Sněmovna zpřísnila cizinecký zákon, Hamáček je spokojen
Jan KašpárekSněmovna schválila návrh novely zákona o pobytu cizinců. Usnadňuje vyhoštění opakovaně trestaných migrantů a zavádí kvóty limitující ekonomickou migraci. Přináší ale i nové integrační kurzy pro cizince.
Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení návrh novely zákona o pobytu cizinců, návrh nyní putuje do Senátu. Poslanci k němu přidali řadu dílčích změn týkajících se regulace migrace. Úprava umožní rychlejší vyhošťování cizinců opakovaně odsouzených za trestnou činnost. Krom toho zavádí kvóty na ekonomickou migraci, které stanoví maximální počet schválených žádostí o pobyt s cílem pracovat v České republice.
„Vláda návrhem reaguje na současnou situaci v oblasti migrace za účelem výkonu ekonomické činnosti. Snahou je usměrňovat a odpovědně řídit migraci, a to v návaznosti na předpokládaný vývoj ekonomické situace. Akcentuje i nutnost integrace cizinců a zavádí povinnost absolvovat integrační kurzy,“ shrnul na středečním jednání Sněmovny úpravu předseda vládní ČSSD Jan Hamáček.
Povinná účast na integračních kurzech se má týkat cizinců s novým povolením k dlouhodobému pobytu. Náplní kurzů bude uvedení do místních poměrů, práv a povinností, jakož i obecných hodnot České republiky a Evropy. Novela za tímto účelem počítá s provozem Center pro podporu integrace cizinců ve všech krajích. Příprava infrastruktury a provoz integračních kurzů má podle vládního materiálu vyjít do příštího roku na 142 milionů korun.
Poslanci současně odmítli otevřeně represivní pozměňovací návrhy, se kterými přišel Radek Koten (SPD) či Zdeněk Ondráček (KSČM). Koten chtěl zrušit soudní přezkumy správních rozhodnutí o vyhoštění, což by podle ministerstva vnitra bylo protiústavní. Ondráček žádal, aby zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb měli povinnost hlásit policii ubytovávané cizince.
Ondráček s odmítnutím svého návrhu nesouhlasí a naznačil, že se odpovědní lidé na ministerstvu vnitra, které jeho úpravu nepodpořilo, nechali uplatit. Proti obvinění se nekompromisně vymezil ministr vnitra Hamáček. „Velmi bych vážil slova o tom, kdo si koho koupil. Stanovisko jsem nezměnil. Vyprošuji si jakékoli náznaky na korupci,“ odpověděl komunistickému poslanci.