Sněmovna odmítla návrh na obnovení prvních tří dnů nemocenské
Jaroslav BicanNovela předložená KSČM rušící tzv. karenční dobu nebyla schválena. Návrh byl zamítnut především hlasy poslanců a poslankyň ANO, TOP 09, ODS a lidovců. Sociální demokraté pro zamítnutí novely nehlasovali, ale do diskuze o ní se nezapojili.
Poslanecká sněmovna ve středu zamítla návrh poslanců a poslankyň KSČM, který by zrušil tzv. karenční dobu, tedy to, že zaměstnanci za první tři dny nemoci nedostávají náhradu mzdy. Zamítnutí novely navrhlo hnutí ANO a ODS, kromě jejich poslanců pro něj hlasovali také zástupci TOP 09 a někteří lidovci a nezařazení. Pro zamítnutí návrhu se vyjádřilo 83 poslanců, potřeba jich bylo 82.
Poslankyně Soňa Marková (KSČM) uvedla, že zrušení karenční doby je ve prospěch všech zaměstnanců a zaměstnankyň u nás a že ho přivítají i odbory. Podle Markové bychom neměli nutit zaměstnance, aby v době nemoci chodili do zaměstnání, roznášeli nemoci a zhoršovali si své zdraví.
Marková také připomněla, že v současné době následky toho všeho platíme z veřejného zdravotního pojištění. „Není důvod, abychom nepomohli především středně a nízkopříjmovým zaměstnancům a zaměstnankyním v České republice k tomu, aby měli důstojný život i v době, kdy jsou nemocní,“ uvedla poslankyně Marková.
Naopak poslanci hnutí ANO, ODS a TOP 09 poukazovali na zneužívání prvních dnů nemocenské a na to, že návrh KSČM komplikuje podmínky zaměstnavatelům, kteří vytvářejí pracovní místa.
Hnutí ANO, TOP 09 a ODS hlasovali spolu, ČSSD a KSČM proti
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura upozornil na to, že novela předkládaná KSČM by zvýšila náklady práce pro zaměstnavatele. „To opatření, které bylo před několika lety přijato, se ukázalo jako správné, jakoby zázrakem klesla nemocnost našich zaměstnanců, na základě toho opatření se průměrná nemocnost přiblížila k normálnímu evropskému průměru, není tak vysoká, jak bývala,“ zdůraznil Stanjura.
A dodal: „V této chvíli se Česká republika těší ekonomickému růstu a nejenom rekordně nízké nezaměstnanosti, ale máme maximální počet pracovních míst, která jsou obsazena. A tímto opatřením, pokud by to Poslanecká sněmovna, Senát schválily a podepsal pan prezident, dojde ke zdražení pracovní síly a pravděpodobně ke snížení počtu pracovních příležitostí,“ varoval Stantjura.
Ten rovněž připomněl, že ODS se návrh KSČM neúspěšně pokusila zamítnout již v prvém čtení, kdy k tomu chybělo jen pár hlasů. Poslanec Ivan Pilný (ANO) také poukázal na to, že zaměstnavatelé sami dobrovolně poskytují tzv. sick days.
Poslanec KSČM Miroslav Opálek naproti tomu uvedl, že se nediví shodě mezi zaměstnavateli na zachování karenční doby. „Protože návrat do původního stavu by znamenal ztrátu bezpracného tehdy získaného zisku. Uvádí se 5 miliard korun, ale návrh, který máte předložen, podle výpočtu by měl činit 3,3 miliard. A bojovat o 3,3 miliard přece stojí za to, když stačí ovlivnit jenom Poslaneckou sněmovnu,“ prohlásil Opálka.
A pokračoval: „Víte, na jedné straně zde kryjeme sami sebe, když se omlouváme z nemocí, někteří dlouhodobých, a jde nám 100% plat, a na druhé straně tady křičíme, jak na ty chudé musí být přísnost.“
Poslanci a poslankyně sociální demokracie v diskuzi k návrhu KSČM nevystoupili. Novela, kterou komunisté předložili už v lednu 2015, byla nakonec na třetí pokus zamítnuta, poté, co dvakrát bylo hlasování zpochybněno.