČSSD si zvolilo za nový politický přístav hnutí SPD. Vypovídá to o příbuznosti ČSSD s národovci i o tom, že jim je malá.
Přibližně sto bývalých sociálních demokratů působí v islamofobní České suverenitě, tvrdí předsedkyně strany Jana Volfová. Několik bývalých členů ČSSD našlo útočiště i v SPD. Nejhlasitější národovec v současné ČSSD Jaroslav Foldyna zatím o odchodu neuvažuje.
„Ti skuteční sociální demokraté, s nimiž jsem stranu zakládala a s nimiž jsem zemi vyvedla z krize, mají stejné názory jako já a musejí se rozhodnout, zda zůstat ve straně, s jejímiž názory nesouhlasí,“ uvedla pro Deník Referendum Volfová. Doplnila, že členy ČSSD se svou partají aktivně oslovovala na sociálně-demokratickém sjezdu.
Volfová byla členkou ČSSD po dobu patnácti let. Pro podezření na finanční nesrovnalosti ve škole, již vedla jako ředitelka, ji strana v roce 2004 vyškrtla z kandidátky na Vysočině. Volfová stranu následně opustila. V roce 2011 spoluzaložila stranu SUVERENITA — Blok Jany Bobošíkové.
Po odchodu Bobošíkové v roce 2014 se chopila předsednického postu a název strany, jejímž hlavním tématem je varování před islamizací, se změnil na Česká suverenita. „Nevím úplně přesně, ale kolem stovky to bude,“ odpověděla Volfová na dotaz, kolik bývalých sociálních demokratů v České suverenitě působí.
Na otázku, zda se jedná spíše o lidi, kteří podobně jako ona opustili ČSSD před lety či o nově odcházející členy, odpověděla: „Je to tak půl na půl, ale v poslední době se hlásí řada nových zklamaných členů ČSSD.“
Nejvýraznější tváří České suverenity z řad bývalých sociálních demokratů je bývalý ministr zdravotnictví David Rath. Jeho politickou dráhu v řadách ČSSD ukončil v roce 2012 korupční případ.
Za korupci Ratha odsoudil Krajský soud v Praze k osmi a půl letům vězení, obžalovaný se však odvolal a rozsudek zatím není pravomocný. „Za Ratha byla opravená silnice, opravené obecní domy, pro Středočeský kraj toho dost udělal,“ pokouší se hájit stranického kolegu Volfová.
Za Českou suverenitu kandiduje do Evropského parlamentu i Stanislav Huml, který do roku 2017 seděl za ČSSD v poslaneckých lavicích, odkud šířil homofobní názory načerpané četbou Protiproudu. ČSSD opustil teprve nedávno, poté co se nechal slyšet, že ho předseda Jan Hamáček „zařízl jako králíka“.
Do Senátu letos za Českou suverenitu neúspěšně kandidoval na Praze 9 i Jiří Koskuba, který stejně jako Huml ještě před dvěma lety plnil funkci sociálně-demokratického poslance. ČSSD opustil pro neshody s jejím směřováním.
Koskubovu kandidaturu za Českou suverenitu veřejně podpořil nejhlasitější „odpůrce politické korektnosti“ v současné sociální demokracii Jaroslav Foldyna. „Podpořil jsem Koskubu, protože má všechny vlastnosti a kompetence, které má politik mít, nikoliv Českou suverenitu,“ vysvětlil pro DR Foldyna. ČSSD do senátních voleb na Praze 9 vlastního kandidáta nevyslala, pouze vyjádřila podporu pirátskému kandidátovi Petru Daubnerovi.
Foldyna, proslulý kupříkladu svou účastí při vítání ruských nacionalistických motorkářů Noční vlci, svou vlastní stranu dlouhodobě kritizuje, neb podle něj „směřuje k neomarxismu“. „S představiteli České sociální demokracie se sice neshoduji, ale zatím nemám pocit, že bych se neshodoval s členskou základnou,“ odpověděl na otázku, zda nezvažuje i on odchod ze strany.
Jeho slova částečně potvrzuje analýza prezentace místních organizací ČSSD na sociálních sítích, vypracovaná DR. Některé místní organizace ČSSD sdílejí příspěvky z dílny SPD nebo odkazy na dezinformační weby.
Bývalý sociální demokrat a bojovník s rasismem, teď místopředseda pražské SPD
Přechod některých bývalých sociálních demokratů do stran s národoveckým programem neprokazuje pouze složení členské základny České suverenity. „Tohle vypadá jako privatizace moravskoslezské buňky nějakým křídlem ČSSD,“ komentoval pro server iRozhlas poslanec a bývalý člen SPD Lubomír Volný nově vznikající moravskoslezský klub SPD.
Vedení SPD totiž v únoru krajský klub rozpustilo s odvoláním na dlouhodobé porušování stranických stanov moravskoslezským předsednictvem a správou rodícího se klubu pověřilo čtyři krajské koordinátory. Dvěma z nich se stali manželé Dluhošovi, kteří do roku 2017 působili v ČSSD.
Kandidátku SPD do Evropského parlamentu vede bývalý sociálně-demokratický ministr zdravotnictví Ivan David, který z ČSSD vystoupil na konci roku 2011. V pražském klubu SPD působí další dva někdejší sociální demokraté Vladimír Novák a Robert Vašíček. Vašíček, který v únoru získal post místopředsedy pražské SPD, přitom ještě v roce 2014 bojoval se svým regionálním sdružením Řešení pro Prahu proti rasismu.
„Jdeme proti maločeskému rasismu a do voleb jsme nasadili romského kandidáta, který nastavuje zrcadlo tolerance. Možná nezískáme hlasy zarytých rasistů, ale určitě jsme udělali dobrou věc v boji proti nenávisti, pogromům a konečným řešením, která přichází, když se dav hanobící odlišnost utrhne ze řetězů slušnosti,“ prohlásil před čtyřmi lety současný místopředseda pražské SPD.
V sociální demokracii do roku 2012 působil Jaroslav Staník, až donedávna vykonávající funkci tajemníka SPD. Za výroky o zplynování Židů a homosexuálů byl v dubnu nepravomocně odsouzen k roční podmínce a pokutě.
Jednotliví bývalí řadoví členové ČSSD působí i v dalších regionálních klubech SPD, ale nejde o masový jev — tak jako v případě České suverenity. I tak Lubomír Volný a proruský server Aeronet využívají zmíněných skutečností k šíření teorií o kádrech z jiných stran nasazených do hnutí SPD s cílem je rozvrátit.
Sám Volný přitom spolupráci s bývalými členy ČSSD prosazoval. Konkrétně navrhoval kandidovat v komunálních volbách v koalici s hnutím LEČO, za nímž stojí bývalý člen ČSSD a nechvalně proslulý podnikatel Oldřich Lahoda. Na společné kandidátce se měli objevit další bývalí členové ČSSD Tomáš Sucharda a Radim Lauko.
„Nikdo z vámi jmenovaných nikdy nevstoupil do SPD. Měli s námi spolupracovat na běžné koaliční úrovni, na základě programových průsečíků,“ vysvětlil pro DR rozpor Volný, jehož poslanecká kancelář sídlí v obchodním domě Kotva vlastněném Lahodovou společností Optima spol.
„ČSSD odchody lidí s extrémistickými inklinacemi do jisté míry očišťuje, ale členská základna je jimi bohužel dost kontaminována,“ komentoval pro DR politolog Jiří Pehe, podle nějž do sociální demokracie přešli v devadesátých letech někteří bývalí členové Sládkových Republikánů či komunistické strany. „Takže národovecky smýšlejících „sociálních demokratů“ je pořád v ČSSD hodně, a je to dnes spíše postkomunistická národně socialistická formace než moderní sociální demokracie,“ myslí si Pehe.
„Strana si tím dlouhodobě škodí, protože přeci jen nemůže s vývěsním štítem „sociální demokracie“ dělat tak razantní národoveckou politiku jako SPD, komunisti, nebo třeba i ANO. Jinými slovy: na nacionalismus máme jiné machry. Kdyby ČSSD nabídla „internacionalistickou“, jasně prevropskou a jasně sociálně demokratickou politiku, možná by od ní odešli „umírnění“ nacionalisté (ti radikální už tak dávno udělali), ale získala by voliče z politického středu.
V dnešní podobě neoslovuje skoro vůbec mladé lidi, což opakovaně ukazují průzkumy, volby nanečisto i vzestup Pirátů ve volbách. A vedení ČSSD bohužel nechává nenávistným projevů více prostoru, než co by se na slušnou sociálně-demokratickou stranu slušelo,“ shrnuje politolog.
Předseda ČSSD Jan Hamáček na dotazy Deníku Referendum nereagoval.
Mnoho lidí z těch prvních dnů v dnešní ČSSD nezbývá, resp. neangažují se v ni. Nekteří odešli už při prvním rozkolu, řada zemřela, po odchodu Slávka Sobotky z vrcholové politiky už zbývá tuším v politické reprezentaci jen Martin Starec -- a představa Starce, jak sdílí stejné názory s Volfovou, je lehce absurdní.
ČSSD je svým charakterem (počty členů již dávno ne) masová strana a k její tradiční agendě náleží smiřovat hodně různorodé skupiny prostřednictvím dost silného programu a jeho uskutečňování. Dokázala svého času přijmout část republikánů (ono slavné idiotské Zemanovo: "Hoši, z vandru domu.") a pozřít je, aniž by sebeméně zhnědla. A určitě ČSSD kompromituje víc, že v ní bezcharakterní kariéristická bestie mohla mít díky Zemanovu patronátu svého času docela vlivné postavení než fakt, že později tato usvědčené korupčnice uspěla v marginálním fašiozoidním uskupení.
Dvě, tři stovky bývalých sociálních demokratů v podobných uskupeních opravdu afinitu ČSSD k blobu české politiky nijak nedokazují a ČSSD nijak nekompromitují. Na to, bohužel, stačí její současní poslanci.