Hodina dějepisu s Jaroslavem Staníkem
Jan KašpárekPokud nesouhlasíme s tím, co měl bývalý tajemník SPD podle státní zástupkyně i svědků prohlašovat ve Sněmovně, musíme se postavit nejen rasismu, ale také touze po zapomínání nepohodlných kapitol našich vlastních dějin.
Bývalý tajemník politického hnutí SPD Jaroslav Staník minulý týden opět stanul před soudem kvůli nenávistným výrokům, které měl pronášet opilý na povolební oslavě v restauraci Poslanecké sněmovny. Podle státní zástupkyně Zuzany Beňové vyzýval k vraždění Židů a Romů plynem a prohlašoval, že „buzeranti a lesby jsou nemoc, a měli by se střílet již po narození“.
Staník se hájí tím, že se jeho slova vytrhávají z kontextu „vzrušené diskuse“ a že jej celá věc samotného uráží. Dále se omluvil někdejší tajemnici ministryně práce a sociálních věcí Marii Richterové za to, že ji označil „hrubými výrazy“. Richterová u soudu uvedla, že ji Staník v opilosti neurčitě vyhrožoval slovy „zastáváš se buzerantů a muslimáků, půjdeš hned za nima.“
Skutečně bizarní rozměr celé kauze ale dodalo teprve to, když bývalý tajemník SPD označil své rasistické výlevy za citace Jana Husa, potažmo parafráze na protiromské patenty císaře Karla VI. a Marie Terezie. Proto na chvíli přenechme pana Staníka péči soudní moci, v níž mu za podněcování nenávisti a zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy hrozí až tři roky vězení, a vydejme se po stopách jeho údajných historických pramenů.
Hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, Jaroslave Staníku
„Cikáni jsou plémě nečisté, práce se štítící,“ měl podle Staníka napsat Jan Hus. To samo o sobě zní velmi pochybně — nebo že by náboženský reformátor, myslitel a oddaný bojovník za pravdu neměl nic lepšího na práci než si zapisovat jakousi středověkou verzi hospodských rasistických výlevů, ovšem bez strašpytelského „nejsem rasista, ale…“? Těžko. I kdyby Hus v náhlém pomatení něco takového dělat chtěl, je pravděpodobné, že zkrátka nemohl — žádného Roma totiž možná nikdy nepotkal.
Jistě, někteří autoři tvrdí, že je příchod Romů do oblasti Čech zachycený již v Dalimilově kronice k roku 1242. Podle poněkud stručného pramene „O Kartasiech pohanských“ měli přijít coby zvědi ve službách Tatarů. To je ale ve světle dobového kontextu nepravděpodobné a ostatně také neprokazatelné. V kronice zachycení „kartasi“, co „kłobúčky vysoké velmi jmějiechu“ (kloboučky vysoké velmi měli), mohli patřit k víceméně jakémukoli etniku prchajícímu před mongolskými vojsky, případně přes Čechy procházet z úplně jiného důvodu.
První jednoznačná zmínka o Romech se datuje až k roku 1417, respektive 1423, kdy císař Zikmund Lucemburský vydal ochranný glejt pro „waynodu Ciganorum“ (vejvodu Cikánů) Ladislava. Ať už byl tento Ladislav kdokoli, těšil se od Zikmunda mnohým privilegiím, mimo jiné právu řešit problémy ve své družině bez zásahu vnějších orgánů.
Nepřekvapilo by mě, kdyby pan prezident navrhl Jaroslava Staníka na nového ombudsmana po paní Šabatové.
Ano, je tu ta mrzutost s trestním stíháním - ale ruku na srdce - kdo z vás někdy na oslavě nepřebral a nevykládal hlouposti? Vždyť jsme jen lidé. Navíc by kancléř Mynář mohl rozhovorem o profesní budoucnosti soudkyně Beňové pomoci jejímu pochopení, že se jedná o bezvýznamný momentální lidský poklesek, který je potrestán už tím, že se dostal na veřejnost.
Jinak je pan Staník ideální kandidát - evidentně se zajímá o znevýhodněné skupiny obyvatel a to nejen nějak povrchně, ale přímo v historických souvislostech. Je možno chtít více?
Duo Jaroslav Staník - Zdeněk Koudelka by zcela evidentně bylo velice důstojným nástupcem dvojice Šabatová - Křeček.