TOP 09 navrhuje navyšení mateřské pro ženy s vyššími příjmy
Vratislav DostálTOP 09 volá po spravedlivější mateřské pro ženy s průměrnými a nadprůměrnými platy. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD s principem souhlasí, upozorňuje ale na to, že by byl rozpočtově velmi náročný.
Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová navrhuje zákon, který má zajistit vyšší mateřskou i pro ženy s průměrnými a nadprůměrnými platy. Svým návrhem chce prý podpořit rodiny a zrušit regulaci pěněžité pomoci v mateřství. „Mnoho žen v dnešní době založení rodiny odkládá, mimo jiné i ze strachu z výrazného poklesu životní úrovně. Proto navrhuji zrušení nespravedlivé regulace mateřské,“ vysvětluje Adamová.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD s principem, že matky s vyššími příjmy mají mít také nárok na vyšší čerpání, souhlasí. „Návrh paní poslankyně je ale rozpočtově velmi náročný. V mnoha zemích EU mají matky sice nárok na sto procent předchozí mzdy, ale délka mateřské dovolené je tam výrazně kratší, a to až o deset týdnů,“ uvedla Marksová pro Deník Referendum s tím, že v České republice je v rámci Evropské unie jedna z nejdelších mateřských dovolených.
O tom, kolik bude žena dostávat na mateřské od státu, rozhoduje denní základ její mzdy. Obvykle se tato pomoc pohybuje na hranici sedmdesáti procent platu. Avšak pokud žena vydělá více než osmadvacet tisíc korun měsíčně, příspěvek pro ni stát výrazně krátí. Návrh poslankyně Markéty Adamové chce právě tuto disproporci odstranit.
„Tento systém považujeme za nespravedlivý a pro ženy ve vyšších a dobře placených pozicích také za velmi demotivační při zakládání rodiny,“ vysvětluje s tím, že spravedlivější výpočet peněžité pomoci v mateřství by podle jejího návrhu mohl pomoci více jak dvaceti tisícům rodin.
„Můj návrh podporuje ty aktivní, aniž by to ale bylo na úkor kohokoliv jiného. Tyto ženy se před tím, než se rozhodnou založit rodinu, mnoho let vzdělávají, pak pracují a odvádí nemalé částky na daních a do pojistných systémů. Jediné období, kdy od státu očekávají pomoc, je pak právě v počátcích mateřství,“ tvrdí.
„Měli bychom jim poskytnout mateřskou stejně spravedlivě jako všem ostatním. Mateřství není nemoc. Přestože se platí z nemocenského pojištění, kde má stát peněz dostatek,“ dodává. Minulý rok to bylo 3,1 miliard, v roce 2014 dokonce 3,9 miliard korun.
TOP 09 zároveň upozorňuje, že by se její návrh nevztahoval jen na úzkou skupinu vysoko příjmových žen: „Už hlavní účetní, vysokoškolské pedagožce či obchodní zástupkyni s průměrným měsíčním platem 35 tisíc korun by se měsíční příspěvek během mateřství zvýšil o dva tisíce korun a víc. Průměrným platem se přitom rozumí běžný měsíční plat, ale včetně všech odměn a bonusů.“