Řady národoveckých stran se rozrůstají o bývalé sociální demokraty
Petra DvořákováV islamofobní České suverenitě působí dle Jany Volfové asi stovka bývalých sociálních demokratů. Několik bývalých členů ČSSD si zvolilo za nový politický přístav hnutí SPD. Vypovídá to o příbuznosti ČSSD s národovci i o tom, že jim je malá.
Přibližně sto bývalých sociálních demokratů působí v islamofobní České suverenitě, tvrdí předsedkyně strany Jana Volfová. Několik bývalých členů ČSSD našlo útočiště i v SPD. Nejhlasitější národovec v současné ČSSD Jaroslav Foldyna zatím o odchodu neuvažuje.
„Ti skuteční sociální demokraté, s nimiž jsem stranu zakládala a s nimiž jsem zemi vyvedla z krize, mají stejné názory jako já a musejí se rozhodnout, zda zůstat ve straně, s jejímiž názory nesouhlasí,“ uvedla pro Deník Referendum Volfová. Doplnila, že členy ČSSD se svou partají aktivně oslovovala na sociálně-demokratickém sjezdu.
Volfová byla členkou ČSSD po dobu patnácti let. Pro podezření na finanční nesrovnalosti ve škole, již vedla jako ředitelka, ji strana v roce 2004 vyškrtla z kandidátky na Vysočině. Volfová stranu následně opustila. V roce 2011 spoluzaložila stranu SUVERENITA — Blok Jany Bobošíkové.
Po odchodu Bobošíkové v roce 2014 se chopila předsednického postu a název strany, jejímž hlavním tématem je varování před islamizací, se změnil na Česká suverenita. „Nevím úplně přesně, ale kolem stovky to bude,“ odpověděla Volfová na dotaz, kolik bývalých sociálních demokratů v České suverenitě působí.
Na otázku, zda se jedná spíše o lidi, kteří podobně jako ona opustili ČSSD před lety či o nově odcházející členy, odpověděla: „Je to tak půl na půl, ale v poslední době se hlásí řada nových zklamaných členů ČSSD.“
Nejvýraznější tváří České suverenity z řad bývalých sociálních demokratů je bývalý ministr zdravotnictví David Rath. Jeho politickou dráhu v řadách ČSSD ukončil v roce 2012 korupční případ.
Za korupci Ratha odsoudil Krajský soud v Praze k osmi a půl letům vězení, obžalovaný se však odvolal a rozsudek zatím není pravomocný. „Za Ratha byla opravená silnice, opravené obecní domy, pro Středočeský kraj toho dost udělal,“ pokouší se hájit stranického kolegu Volfová.
Mnoho lidí z těch prvních dnů v dnešní ČSSD nezbývá, resp. neangažují se v ni. Nekteří odešli už při prvním rozkolu, řada zemřela, po odchodu Slávka Sobotky z vrcholové politiky už zbývá tuším v politické reprezentaci jen Martin Starec -- a představa Starce, jak sdílí stejné názory s Volfovou, je lehce absurdní.
ČSSD je svým charakterem (počty členů již dávno ne) masová strana a k její tradiční agendě náleží smiřovat hodně různorodé skupiny prostřednictvím dost silného programu a jeho uskutečňování. Dokázala svého času přijmout část republikánů (ono slavné idiotské Zemanovo: "Hoši, z vandru domu.") a pozřít je, aniž by sebeméně zhnědla. A určitě ČSSD kompromituje víc, že v ní bezcharakterní kariéristická bestie mohla mít díky Zemanovu patronátu svého času docela vlivné postavení než fakt, že později tato usvědčené korupčnice uspěla v marginálním fašiozoidním uskupení.
Dvě, tři stovky bývalých sociálních demokratů v podobných uskupeních opravdu afinitu ČSSD k blobu české politiky nijak nedokazují a ČSSD nijak nekompromitují. Na to, bohužel, stačí její současní poslanci.