Liberecká ČSSD po korupčním skandálu: místo změn nasadí doktora
Jaroslav BicanV Libereckém kraji se z viditelných funkcí stáhla dlouholetá nejvýraznější postava zdejší ČSSD Robert Dušek, který je od letošního června trestně stíhán. Ví liberecká sociální demokracie jak dál? Dokáže se od Duška skutečně odstřihnout?
Letos v červnu rezignoval na členství v předsednictvu sociální demokracie bývalý předseda ČSSD v Libereckém kraji a bývalý europoslanec Robert Dušek poté, co s ním bylo zahájeno trestní stíhání týkající se čerpání evropské dotace na výstavbu termálních lázní v Chrastavě na Liberecku. V médiích se následně objevily úryvky z jeho notýsku, kam si měl zapisovat korupční platby v souvislosti s veřejnými zakázkami a který má sloužit jako jeden z důkazů proti němu.
Nejedná se o první případ, v němž se jméno Roberta Duška objevuje v nepříznivých souvislostech. Už v roce 2010 byly zveřejněné dva roky staré odposlechy, ve kterých Dušek úkoloval tehdejšího libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka. Ten měl zjistit, zda budoucího náměstka hejtmana pro dopravu Martina Seppa (ČSSD) vyšetřuje policie, kdo případ vede, kdo ho otevřel a další podrobnosti.
Robert Dušek byl předsedou sociální demokracie v Libereckém kraji od ledna 2009 do ledna 2015, kdy mu vypršel mandát. Ze strany ale neodešel, vyloučen nebyl. Zůstává členem hospodářské komise ČSSD v Libereckém kraji a jako host může navštěvovat jednání krajského výkonného výboru. Nakolik zůstává určující postavou liberecké ČSSD?
Když vládne Robert
Robert Dušek se stal vůdčí postavou sociální demokracie v Libereckém kraji po Michalu Krausovi, kterého proslavila tak zvaná kakaová aféra. Místopředseda liberecké okresního organizace Milan Šír přistupuje k problému mocensky a technicky. Robertu Duškovi přičítá podíl na sjednocení a vzestupu liberecké ČSSD v rámci kraje.
„Když jsme začali dávat libereckou organizaci dohromady, Liberec byl šíleně rozhádaný a těžil z toho venkov. Ten měl poslance, zástupce v tehdejším severočeském krajském výboru, svého zástupce v ústředí atd. A my jsme řekli, kolik voličů je kde?“ připisuje Duškovi Milan Šír zásluhu na vzestupu vlivu liberecké organizace v rámci kraje.
Podobně vidí Duškovu roli také Ivan Langr, náměstek libereckého primátora za Změnu pro Liberec, bývalý novinář a člen Strany zelených. „Robertu Duškovi se podařilo zdejší sociální demokracii vnitřně sjednotit svojí organizační schopností. Dokázal potlačit souboj křídel, který vždycky měl i své mediální dozvuky,“ popisuje Ivan Langr.
Když ČSSD byla na radnici v Liberci v koalici s ODS, podařila se podle Milana Šíra řada dobrých věcí a město bylo v pořádku. Foto Jaroslav Bican
Podle bývalé členky ČSSD v Liberci Marie Pavlové je Robert Dušek v současné době jediným samovládcem zdejší sociální demokracie. Pavlová tvrdí, že členové strany, kteří byli vůči Duškovi v opozici, postupně odešli nebo „byli odejiti“: „Oldřich Němec, který byl za nás poslancem, to nevydržel, potom odešel inženýr Josef Ježek, ale ona jich odešla spousta,“ vypočítává Pavlová.
Prvním z těch, kteří stranu opustili, byl podle ní bývalý náměstek libereckého primátora pro ekonomiku Jiří Němec. Odešel poté, co se ocitl na 39. místě na kandidátní listině.
Sama Marie Pavlová z ČSSD odešla poté, co jí už podruhé chtěla liberecká sociální demokracie vyloučit, nejprve kvůli tomu, že se i přes zákaz libereckého vedení zúčastnila protikorupční debaty, podruhé kvůli otevřenému dopisu, který ČSSD napsala.
Marie Pavlová byla členkou ČSSD v letech 1995-2013, za tuto stranu byla také dlouholetou libereckou zastupitelkou, nyní v zastupitelstvu města působí za Změnu pro Liberec. Stále však o sobě říká, že je naturelem sociální demokratka, ale když nemohla pro občany pracovat v ČSSD, pracuje pro ně za hnutí Změna. „Od nástupu party Dušek, Kašparová, Šír a Eichler ztratila sociální demokracie absolutně kredit slušné strany,“ zdůrazňuje Pavlová.
K ideálům sociálním demokracie by mělo patřit, že se nekrade
Jaromír Baxa, který je krajským zastupitelem za Změnu pro Liberecký kraj a městským zastupitelem za Změnu pro Liberec, jinak člen Strany zelených, to vidí podobně: „Mně osobně byla spousta věcí svého času na ČSSD ve smyslu celostátní politiky docela sympatická, ale třeba v parlamentních volbách nebo i jindy jsem si říkal, no jo, já tím ale zároveň posílím tady tu skupinu lidí, která podporovala ODS u moci v dobách, kdy tady dělala ta největší šméčka,“ vysvětluje Baxa.
A pokračuje: „Řada smluv byla uzavřena na dlouhá léta dopředu, město na nich krvácí a bude krvácet, ať už se to týká odvozu odpadu, městské dopravy, když velkou část překontraktovali ke společnosti BusLine, což je jedna z největších klientelistických struktur na Liberecku. Tohle je skutečně obtížné akceptovat pro někoho, kdo má nějaké ideály ve smyslu sociální spravedlnosti, k nimž samozřejmě patří, že se nekrade.“
Podle Milana Šíra byla chyba, že šla ČSSD v roce 2010 do koalice se Změnou pro Liberec (sociální demokracie koaliční spolupráci později vypověděla), naproti tomu na vládu s ODS vzpomíná v dobrém: „My jsme do té doby byli v koalici s ODS na radnici a podařila se řada dobrých věcí.
Město bylo v pořádku, fungovalo, že někdo říká, vy máte dluhy, ty dluhy jsou normálně splácené, je tady obrovská multifunkční hala, jsou opravené tramvajové tratě, je dostatek bytů pro sociálně slabé,“ vypočítává Šír, který v Liberci do roku 2010 působil jako náměstek primátora Jiřího Kittnera (ODS), tedy v době, ze které podle Jaromíra Baxy pocházejí ty největší průšvihy.
Robert Dušek — jasná volba
V krajských volbách v roce 2008, kdy se konalo tzv. oranžové tsunami, získala sociální demokracie v Libereckém kraji 26,79 %. O čtyři roky později se propadla na 13,05 %. Už v té době se objevily hlasy, aby tehdejší předseda ČSSD v kraji Robert Dušek z volebního výsledku vyvodil osobní odpovědnost a z vedení strany odešel.
Robert Dušek dal sice svou funkci k dispozici, ale na předsedu krajského výkonného výboru ČSSD znovu kandidoval a delegáti krajské konference mu dali přednost před jeho protikandidátkou současnou starostkou České Lípy Romanou Žateckou. „Většina delegátů za okres Liberec podržela Duška a nic se nestalo. Radost jsme z toho neměli. Řekli jsme, že je škoda, že nenastala sebereflexe v období, kdy nastat měla,“ popisuje tehdejší situaci předseda okresní organizace ČSSD v České Lípě Karel Kapoun.
Kapoun popisuje, co se stalo, takto: „Všichni byli opatrní. Ostatní okresy respektují sílu Liberce. Jednotlivci změny podpořili, ale většinově hlasy dostal Robert Dušek a obhájil svůj post. Tenkrát jsme podle mne propásli velkou šanci dát veřejnosti najevo, že chceme něco změnit a že lidi, kteří v politice neuspěli, odejdou ze svých pozic a nahradí je někdo jiný.“
Přestože Robert Dušek zůstal předsedou krajské ČSSD, jisté změny se nakonec podle Karla Kapouna uskutečnily, ale pozdě a pouze částečné. Některé problematické postavy, se kterými byly v předchozím volebním období spojené různé kauzy a které se i tak objevily na kandidátce, odstoupily, trvalo to však delší dobu.
Rovněž se změnil klíč, podle kterého je sestavován krajský výkonný výbor. Nově už není určován podle počtu členů jednotlivých okresních organizací, ale každá má dva zástupce. Členem je však také předsedkyně krajského výkonného výboru, šéf zastupitelského klubu na kraji a zástupce mají i ženy a mladí.
Lenka Kadlecová? Hezká ženská, kterou pověsili na plakáty
V čele kandidátky do krajských voleb v roce 2012 byla Lenka Kadlecová, která se po odchodu Roberta Duška stala předsedkyní krajské sociální demokracie. „Myslím si, že kandidátem na lídra by měl být člověk, za kterým vidíte obrovskou kupu práce, ať je to v profesi, kterou vykonává, nebo když za ním vidíte nějaké výsledky, kdežto Lenka Kadlecová byla neznámý člověk,“ komentuje její tehdejší výběr místopředsedkyně krajského výkonného výboru za okres Česká Lípa Sylva Moravcová.
A dodává: „Ona nebyla ani v předchozím vedení Libereckého kraje. Byla to hezká ženská, kterou pověsili na plakáty, která se v rámci volební kampaně snažila, ale myslím si, že na lídra je to málo.“
Lenka Kadlecová se stala předsedkyní ČSSD v Libereckém kraji především proto, že Robert Dušek už nechtěl znovu kandidovat: „Robert Dušek tu funkci dělal dlouho a byl svým způsobem trošičku unavený, možná si chtěl vydechnout, kdyby býval chtěl pokračovat, asi by získal stoprocentní podporu,“ zdůrazňuje Kadlecová, která v současné době působí jako náměstkyně hejtmana pověřená řízením resortu sociálních věcí.
Lenka Kadlecová i Milan Šír se shodnou na tom, že najít člověka Duškova formátu, který by stál v čele krajské sociální demokracie, je velmi obtížné, takřka nemožné. Zároveň se brání tomu, že by je Robert Dušek nějakým způsobem řídil či úkoloval. Podle Milana Šíra samozřejmě nelze pominout jeho ducha, ale ovlivňovat se prý nenechá.
Vedle toho však Milan Šír přiznává: „Člověk, který byl ve Sněmovně, který byl v europarlamentu, který se pohyboval v těch zdech, samozřejmě se ho občas zeptám na nějaké jeho názory, nebo ne občas, zeptám se ho na jeho názory.“
Podle Karla Kapouna není snadné říct, jaký je dnes skutečný Duškův vliv: „Odstoupil z funkce předsedy krajského výkonného výboru, ale samozřejmě lidi tam zná, chodí mezi ně. Jestli někoho úkoluje, jak se říká, tahá za nitky, to těžko takhle rozeznat. Jaký má vliv, to se takhle nedá posoudit.“
Bránit se úpadku s primářem v čele
V současné době schvalují okresní konference návrhy kandidátních listin do krajských voleb. Okresní organizace v České Lípě navrhuje do čela kandidátky starostku České Lípy Romanu Žateckou, která je i dnes členkou krajského zastupitelstva. Liberecká organizace podle informací Deníku Referendum navrhne primáře liberecké nemocnice Jana Mečla.
Přestože Lenka Kadlecová nechce být lídryní krajské kandidátky, ráda by pokračovala v práci, kterou jako náměstkyně hejtmana rozdělala: „Přiznám se, pro mě je tohle vrchol. Jsem tady spokojená. Pro mě krajská politika je to, o čem už něco vím, o všech našich organizacích, o stylu práce a pak mě to baví, takže nemám ambici jít někam do Sněmovny.“
Sociální demokracie v Libereckém kraji se snaží působit důvěryhodně. Robert Dušek se stáhl minimálně z viditelných míst. Také pokus prosadit do čela kandidátky doktora Mečla nelze označit za špatnou volbu. Jedná se o člověka respektovaného, který není spojený s žádnými skandály.
Těžko se však zbavit podezření, že se jedná o úhybný manévr, jehož cílem je přitáhnout voliče pro méně jednoznačné kandidáty, kteří se na kandidátní listině schovají za primářem Mečlem. Přestože Robert Dušek už není předsedou krajského výkonného výboru, ani členem předsednictva strany za Liberecký kraj, stále zde panuje status quo a výraznější změny se odkládají.
Určitý rozdíl panuje mezi situací v Liberci a v ostatních okresech. Především organizace v České Lípě vyvíjí snahu narušit dosavadní dominanci Liberce, která trvá i navzdory zmíněné změně klíče pro sestavování krajského výkonného výboru.
Větší změna pravděpodobně nepřijde bez toho, aby nastala nějaká výraznější proměna i v samém Liberci, zde tomu ale zatím nic nenasvědčuje. Lenka Kadlecová se usmívá, Milan Šír rozšafně hovoří, doktor Mečl nejspíše přitáhne nějaké hlasy, takže bude možné jet dál v zavedených kolejích. Řada lidí, kterým je sociálně demokratické uvažování i hodnoty blízké, nad ČSSD zlomila hůl a raději se angažují jinde.
Pozice ČSSD přímo v Liberci je marginální, v komunálních volbách nezískala ani deset procent hlasů. Na kraji se sice ČSSD podílí jako menšinový partner na koalici, ale tah s doktorem Mečlem vypovídá spíše o tom, že se sociální demokraté v Liberci snaží svůj úpadek zamaskovat, než že by se mu chtěli skutečnými hlubšími politickými změnami vzepřít.