Moravskoslezská ČSSD se sune k propasti: lídrem má být Dědicův Novák
Jaroslav BicanČSSD v Moravskoslezském kraji chce, aby lídrem v krajských volbách byl hejtman Miroslav Novák, který je podle policejního spisu jedna ruka s podnikatelem Martinem Dědicem, jehož firma měla brát úplatky. Zabrání tomu Sobotkovo vedení?
Před více než rokem, krátce po komunálních volbách, jsme se na stránkách Deníku Referendum, detailně zabývali situací v ostravské sociální demokracii. Kolega Vratislav Dostál tehdy s pomocí policejního spisu Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality podrobně popsal, jak zdejší ČSSD ovládly struktury, které s využitím svého napojení na politiky ovlivňovaly investice, veřejné zakázky a podobně. Následně na úplatcích inkasovaly mimořádně vysoké částky.
Promítlo se to do propadu voličských preferencí sociální demokracie v Ostravě už v komunálních volbách. Zatímco v roce 2010 obdržela ještě 1 396 112 hlasů, v předloňských volbách jen 562 762, což bylo nejméně od vzniku České republiky.
Hlavními postavami celé kauzy jsou hejtman Moravskoslezského kraje a předseda krajské ČSSD Miroslav Novák a podnikatel těžící ze svých kontaktů na politiky Martin Dědic. Řada svědků o nich hovoří jako o „dvojčatech, která chodila všude spolu“.
Policejní spis to potvrzuje. Ve spise stojí, že spolu od května 2012 do září 2013 měli více než pět tisíc hovorů či SMS, to jest přes sto denně. Také z něj vyplývá, že s využitím Dědicových politických vazeb — převážně na ČSSD — měla jeho firma na úplatcích inkasovat 56 581 278 korun včetně DPH.
Dalšími postavami kauzy, které zalidňují policejní spis, jsou poslanec a ještě nedávno předseda ostravské sociální demokracie Adama Rykala, sociálně demokratický kandidát na ostravského primátora v loňských komunálních volbách a dnes šéf ostravské ČSSD Lumír Palyza či bývalá náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková. Rozsáhlá analýza, kterou na konci října 2014 Deník Referendum vydal, končí konstatováním: „Pokud se ČSSD nedokáže zbavovat lidí jako Rykala, Palyza, Piperková či Novák, voliči se nakonec zbaví jí.“
Dokázala si sociální demokracie vzít za své varování, které jí voliči v loňských komunálních volbách uštědřili? Co dělá proto, aby nedopadla stejně i v krajských volbách? V roce 2008 v nich získala 42,63 % hlasů, o čtyři roky později už jen 27,4 %. Jakého výsledku dosáhne příští rok?
Vsadili jsme na jistotu: jmenuje se Novák
Na nedávné krajské konferenci byl ve funkci předsedy ČSSD v Moravskoslezském kraji potvrzen Miroslav Novák. „Stál jsem za ním a doufám, že toho nebudu litovat a že je opravdu čistý. Věřím tomu, že se očistit dokáže, proto za ním stojím,“ prohlásil pro Deník Referendum poslanec a předseda okresní organizace v Bruntále Ladislav Velebný.
Na konferenci se nejednalo o tom, kdo povede kandidátku sociální demokracie v krajských volbách. Podle Velebného to bude aktuální až v únoru, možná později. Zároveň však říká: „Tím, že jsme vyjádřili podporu Miroslavu Novákovi na funkci předsedy kraje, jsme deklarovali, že je to pro nás přijatelný člověk i na funkci lídra ve volbách do krajského zastupitelstva.“
A pokračuje: „Sám za okres Bruntál mohu říct, že jsme téma projednali a nechal jsem schválit okresní konferenci, že Miroslav Novák bude lídr do krajského zastupitelstva, tak jak to udělaly i další okresy,“ podotýká Ladislav Velebný.
Velebný si ani nemyslí, že by poté, co delegáti dali Novákovi jednoznačnou podporu na předsedu kraje, někdo útočil na jeho pozici lídra do krajských voleb. Na dotaz, zda na konferenci byla slyšet nějaká kritika na Novákovu adresu, odpovídá: „Oficiálně tam kritika nezazněla. Domnívám se, že sociální demokracie stojí za Miroslavem Novákem a chce, ať je lídrem do krajských voleb, to bych vzal jako oficiální stanovisko.“
Rovněž poslankyně a předsedkyně okresní organizace ČSSD v Novém Jičíně Dana Váhalová nevidí v kandidatuře Miroslava Nováka na hejtmana nějaký velký problém: „Nepředpokládám, že by to mělo zásadní vliv, ale negativní vliv lze předpokládat. Ostatně k tomu stále otevírané a připomínané kauzy slouží,“ říká Váhalová ohledně zapojení Nováka do kauzy Dědic. Podobně rozporuplně se dívá i na celkový stav sociální demokracie v kraji. ČSSD zde na tom podle ní byla už i lépe, to však neznamená, že je nyní ve špatné kondici.
Zdá se, že Miroslav Novák má ve svém kraji silnou podporu. „V současné době se domnívám, že je to dobrý lídr, stojí za ním práce, výsledky, kterých dosáhl, a jakákoli špína nebo pochybení, které se na něho hází, beru jako plivání konkurence. Nemám nejmenší důvod mu nevěřit, aby tu kandidátku vedl,“ nepřipouští žádné pochybnosti o Novákovi Velebný. Naopak se netají pochybnostmi nad kauzou obviněného Dědice, ve které Miroslav Novák figuruje: celé to podle Velebného „trvá strašně dlouho a bez výsledku“.
Rykala se stáhne a jede se dál
Rovněž pro vedení strany je trnem v oku, co se týče situace v Moravskoslezském kraji, především Adam Rykala. Podle informací, které Deník Referendum má, za jeho odchodem z čela ostravské okresní organizace stojí odpor, který vyvolalo jeho chování a hromadné vylučování straníků, přímo v Ostravě a také nelibost stranického vedení.
Podle Karla Sibinského, dřívějšího starosty Ostravy-Jihu, znalce místních poměrů a dnes již bývalého člena ČSSD je jasné, že se už nepočítá s volitelným místem pro Adama Rykalu v příštích volbách do Sněmovny: „Jeho pozice je už neudržitelná a vadí už i vedení,“ zdůrazňuje Sibinský a dodává: „Stává se pro stranu koulí na noze.“ Proto pravděpodobně vznikla dohoda, že se Adam Rykala stáhne na Ostravu-Jih, kde je radním, a počká, až se na jeho prohřešky zapomene.
„Lumír Palyza by Rykalu také nepotřeboval, jenomže ze strany to je rozděleno, dvacet nebo třicet procent členů má Poruba, třicet procent Jih a dvacet organizací pak tvoří zbytek. Třeba já, když jsem tady tomu šéfoval, jsem se domluvil s Novákem, který tenkrát šéfoval Porubě, a v té chvíli už jsme nikoho nepotřebovali, přibrali jsme pár jednotlivců a všichni jsme byli spokojeni,“ popisuje místní poměry Sibinský.
A své úvahy dále rozvíjí: „Aby Palyza přežil, musí to dělat stejně a dokud Palyzovi nebo komukoli jinému bude Rykala garantovat podporu Jihu neboli těch dvaceti či třiceti procent hlasů, bude Rykalu držet, protože je pro něj nejednodušší se domluvit s Rykalou než s dvaceti dalšími předsedy,“ poodhaluje Sibinský kupeckou povahu politiky v ostravské ČSSD.
Podle Sibinského ale stačí, aby za Palyzou přišel někdo jiný a řekl, že mu garantuje podporu třiceti procent hlasů a Palyza se Rykaly zbaví. Ani Richard Bednařík, který byl z ČSSD vyloučen, ale Městský soud v Praze později toto rozhodnutí zrušil, ani Aleš Boháč, který ze sociální demokracie odešel sám, nepovažují současné změny v ostravské sociální demokracii za významné.
Aleš Boháč, který dnes působí jako místostarosta v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice, říká: „Podle mě se sociální demokracie od doby, kdy jsem z ní vystoupil, nezměnila, jen si na změnu hraje, protože klíčové osoby jsou pořád ve vedení ostravské sociální demokracie, jenom se mění jejich pořadí, aby tím mátli své členy a podávají to jako reflexi, i když žádná nenastala,“ říká Boháč.
Lidé volit ČSSD jen kvůli značce už nebudou
Podle všeho Miroslav Novák v krajských volbách jako lídr kandidovat chce a zatím se nezdá, že by měl protikandidáta. Podle Karla Sibinského jednoduše nikdo jiný jedničkou být nechce: „Všichni jsou přesvědčeni o tom, že tyto krajské volby pravděpodobně vyhraje ANO,“ vysvětluje Sibinský a pokračuje: „A nikdo nechce být lídrem v krajských volbách, které prohraje.“
Sibinský ani další bývalí členové ČSSD, kteří z ostravské ČSSD odešli nebo byli vyhozeni, ale nepředpokládají, že by vedení strany proti Novákovi zasáhlo a v kandidatuře mu zabránilo: „Když není koho nabídnout, nezbývá jim než stát za Miroslavem Novákem a doufat, že to nějak dopadne. Pořád žijí v tom, že osmdesát procent voličů nevolí Miroslava Nováka, ale volí sociální demokracii, to je jejich filozofie,“ upozorňuje Sibinský.
Pokud Novák prohraje o tři procenta s ANO, bude to podle Sibinského považováno ještě za úspěch. Sibinský poukazuje na Adama Rykalu, který v komunálních volbách v Ostravě-Jih ztratil pětadvacet procent a stejně to prezentoval jako úspěch. Rovněž Richard Bednařík si myslí, že i kdyby ČSSD v Moravskoslezském kraji spadla na deset, jedenáct procent, nic se nepohne.
Podle Velebného volič nemůže udělat chybu, když bude volit sociální demokracii, stačí se podívat, jak velká práce je za současným krajským vedením, kolik se podařilo proinvestovat evropských peněz a co vše se udělalo pro občany Moravskoslezského kraje. Za hlavní témata krajských voleb Velebný považuje právě zaměstnanost, schopnost přivést investory, dopravní infrastrukturu, podporu sociálních služeb a zajištění lékařské péče.
Jenomže Velebný přehlíží, že lidé jenom kvůli značce ČSSD volit nebudou. O Dědicově kauze se ví a fakt, že se představitelé ČSSD pokoušejí zpochybňovat fakta z policejního spisu těžko někoho přesvědčí.
ČSSD v Ostravě se zbavila schopných politiků
Ostravská sociální demokracie se vylučováním svých členů a podobnými praktikami, které vedly k tomu, že řada lidí z ČSSD odešla sama, připravila o velké množství schopných lidí. Aleš Boháč se po odchodu ze sociální demokracie stal místostarostou obvodu Radvanice a Bartovice za Sdružení nezávislých kandidátů. To získalo přes čtyřiačtyřicet procent hlasů, druhý nejlepší výsledek z této kandidátky měl Boháč, první nejlepší měla rovněž bývalá sociální demokratka a současná starostka Šárka Tekielová.
Dalším příkladem politika, který se prosadil po odchodu z ČSSD, je bývalý náměstek ostravského primátora Tomáš Sucharda, který poté, co odešel ze sociální demokracie, založil Ostravské fórum a v obvodu Mariánské Hory a Hulváky má dva mandáty a je třetí nejsilnější stranou po ANO a Nezávislých z jedenácti uskupení. To neznamená, že v sociální demokracii už nejsou lidé, kteří by nemohli být dobrými zastupiteli, ale podle Boháče jim ČSSD nedává prostor.
Sám Aleš Boháč se stále hlásí k levicovým hodnotám a myšlení, přestože už není členem sociální demokracie. Nesouhlasí s privatizací bytů, chce budovat školská zařízení a další služby, na které podle něho mají právo všichni občané.
Spokojí se nakonec Sobotkovo vedení sociální demokracie s tím, že se Adam Rykala stáhne z viditelných pozic, ale Miroslav Novák bude dál předsedou ČSSD v Moravskoslezském kraji a lídrem v krajských volbách? Miroslav Novák i sociální demokracie v kraji zatím, zdá se, razí přístup, že je lepší tvářit se, že se nic neděje a že každý, kdo poukazuje na to, že Novák nemá ČSSD zastupovat ve vysokých funkcích, ani za ní kandidovat, je nepřítel.
Proto Novák chce být raději jedničkou na kandidátce, než by se toho vzdal a přiznal, že nebyl dobrým hejtmanem nebo se dopouštěl zcela nepřijatelných věcí. Jenomže on se jich dopouštěl.
Pro stranické funkcionáře v Moravskoslezském kraji je však z různých důvodů snazší přistoupit na hru, že vše je v pořádku než přiznat, že Novák je neakceptovatelný. Myslí si, že by tím poškodili i sami sebe, takhle ale škodí celé sociální demokracii. Zabránit tomu může pouze členská základna — notně prořídlá — či stranické vedení.
Širší vedení strany tedy stále může do výběru jedničky zasáhnout a pomoci vybrat jiného lídra než Nováka. Těžko říct, jak chce sociální demokracie zastavit svůj propad u voličů, pokud se nedokáže zbavovat lidí jako Novák či Rykala a naopak přichází o lidi jako Tekielová či Boháč.