Rudé trenýrky prosím objednat kvartálně

Zuzana Válková

Od takzvaného objevu Peroutkova článku Hitler je gentleman veřejná debata o postojích českého prezidenta načas zjalověla. Nad Hradem však v sobotu zavlály gigantické červené trenýrky a hovor se může chvíli ubírat neřízeným směrem.

Málokterý kritický výpad proti politice Hradu dokáže prezidentovi Zemanovi a jeho týmu obnažit nerv. Díky brilantní práci s komunikační taktikou, jíž je důsledné dělení společnosti na „rozumných dolních deset milionů“ a „kverulující pražskou kavárnu“, se většina projevů nespokojenosti vůči jeho politickým krokům daří zamáznout v rámci již předvídatelných úhybných manévrů. Chceš-li vyhrát, nepřítele si vyber, ale ještě lépe si ho stvoř; nemůže pak ničím překvapit.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Mnohoslovné, často dobře vyargumentované postoje zástupců „pražské kavárny“ (autorka odmítá s tímto konceptem pracovat jako se skutečným fenoménem, který má představovat jakousi názorově stejnorodou skupinu obyvatelstva, a tak jej bude důsledně vkládat do uvozovek) proto končí v mnohoslovných a zoufale znějících stížnostech elit vystupujících v — beztak kavárenských — médiích. Proti nim stačí prezidentovi Zemanovi často jen tázavě pozdvihnout obočí, anebo se uchýlit k sarkasmu.

Jedinou situací, kdy popsaný manuál k zacházení s nepohodlnými názory veřejnosti platí spíše omezeně, jsou nepřipravené výjimky ze scénáře. Jednou z takových výjimek je spontánně vzniknuvší ostuda jako důsledek recese, protestu, performance nebo nějaké formy aktivismu, jímž je i angažované umění.

Hysterie hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se v těchto obdobích razantně zvyšuje — jeho citlivost na znectění prezidentovy vážnosti lze vnímat jako opravdově prožitou. Ostatně Ovčáčkova „fašizující se pražská kavárna“ je pojmem tak nesmyslným a v kontextu politického směřování některých členů skupiny absurdním, že jej lze pokládat za důkaz o tom, že pánové ze Ztohoven v sobotu narazili na zmiňované nervstvo.

Předchozí podobně špatně strávenou ostudou bylo zaranžované nalezení mýtického Peroutkova článku Hitler je gentleman, jímž prezident Zeman hru s „pražskou kavárnou“ povýšil na uměleckou disciplínu v trapnosti. Ale nedá se samozřejmě prokázat, že by mu uškodila — rozumných deset milionů přece vidí, že prezident Zeman dovede kavárenské krafaly proškolit na jejích vlastním hřišti.

Jedinou situací, jak překonat Zemanův manuál k zacházení s nepohodlnými názory, je spontánní ostuda. Repro DR

Přesto by byla škoda omezovat význam sobotního šplhu na střechu Pražského hradu a krádež prezidentské standarty jen na první plán, který pod pláštíkem zpravodajských hodnot zjednodušuje některé, jak se domnívám, pozoruhodné souvislosti celé akce. Její úspěšnost — pomineme-li na chvíli skutečnost, že ji lze jednoduše odsoudit — je zčásti důsledkem přesně toho mechanismu, proti němuž se Hrad nedovede bránit.

Kominické kostýmy upomínající na éru lupičů-gentlemanů, absence vulgarit, hravost a vcelku univerzální mravní apel dělají z výstupu po lešení a výměny vlajky skoro staromilskou neplechu po vzoru nezdobných oktavánů, kteří se chtějí pomstít nemilovanému profesorovi fyziky. Když půjdeme dál, můžeme si vzpomenout na tradici českých latrinálií a popkulturní proměny hesla Servít je vůl, s níž obecenstvo před dekádami nakládalo stejně tvůrčím způsobem, jako se dnes díky sociálním sítím děje s červenými trenýrkami obra Koloděje.

Ohlas veřejnosti byl takřka okamžitý, přičemž s povděkem událost přijali i ti, kterým je hradní politika v zásadě lhostejná. Díky akci se však podařilo najít hlas těm, kdo si výpad proti prezidentské roli vzali osobně, a našli se i lidé, kteří by za zvuků škrabání per zpravodajů ruské vládní agentury TASS deportovali kominíky hluboko za Ural.

Akce skupiny Ztohoven je proto užitečná už jen tím, že názorovou opozici vyrvala z tradiční osy „osobnost XY rozhořčeně vystupuje v médiích — prezidentský mluvčí Ovčáček vysvětluje, že takzvaná pražská kavárna nemá nic lepšího na práci než kverulovat a meritum věci leží úplně jinde — osobnost XY může pokračovat v rozhořčeném vystupování v médiích, to vše ad nauseam“, a vrátila ji mezi veřejnost.

Je totiž nekonečně úmorné sledovat nebo dokonce věřit v hru na dva tábory, které přešlapují podél neviditelné linie rozdělující stát vejpůl. Ve skutečnosti proti sobě nestojí množina prakticky smýšlejících občanů, prezidentových voličů, kteří před rozvahami o občanských právech Tibeťanů dají přednost kontrole odchozího inkasa. Proti ní skutečně nepřešlapuje skupina změkčilých městských intelektuálů, kteří si navzájem doporučují, jak nejlépe obejmout prvního muslima prchajícího před válkou.

Taková zjednodušení jsou hrubá, trapná, urážlivá a v ovládání veřejné debaty fungují tak dobře, že jakákoliv kritika akcí Hradu končí dřív, než může zanechat následky. Škoda, že podobné neplechy nejdou objednat kvartálně.

  Diskuse
  September 22, 2015 v 15.31
  To má za Švarcíka!
  A za to, že se bavil s Rusama a s Číňama dřív, než špičky Evropy. To mu to ti kluci ale ukázali! Teď bude už jenom dobře. Když pověsili trenky na Hrad, tak už je vše vyřešeno. Chudí se budou mít fajn, pro migranty je zabezpečeno bydlení, strava a jejich další rozvoj, konec válek. Jo umělci ti vědí které problémy tuto zemi pálí a hlavně jak je řešit. Teď je to jen potřeba dělat kvartálně. A máme po problémech.
  JN
  September 22, 2015 v 18.54
  Nevím, jestli už není schvalování trenýrek trestné,
  ale mně se trenky nad Hradem líbily. Je to odlehčení tíživé atmosféry, příležitost k zamyšlení nad svým češstvím, nad tím, co je vlastně láska k vlasti... a jak s tou láskou k vlasti souvisí ta vítězící pravda. Ano, souhlasím, měli bychom se zamýšlet alespoň kvartálně.
  September 22, 2015 v 20.59
  Jako recese mi to neprijde.
  Je to mireno jen na Zemana a tim padem je to mizerna politicka agitka.
  DU
  September 22, 2015 v 21.25
  Když na sídle českých králů dnes visí vlajka
  s nápisem "Pravda vítězí", což samo o sobě je zvláště dnes ironie, proč by tam nemohly z recese viset taky rudé trenky. Je to autentičtější.
  ??
  September 22, 2015 v 21.33
  Ironie to byla vzdy p. Unger.
  Mozna nektere aktivistky pudi k psani o tomto tematu predstava penisu odpovidajiciho velikosti tech trenek. Na miste by byla navsteva sexuologicke poradny.
  ??
  September 22, 2015 v 22.6
  Pro Zuzanu Valkovou.
  "Skupina Ztohoven si v Praze ke svým aktivitám otevřela prostor Paralelní Polis. Za pronájem budovy dává 150.000 Kč měsíčně.

  Kryptoanarchisté si to mohou dovolit jen díky finančním příspěvkům miliardáře Karla Janečka, generálního ředitele J & T banky, Štěpána Ašera, nebo jednoho z šéfů developerského gigantu Sekyra Group, Leoše Anderleho.

  Ztohoven přitom už léta poukazují na to, že politické a finanční elity vytvářejí odpudivý „systém nesvobody“, jemuž je třeba vzdorovat. Peníze těchto elit však skupině Zhotoven nesmrdí – jsou totiž žoldnéři v boji, který je mementem dnešní zmatené doby – v boji oligarchy vlastněných korporací proti národním státům.

  „My se vymezujeme vůči státu, a ne vůči jednotlivcům…“
  September 23, 2015 v 6.10
  Myslim, ze informace pana Kuchejdy stavi celou udalost
  do jineho svetla. Skoda, ze nezaznela v clanku. Ale to by pak byl uplne o necem jinem. Treba o kvartalnim pridpevku miliardaru na tzv umeleckou cinnost. A autorka nemusela byt za hejlika.
  TV
  September 23, 2015 v 6.48
  Dobrý nápad, dobrý článek
  Trenky nad hradem na první pohled vypadají jako nespoutaná sranda. Vzhledem k morálnímu profilu obyvatele Hradu tam visí právem.
  Na druhý pohled je to trochu horší. Taková recese by se na Hradě neměla podařit. Vypovídá to o unikátní neschopnosti hradního pána dostát povinnostem reprezentanta státu
  Inteligentní reakce by byla zasmát se, byť trochu kysele, poděkovat recesistům za upozornění na šlendrián v ochraně Hradu a přijmout opatření, aby se to už neopakovalo.
  Inteligentní reakci lze ovšem z Hradu jen těžko očekávat.
  Dokud budou reakce Hradu takové, jako nyní, je třeba prověřovat je důkladně a často.
  ??
  September 23, 2015 v 7.56
  Ohromna sranda p. Vladik a opravdu "nosne tema" v soucasnosti.
  Mensi sranda je, ze redaktorky tzv. levicoveho deniku fascinuji trenyrky na hrade, ale bezohlednych agentu zlocinnych financnich skupin rozvracejicich svetove i nase hospodarstvi si nevsimaji, i kdyz je maji primo pod nosem. Patrne bude treba vyvesit trenyrky Vladimira Dlouheho nad uradem vlady, aby si ho vsimli.
  September 23, 2015 v 9.39
  Co by jste chtěl, pane Kuchejdo?
  Vlastní náhled na věc, zapojení mozku? Zkoumání, v čí prospěch se věci dějí? Nebuďte naiva! Proč by se měli aktivisté namáhat? Miliardářské noviny vyberou témata, vyberou směr, jak k nim přistoupit, tak proč se potit? Miliardáři platí dehonestaci Zemana, proč se nepřidat? Vždyť miliardáři řekli, že Zeman je prase a když to řeknou miliardáři, kdo by o tom pochyboval? Miliardáři rozvrtali Blízký východ a nyní zaveleli k přijímání migrantů. Proč se vzpěčovat, když miliardáři zaveleli?
  Vždyť ti miliardáři nejsou tak špatní. Díky jejich blahovůli se dá slušně žít z peněz "neziskovek" a ještě člověk vypadá jako dobrák. Nebo se dá slušně napakovat z jejich odměn za "umění".
  Hlavně se zastřešit nadužíváním výrazů jako humanismus, demokracie, inteligence, šlechetnost. Je pak jedno, že v praxi se dávno jedná o selektivní primitivismus, oligokracii, hluboký duševní a morální úpadek. Dnes je důležité simulakrum, ne obsah. Média pro stádo lehce vytvoří z vola genia a z genia vola. K tomu stačí polechtat na ješitnosti ty, kteří se považují za elitu a je hotovo. Hned je na světě podobný nesmysl, jako výše uvedený článek i s pochvalnými recenzemi.
  Splněny jsou navíc hned dva účely. Napadení nepohodlného prezidenta a odvedení pozornosti veřejnosti od závažných problémů. Kdo by se zabýval tím, že si s důchodci někdo zase vytřel zadek, když vlají rudé trenky nad Hradem? To je je přece lepší téma k diskusi! Co je nám do důchodců, když se můžeme vysmívat Zemanovi?
  + Další komentáře