Hraničních uzávěr na jihu EU přibývá, běženci váznou na Balkáně
Petr JedličkaPo Maďarsku uzavřelo většinu přechodů na hranici se Srbskem i Chorvatsko, Slovinsko zase přerušilo chorvatské vlakové spoje. Lídři EU mají o uprchlické krizi jednat znovu ve středu, balkánští hledají východisko právě nyní.
Počet států EU, které se rozhodly čelit přílivu běženců částečnou uzávěrou hranic, se rozrůstá. Po známém vyhrocení na budapešťském nádraží a u tábora v Röszke před čtrnácti dny se začalo uzavírat Dánsko, které přerušilo minulý týden některé vlakové, autobusové a lodní spoje s Německem. Následovalo vlastní Německo, jež zavedlo přísnější kontrolní režim na hranicích v neděli, Maďarsko, které uzavřelo celou srbskou hranici hlídaným plotem v úterý, Rakousko, jež obnovilo kontroly na hranicích s Maďarskem, Slovenskem, Slovinskem a Itálií ve středu, a naposledy Chorvatsko a Slovinsko.
Chorvatsko uzavřelo všechny hraniční přechody se Srbskem s výjimkou dálničního na tahu Bělehrad-Zagreb ve čtvrtek před půlnocí. Slovinsko následně přerušilo s Chorvatskem vlakové spoje.
„Nemůžeme jinak (...) Všechna zařízení připravená pro ubytování ilegálních migrantů jsou v této chvíli plná,“ řekl médiím ve čtvrtek v noci Ranko Ostojić, chorvatský ministr vnitra.
Hlavní proud běženců na takzvané balkánské cestě se stočil k chorvatské hranici v úterý, tedy poté, co přestalo uprchlíky vpouštět mimo několik speciálních přechodů Maďarsko. Během středy a čtvrtka překročilo srbsko-chorvatskou hranici na 13 tisíc běženců, přičemž většinu z nich nezvládly chorvatské orgány ani zaregistrovat.
Větší část uprchlíků a dalších migrantů pokračovala Chorvatskem dále k maďarské hranici, menší nastoupila do vlaků do Rakouska, jež byly následně zastaveny Slovinci.