Go, Jeremy Corbyn
Jakub PatočkaVýsledek čtvrtečních britských voleb bude mít význam nejen pro budoucnost evropské ostrovní země. Mnoho napoví také o vyhlídkách evropské levice. Včetně té naší.
Na člověka obývajícího realitu české politiky video zveřejněné v deníku Guradian musí působit jako výjev z jiné planety. Rázovitý předseda labouristů Jeremy Corbyn přichází na pódium rockového festivalu na fotbalovém stadionu FC Tranmere Rovers. Klub hraje sice pátou nejvyšší soutěž, jeho výstavní stadion mu ale třeba taková Zbrojovka Brno může jen tiše závidět.
Corbyn v energickém proslovu několikrát poděkuje za možnost oslovit krátce dav fanoušků čítající několik desítek tisíc lidí. A řekne pár jednoduchých tezí: že všechny děti v Británii mají mít možnost bez ohledu na své sociální postavení rozvíjet svůj sportovní či hudební talent, že právě sport a hudba drží společnost pohromadě. Řekne také, že bohaté kluby z Premier League by měly odvádět pět procent svých rozpočtů na rozvoj britského fotbalu v klubech, jako je Tranmere. Když domluví, dostane se mu bouřlivých ovací a dav zpívá „Go, Jeremy Corbyn" na melodii proslulého kytarového rifu dua White Stripes z písně Seven Nations Army...
Video vystihuje zásadní proměnu nálady, která v Británii nastala po té, co konzervativní premiérka Theresa Mayová vyhlásila na 8. červen konání předčasných voleb. Ke kroku se odhodlala oficiálně proto, aby získala silnější mandát k vyjednávání s Evropskou unií o odchodu své země po výsledku loňského referenda. Za hlavní příčinu jejího náhlého rozhodnutí ale mnozí pokládají spíše neutěšený stav tradičně hlavního rivala konzervativců.
Corbynovi labouristé zdecimovaní vnitřními boji v průzkumech zaostávali takřka o dvacet procentních bodů. V momentě vyhlášení voleb byl rozdíl mezi oběma stranami dle průzkumů nejvyšší od druhé světové války. A krok Theresy Mayové tak mnozí pokládali za manévr, kterým chtěla především zásadně posílit postavení svých konzervativců a zdrtit Corbynovi labouristy. Mnozí jim předvídali nejničivější porážku v dějinách.
Jenomže uplynulo pár týdnů kampaně a Británie půjde k volbám ve zcela jiné náladě. Přispělo k tomu, že Theresa Mayová si v kampani vedla mimořádně neobratně. Už je jasné, že rozhodně není a nestane se novou Margaretou Thatcherovou, kterou v ní mnozí chtěli vidět. Mimořádná mediální neobratnost, nesympatická příchylnost k Trumpovi, přehnaně ofenzivní antisociální návrhy — to vše působí, že její podpora ve společnosti klesá.
Naopak Corbynovi se svižné vedení krátké volební kampaně mimořádně dařilo. Program, který se vrací k tradičním socialistickým východiskům, rozsáhlého přerozdělování včetně zestátňování strategických odvětví, získal širokou přízeň. A nakažlivému nadšení zdola vedené kampaně nakonec podlehla i liberální levice, která byla dlouho vůči Corbynovi nemilosrdně a až nespravedlivě skeptická.