Důstojnost lidí musí být tématem politiky
Jiří DolejšLéto přišlo se záplavou mediálních kauz, které znovu odklonily pozornost od skutečných politických témat. Do středu pozornosti se musí dostat výše mezd a také zajištění důstojného stáří.
Zájmy lidí se nejlépe poznají na tématech sociálních a ekonomických. Letošním prázdninám dominoval příval zpravodajství o násilí ve světě a s tím servírovaných šovinistických emocí.
Dnes jako hlavní strašák slouží především každodenní mediální bombardování představou jakési neodvratné kulturní války s migranty. Upozaďují se tak témata domácí a především sociální. Přísnost na chudé je prostě rámována civilizační panikou jako disciplinačním faktorem.
Nevybíravý útok organizací jako například Hospodářské komory České republiky na odbory za jejich kampaň „konec levné práce“ ale ukazuje, co skutečně trápí velký kapitál. Češi prostě zatím vyrábějí levně a majitelé firem (z části ze zahraničí) draze prodávají.
Musí k daňovému a měnovému polštáři skutečně být i polštář mzdový, aby hlavní zaměstnavatelé mohli na dividendách vyvádět ze země tak velké miliardy? Vždy jsem byli země, která žila z práce a kvalifikovanosti svých lidí. Usnadňovat si konkurenci na trhu jejich deprivací je tedy zjevně zcela špatná strategie.
Podmínky důstojného života
Jednak je pravda, že i když se prodlužuje průměrná délka života, neznamená to, že lidé jsou taky déle zdraví, jednak nebývá starý či stárnoucí člověk už tolik schopen se přizpůsobovat požadavkům zaměstnání. U některých profesí to možná nehraje roli. U jiných ano.
A do třetice - snad bychom si taky mohli zasloužit aspoň na stará kolena se věnovat tomu, co chceme, a ne tomu, co nás uživí.
takže to jen gesto není - samozřejmě to zvyšuje nároky na zafinancování penzijního účtu v řádu miliard
ale je to už jiné zadání než neustále odkazovat lidi na kapitálové spoření a mlčky akceptovat že penze se stává chudinskou dávkou a nutit tak lidi pracovat ad absurdum