Armáda v Turecku se pokusila o převrat
Redakce DRČást ozbrojených složek se v Turecku pokusila v pátek večer o převrat. V sobotu ráno vše nasvědčuje tomu, že neúspěšně. Na několika místech se ještě střílí. Prezident Erdogan se vrátil z dovolené do Istanbulu.
Dosud nejasně velká část tureckých ozbrojených sil v pátek večer zahájila pokus o státní převrat. Zprávy přicházely z Turecka od pátku desáté hodiny večerní. Po té, co se pučistům podařio získat kontrolu nad některými strategickými body a sdělovacími prostředky, vyšli do ulic lidé a za podpory policie a dalších částí ozbrojených složek loajálních vládě se jim podařilo získat převahu. Při bojích zemřelo dvě stě lidí.
První informace potvrdily obsazení mostů na Bosporu, příjezdy vojáků k letištím, nízké přelety vrtulníků a letounů nad Istanbulem i Ankarou a sporadickou střelbu. Další zprávy hovořily také o dobývání a odstřelování sídla televize TRT, velitelství zvláštních sil i prezidentského paláce.
Postupně vyšlo najevo, že pokus o převrat podnikala pouze část armády, nikoliv celek tureckých ozbrojených sil na příkaz svých generálů. Někteří armádní důstojníci byli dokonce přímo zatčeni. Během noci z pátku na sobotu se začaly množit zprávy o konfliktech mezi vojáky a policií v ulicích.
Armádní tiskové zdroje vydaly okolo jedenácté hodiny v pátek středoevropského času prohlášení v následujícím znění: „Turecké ozbrojené síly plně převzaly moc v zemi, aby obnovily ústavní pořádek, lidská práva a svobody, vládu práva a všeobecnou bezpečnost, jež byly poškozeny. Všechny mezinárodní smlouvy zůstávají v platnosti. Věříme, že všechny naše dobré vztahy se všemi zeměmi zůstanou zachovány.“ Později bylo upřesněno, že zemi spravuje nově „mírová rada“, že platí zákaz vycházení a stanné právo.
Dosud nejvýše postavený civilní představitel země — prezident Recep Tayyip Erdogan — byl v době zahájení pokusu o převrat na dovolené. K národu promluvil krátce před půlnocí pomocí přenosu přes mobilní telefony s tím, že probíhající pokus o převrat je ilegální akcí paralelního mocenského centra, že mají lidé vyrazit protestovat na letiště a veřejná prostranství a že zastánci demokracie v zemi situaci zvládnou.
Také Premiér Yildirim označil události za akci části armády a doplnil, že její organizátoři „zaplatí nejvyšší cenu“. Okolo půlnoci a jedné hodiny ranní vyšly skutečně do istanbulských a ankarských ulic davy lidí. Velká skupina stoupenců prezidenta Erdogana dorazila na istanbulské letiště. Vojáci se v reakci stáhli.
Jiná skupina se ale zároveň dostala do konfliktu s armádní hlídkou na jednom z mostů přes Bospor a zde vojáci zahájili palbu. Po půlnoci začaly síly loajální vládě získávat převahu. Prezidentu Erdoganovi se podařilo vrátit do Istanbulu, kde po přistání vyhlásil, že „puč bude rozdrcen a armáda vyčištěna". Při konfliktech zahynulo nejméně dvě stě lidí, stovky vojáků účastnících se puče byly zatčeny.
Erdogan ovládnul vše.
Pro známé opozičníky asi čas k emigraci, protože pomsta diktátorka bude bezpochyby tvrdá...