Motoristé sobě udělali chybu. Odvolání šéfa KRNAPu by měla veřejnost potrestat
Matěj MoravanskýMinistr životního prostředí Igor Červený v pondělí odvolal ředitele Správy Krkonošského národního parku Robina Böhnische. Jeho krok je příležitostí pro občanský odpor a záchranu českých národních parků.
Bez varování a bez zdůvodnění odvolal v pondělí ministr životního prostředí Igor Červený dlouholetého ředitele Správy Krkonošského národního parku Robina Böhnische. Za Böhnische se vzápětí postavili jak ostatní ředitelé národních parků, tak občanské organizace.
Spekuluje se o různých motivech. Deník N spolu s bývalým lidoveckým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem zmiňuje tlak majitelky Luční boudy Kláry Sovové, urputné kritičky Böhnischova vedení, která kandidovala v posledních sněmovních volbách za Motoristy sobě.
Sám ministr Červený uvedl, že důvodem je nutnost šetřit kvůli zadlužení státního rozpočtu a s tím spojená „restrukturalizace“. Dodal, že parky by mohly získat dodatečné financování rozsáhlejší těžbou dřeva — krok, který by byl v rozporu s jejich posláním.
Ať už byly skutečné důvody jakékoli, Motoristé sobě nyní udělali taktickou chybu, kterou může využít občanská společnost.
Místo všech odvolali jednoho
Už od volební kampaně bylo zřejmé, že cílem Motoristů sobě je oslabit ochranu přírody v České republice. Tento příslib přitáhl bohaté sponzory a po nástupu vlády se začal naplňovat: škrty na ministerstvu, rušení agendy, slučování sekcí i odchody zkušených úředníků — to byla ona zelená krev, která poteče, jak předseda Motoristů sobě Macinka před volbami hrozil.
Rozhovor●Michal Hořejší
Ředitel NP Šumava Pavel Hubený: Největší zastání má Šumava v lidech
Další na řadě měly být instituce ochrany přírody: národní parky, chráněné krajinné oblasti a Agentura ochrany přírody. Seznam „obětí“ čistek, o němž informoval Deník N, naznačoval, že odvolání ředitelů by mělo proběhnout najednou. Takový postup by okamžitě postavil všechny před hotovou věc. Ministr Červený a jeho dozorce Turek však odvolali pouze Böhnische.
Tím se otevřela reálná šance pro občanskou společnost ubránit pozice ředitele Národního parku Šumava Pavla Hubeného, ředitele Agentury ochrany přírody Františka Pelce a dalších lidí na „Macinkově seznamu“. Demonstrace, petice a veřejný tlak na vládu mohou nyní Motoristům sobě zamezit v pokračování čistek.
Motoristické čistky může zastavit právě rozhodná a rychlá demonstrace síly občanské společnosti. Vládní koalice ANO, SPD a Motoristů sobě sice má většinu v Poslanecké sněmovně a pravděpodobně ji udrží více než tři roky, občanský odpor však může být účinný. Jde o to ukázat, že reputační rizika spojená s odvoláváním respektovaných ředitelů a kvalitních pracovníků jsou vyšší než přínosy pro sponzory, kteří od Motoristů sobě takové kroky očekávají.
Jsou to Trumpety, blbí jako tága, ale s neukojitelnou touhou po moci a bohatství, nějaké protesty je neodstaví, když už moc získali.
To že odvolali jen jednoho neznamená chybu. Oni si užívají, že ostatní budou muset zkousávát škrty a přitom jim lézt do zadku. To je nejvíc vzrušuje, tyhle namacinkané červené turky.
A pak zakleknou dalšího a dalšího...
Ó tolik vzrušujících zážitků mají před sebou.
*
Mimochodem četl jsem nedávno rozhovor s Hubeným a ten tam říkal, že pozval Červeného s Turkem, a až ti dva uvidí tu krásu mladého šumavského lesa, že se domluví a neseberou mu peníze na vědeckou činnost.
Bylo mi toho naivního dobrého muže až líto.
Pane Morbicere, viděl bych to tak nějak političtěji. Opravdu hodně peněz chce leckdo točit v panství ještě za našeho mládí Krakonošově. Více a větších apartmánů v (beztak již ztrapněných) Peci, Špindlu, Harrachově. Ať tam ten Horizont není sám. A vidíte to počasí? Kdoví proč je málo sněhu. Chtělo by to vlek nad "mapu republiky".
Demonstrace jsou potřeba. Aby bolely Babiše. A daly přitom najevo opozici, že není dobře upřednostňovat "čím hůře, tím lépe". Pro politický dualismus ve volební demokracii jde, žel, o hodně komplikované zadání. Systém trčí aspoň jednou nohou v příliš dávné (odlišné) minulosti a dosavadní modernizace to jen zakrývá.
Ano pane Horáku. Babiš je jediný, kdo může momentálně zasáhnout. Navíc byl to jeho ministr Brabec, který tyhle dobré zásady a zákony pro národní parky zavedl (všechna čest, nejde na něho jen plivat). Takže by mohl mít pocit, že motorbojs sabotují jeho dílo a demonstrace by mohly pomoci s tím, aby měl důvod něco podniknout.
Ale na druhou stranu je jiná situace a nevím, jestli si může dovolit nebo vůbec chce vzít Motoristům jejich hračky...
A že Motoristy mocipanská macho politika baví, o tom není pochyb.