Bernie Sanders přiblížil svoji představu reformy Demokratické strany USA
Petr Jedlička, Josef PatočkaČelný představitel levicového křídla amerických demokratů načrtl konkrétně čtyři významné reformy. Ve straně se vede debata o změnách od loňských prezidentských primárek, ve kterých Sanders bojoval nerovný boj s Hillary Clintonovou.
Americký senátor Bernie Sanders, obecně přijímaný za nejvýznamnějšího představitele levicového křídla Demokratické strany USA, přiblížil svoji představu žádoucí proměny tohoto uskupení. Učinil tak v minulém týdnu prostřednictvím textu pro server Politico, v němž vyzval konkrétně ke čtyřem reformám.
Demokratická strana se musí dle Sanderse „změnit od základu“, „přijmout do svých řad miliony pracujících a mladých lidí“, a přitom „zásadně zdemokratizovat“ svůj vnitřní chod. Jen tak se stane prý znovu volitelnou pro Američany přesvědčené o zkorumpovanosti a špinavosti dnešní politiky a „vytvoří dynamiku“ vedoucí k porážce republikánů nejen v prezidentských volbách, ale také v zápasech o legislativu.
Konkrétně tedy volá levicový senátor po:
- zásadním omezení počtu a vlivu nevolených delegátů sjezdu — části takzvaných „superdelegátů“, kteří mají dle Sanderse nyní „nad nominačními procesy kontrolu a mohou si dovolit ignorovat vůli voličů“,
- zjednodušení hlasování v primárkách, respektive „odstranění nesmyslných překážek“, které lidem brání účastnit se výběru kandidátů, a umožnění zájemcům registrovat se k primárním volbám kdykoli až do dne jejich konání,
- tam, kde se kandidáti nevybírají skrze primární volby, ale na členských schůzích, zavedení metod, které umožní hlasovat i těm, kdo se na schůze nemohou dostavit,
- zprůhlednění stranických financí a vytvoření mechanismů kontroly toho, jakým způsobem je celostátní centrála rozděluje.
Právě v minulém týdnu přitom v USA proběhla série voleb do parlamentů jednotlivých amerických států, ve kterých kandidátky a kandidáti, podporovaní Sandersovou organizací Naše revoluce, výrazně uspěli.
Aféry volební a poslední odhalení
Demokratická strana USA je za svou netransparentnost a nedemokratičnost kritizována zvláště od posledních prezidentských primárek, kdy bylo například v New Yorku umožněno hlasovat pouze lidem, kteří se zaregistrovali devět měsíců dopředu — v době, kdy byla z prezidentských kandidátů obecně známa jen Hillary Clintonová.
Maily z ústředí Demokratické strany ukradené hackery a zveřejněné posléze WikiLeaks s pomocí ruské stanice RT navíc odhalily, že administrativní vedení strany pomáhalo v rámci svých možností neregulérně Clintonové a totéž činila i straně blízká masmédia, zvláště televize CNN.
Jedna z nejvýraznějších postav skandálu s maily — bývalá členka administrativní vedení demokratů Donna Brazilová — přitom vydala nedávno knihu, které přímo uvádí, že Hillary Clintonová měla s vedením strany tajnou dohodu: za to, že za stranu zaplatila dluhy, dostala kontrolu nad její personální politikou a kontrolovala výběr lidí do některých klíčových pozic.
Sanders se k případu Brazilové vyjadřuje se zdrženlivostí — odmítá živit konspirativní přesvědčení, že jej o nominaci připravilo vedení demokratů „podvodem“, což ve svých tweetech s oblibou tvrdí i sám prezident Trump. Říká ale, že „odhalení Brazilové jen dokazuje, že demokraté potřebují mnohem více transparentnosti a odpovědnosti ve svém financování“.
„Máme republikánského prezidenta a republikánskou vládu, s jejichž politikou jsou Američané hluboce nespokojeni. To je příležitost pro opravdovou změnu. Je zásadní, abychom se dokázali sjednotit a změnit k lepšímu nejprve Demokratickou stranu. Pokud to dokážeme, můžeme znovu začít vyhrávat volby, a změnit naši zemi,“ uvedl Sanders k poslednímu dění.
Další informace:
Common Dreams Bernie Sanders Explains His Plan to Fix a Broken Democratic Party
Washington Post With tough races over, Bernie Sanders renews call for changes at DNC
Politico Bernie Sanders: How to Fix the Democratic Party
Daily Beast Donna Brazile’s Bombshell Isn’t That Hillary Clinton Rigged the Race, But That the Democratic Party Blew It