Idealisté zakládají brněnskou pobočku. A lákají na úterní debatu
Jaroslav BicanSpolek Idealisté.cz hlásící se k demokratické levici se rozšiřuje do dalších měst. V pondělí vznikne jeho brněnská pobočka. Spolek zvažuje, v jaké podobě bude dále fungovat. Inspiraci hledá u PODEMOS.
V pondělí vznikne brněnská odnož spolku Idealisté.cz. Jedná se o první mimo pražskou pobočku spolku, jež se hlásí k demokratické levici a sociální demokracii. O rozšíření spolku, který vznikl původně jako součást mládežnické organizace sociální demokracie, do Brna se uvažovalo delší dobu, oficiálně k němu dojde v pondělí 16. listopadu, kdy podle předsedy spolku Radima Hejduka proběhne seznámení se všech, kteří mají o Idealisty zájem.
„Začínáme 16. listopadu, kdy se založíme v Bajkazylu, hned 17. listopadu máme výročí sametové revoluce a jelikož je to Mezinárodní den studentstva, pořádáme debatu s názvem Studenti mění svět. Ta by měla být jednak krátkým ohlédnutím za 17. listopadem 1939 a 1989, také bychom chtěli otevřít debatu k tomu, jak jsou aktivní mladí lidé dnes,“ uvádí Vojtěch Vašák, který se na založení brněnských Idealistů podílí.
A pokračuje: „Do budoucna se určitě chceme vyjadřovat k mnoha věcem. Částečně budeme přebírat agendu Idealistů v Praze. Myslím, že české společnosti chybí debata k TTIP, ale Brno má i vlastní témata například odsun nádraží, k tomu se určitě do budoucna budeme chtít také vyjádřit,“ říká Vojtěch Vašák, který je zároveň místopředsedou klubu Brněnských mladých sociálních demokratů. Mladí sociální demokraté v Brně ale podle něho úplně dobře nefungují.
„Mládežnické organizace politických stran nejsou připraveny na mladé lidi s ideály, to se právě snaží Idealisté změnit. Mají jiný přístup k lidem. Nemají tak složité stanovy. Přijímají členy opravdu podle toho, jestli sdílí tu myšlenku, a ne kvůli tomu, aby byli stroje na hlasování,“ vysvětluje Vojtěch Vašák jednu z motivací k založení brněnských Idealistů.
Podle Radima Hejduka bude brněnská část spolku fungovat více méně samostatně, ale v souladu s tím, co bude dělat celý spolek. „Brňáků už je hodně a už má smysl tam Idealisty etablovat a oni to uvítali,“ říká Hejduk a dodává: „V ideálním případě by to fungovalo tak, že když se dohodneme na nějakém tématu, byly by k němu akce v Praze i Brně a vzájemně bychom si je podporovali. Vedle toho lze předpokládat i místní aktivitu, jež bude docela lokální, která bude mířit na to, co lidi v Brně nebo Praze trápí.“
Inspirace od PODEMOS
Radim Hejduk naznačuje, že jako nově založený spolek a vzhledem k nedostatku vlastních zkušeností zpočátku váhali s rozšířením do jiných měst. Aktuální expanze do Brna může být v tomto smyslu předzvěstí rozšiřování do dalších krajů. „Kdyby se to rozběhlo a rozběhlo by se to dobře, změnili bychom stanovy, aby mohly vznikat místní buňky, aby ten přístup byl otevřenější, aby to nebylo řízené seshora, ale probíhalo to zezdola, aby tam bylo co nejméně hierarchie,“ vysvětluje Radim Hejduk.
Vedle poboček by se jako doposud několikrát do roka konala schůze všech členů, na které se volí vedení spolku a do níž je možné se zapojit i přes Skype. „Myslím si, že to je dobrý model, protože za prvé se trochu utuží aktivismus v těch městech, kde je to třeba, ale zároveň ti lidé budou mít blízko k celospolkovému dění, budou moci ovlivňovat napřímo, co se děje v centrále,“ vysvětluje Radim Hejduk.
A dodává: „Přál bych si, abychom měli podobný model, jako mají PODEMOS, kteří své členy emancipují tím, že si každý může vytvořit buňku za nějakých podmínek. Vstup by byl rychlý, nedělaly by se žádné překážky, ale na druhou stranu by vedení mělo stanovené nějaké podmínky, a kdyby byl nějaký problém, mohlo by rychle rozhodnout, že se například buňka zruší, když poruší nějaké interní předpisy.“
A kde dál?
Už nyní je zájem o členství v Idealistech i v dalších městech: „Přihlásilo se nám pár lidí z Ostravy, kteří by měli zájem. Tam to vypadá, že by se mohlo jednat o další krok,“ říká Hejduk ohledně dalšího rozšiřování Idealistů. Prostor proto začít něco dělat je podle něho i na Ústecku, kde rovněž ví o několika lidech nespokojených se sociální demokracií a ochotných se zapojit.
„Paradoxně máme docela úspěch tam, kde sociální demokracie třeba v očích liberálního voličstva nemá tak dobrý obraz. Právě z toho důvodu je to přínosné také pro to sociálně demokratické hnutí, které tak zahrne i sektor lidí, který se může zdát, že nyní ztrácíme,“ zdůrazňuje předseda spolku Idealisté.cz.
Podle Hejduka se daří také to, aby Idealisté byli jakousi tranzitní organizací, jež přispívá k tomu, že se v ČSSD angažují lidé, kteří o tom původně neuvažovali. „Spousta lidí jde do Idealistů a pak vstoupí do strany a chce tu stranu měnit podle obrazu svého, protože jsou to do jisté míry všechno aktivisté, nejsou to klasičtí straníci, takže do toho mají elán,“ říká Radim Hejduk.
Dnes mají Idealisté.cz kolem šedesáti pěti členů, zároveň se kolem nich pohybuje okruh sto, dvě stě sympatizantů. V členské základně je více než čtyřicet procent žen, v pětičlenném vedení spolku jsou dokonce tři ženy.