Pošetilý sen o jaderném reaktoru
Daniel VondroušSnění o jaderné energetice nemá reálný základ. Není čistá, levná ani bezpečná, jak o ní tvrdí její propagátoři. Pokud nechceme zůstat jaderným skanzenem uprostřed Evropy, musíme intenzivně pracovat na využití domácích nefosilních zdrojů.
Globální konference OSN o změně klimatu v Katovicích potvrzuje společnou vůli bránit svět před nárůstem hladu, nemocí a migrace v důsledku klimatických změn. Česká republika patří v přepočtu na osobu k největším producentům emisí. Začít musí odstavením starých plýtvavých uhelných elektráren a omezením vývozu uhelné elektřiny. Aby jí neujel vlak inovací a moderních technologií, potřebuje zároveň nastartovat investice do obnovitelných zdrojů a modernizovat energetiku. Namísto toho se ale část politiků upíná ke snu o masivních dotacích do skomírajícího jaderného byznysu.
Jádro je někdy označováno za čisté, levné a bezpečné. Zelený kruh, asociace pětaosmdesáti českých ekologických organizací, vydal stanovisko, v němž tato tvrzení vyvrací věcnými argumenty.
Topí se ponejvíce v zimním období. Zároveň v zimním období je krátký den. Tudíž kogenerace dává smysl. Kogenerace elektřiny spolu s teplem prostě lépe využije energii plynu beztak spalovaného kvůli vytápění. Co proti tomu namítáte? Prostě si to představte tak, že kdo sám topí plynem, kogenerací navíc vyrobí ještě elektřinu na svícení a pro dvě, tři tepelná čerpadla.
V článku odkaz na studii z Berkeley o důsledcích uzavření jaderné elektrárny.
Za mě -- prodloužit životnosti stávajících jaderných elektráren, když se ukázalo, že je to reálná možnost.
To minimálně.