Richard čistič neboli klid na práci ministra Brabce
Zuzana VlasatáMinistr Brabec blokuje na sociálních sítích aktivní občany a novináře. Jeho twitterový účet je přitom komunikačním kanálem ústavního činitele. Příklady z USA ukazují, jak takové šikaně vzdorovat. V DR připravíme na ministra žalobu.
Ministr životního prostředí a místopředseda vlády Richard Brabec si mě zablokoval na Twitteru. A nejen mě. „Blokáda“ se týká také mých kolegů šéfredaktora Jakuba Patočky a redaktora pro změny klimatu Josefa Patočky. A dále redaktora investigativního pořadu o ekologických tématech Nedej se České televize Martina Marka, experta Hnutí Duha přes odpadovou politiku Iva Kropáčka a experta organizace Arnika přes téma znečištění Jindřicha Petrlíka. Zablokoval si dokonce i redakční Twitter Deníku Referendum.
Takzvaný „ban“ padl i na českou pobočku Greenpeace a hnutí za ochranu klimatu a ukončení těžby uhlí Limity jsme my. Tak jako ministr vyčistil Českou inspekci životního prostředí od nepohodlných zaměstnanců, vyčistil svou sociální síť od troublemakerů — lidí a institucí, kteří fundovaně konfrontují jeho snahu o nepošpiněné a konsenzuální PR. Informace o dalších blokovaných uvítám.
Nastalá situace znamená, že nikdo z nás nemůže ze svých uživatelských profilů na Twitteru vidět ministrovy příspěvky a odpovědi na ně ani na cokoliv z toho reagovat. Ministr si zjevně myslí, že je to jeho soukromá věc. Z tohoto omylu je třeba jej vyvést.
Ministr životního prostředí a místopředseda vlády je veřejná osoba a jako takový profil na Twitteru používá. Nebavíme se tedy o tom, že by nám upřel střípky ze svého rodinného života. Reálně se tu děje to, že jeden z ústavních činitelů odepírá informace týkající se své práce vybraným občanům.
Twitter používám s přestávkami od roku 2011. Některé z diskusí, které se odehrávají pod mými příspěvky, nebývají příjemné. Občas se tam sejdou rasisté, občas lidé, kteří mě urážejí a napadají pro mé názory nebo kvůli práci, kterou dělám. Občas mi někdo vyhrožuje nebo mě zastrašuje. Sama tak pár lidí, s nimiž jsem ztratila trpělivost, blokuji.
Ano, jsem novinářka a chodím s kůží na trh, pročež musím něco vydržet, nicméně nemusím si nechat líbit všechno. Pokud by někdo vyhrožoval ministrovi, nechť jej blokuje, anebo to rovnou oznámí policii. Jenomže o tom se tady nebavíme. Ministrova pozice je navíc podstatně jiná: zodpovídá se voličům, všem občanům, z jejichž daní je placen a jejichž je zaměstnancem.
https://twitter.com/RibraRichard
Co Twitter anonymním návštěvníkům neumožňuje, je dostat se ke starším tweetům, a hlavně komentovat. K prohlížení historie ministrových elektronických projevů by byl potřeba falešný účet, pro komentování by člověk musel ty účty zakládat na běžícím pásu, jak by je postupně pan ministr blokoval, protože nemá rád, když mu na jeho twitterový účet lezou lidi.