Solární energetika v USA letos trhá rekordy
Josef PatočkaČerstvě zveřejněná data o americké energetice potvrzují, že celý sektor prochází historickou proměnou. Bezprecedentní růst zaznamenávají obnovitelné zdroje v čele s fotovoltaikou. Uhlí se propadá, hlavním zdrojem se stává zemní plyn.
Data čerstvě zveřejněná americkým Ministerstvem energetiky stvrzují převratný vývoj: instalovaný výkon solárních elektráren v USA se za méně než tři roky ztrojnásobí. Obnovitelné zdroje v příštím roce pokryjí už devět procent americké potřeby elektrické energie, a to zejména právě díky přínosu solárních panelů. Sešup uhelného sektoru navíc způsobuje, že se nejvýznamnějším zdrojem elektrické energie jasně stává plyn.
Vláda dosluhujícího prezidenta Obamy přijala v minulém roce strategii snižování emisí z tepelných elektráren. Chce tak dostát svým emisním závazkům a přispět k naplnění cíle pařížské klimatické dohody. Ta má zajistit, že se atmosféra neoteplí o víc než dva stupně Celsia oproti předindustriálnímu období. V platnost má vstoupit příští měsíc.
Spalování uhlí v minulosti představovalo největší zdroj emisí oxidu uhličitého. V posledních letech je ale na ústupu. Vytlačuje ho plyn. Plynovým elektrárnám lze snáze regulovat okamžitý výkon, a tak v energetické soustavě představují vhodnější doplněk k obnovitelným zdrojům.
Solární boom zažívají Spojené státy díky poklesu cen fotovoltaických panelů. Významnou roli hrají rovněž daňové úlevy, kterými federální vláda solární elektrárny podporuje a jejichž platnost se počátkem letošního roku rozhodla prodloužit. Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren díky tomu meziročně vzrostl o devětatřicet procent. V příštím roce dosáhne k sedmadvaceti gigawattům, což pokryje potřebu zhruba tří a půl milionu domácností.
V roce 2014 instalovaný výkon fotovoltaiky činil jen deset gigawattů. I to ale odpovídá pěti temelínským elektrárnám. „Nejistota v tom, zda vláda prodlouží či neprodlouží daňové úlevy, k tomu, že fotovoltaika letos trhala rekordy, určitě přispěla,“ vysvětluje energetický expert Doug Vine z Center for Climate and Energy Solutions, „očekáváme nicméně, že příští rok to bude podobné.“
Pro srovnání: kapacita elektráren větrných má v příštím roce vzrůst jen o osm procent, letos vzroste téměř o patnáct a půl procenta.
Uhlí má na kahánku
Po většinu minulého století vládlo výrobě elektřiny ve Spojených státech uhlí. Velcí výrobci energie se jej ale začínají zbavovat a nahrazovat jej zemním plynem, jehož cena zásadně poklesla.
Symbolem krachu uhelného průmyslu se v průběhu posledního roku stal bankrot dvou největších uhelných společností v USA — Arch Coal a Peabody Energy. V platnost teď navíc v USA vstoupily přísnější limity pro znečišťování ovzduší rtutí, klesá cena obnovitelné energie a velké energetické korporace se navíc snaží připravit na plnění Obamova „Plánu čisté energetiky“, který má zásadně omezit emise oxidu uhličitého právě z uhelných elektráren.
Poprvé v historii se tak v USA vyrábí víc elektřiny ze zemního plynu, než z uhlí a podle prognózy ministerstva energetiky se příští rok tento trend ještě prohloubí.
Daniela Cohan, profesor environmentálního inženýrství na Riceově univerzitě v Houstonu, dokonce poznamenává: „Mnozí analytici soudí, že většina uhelných elektráren dnes již prodělává peníze,“ popisuje.
Protože jsou provozovatelé uhelných elektráren navíc nuceni k instalacím nákladných odlučovačů, aby snížili znečišťování vzduchu rtutí a dalšími škodlivinami, jsou podle něj vyhlídky uhelné energetiky temné. „Pokud už dnes prodělávají peníze nebo tak tak vycházejí, nebude pro ně výhodné odlučovače kupovat. Spousta uhelných elektráren kvůli tomu pravděpodobně raději skončí,“ dodává Cohan.
Další informace:
Climate Central: U.S. Energy Shakeup Continues as Solar Capacity Triples