Pekelných jam na Sibiři je zřejmě mnohem víc, než se myslelo
Radek KubalaKráterů, jimiž si z tajícího permafrostu na Sibiři razí cestu metan, je podle vědců z moskevského Institutu pro studium ropy a plynu zřejmě mnohem více, než se dosud předpokládalo. V okolí hrozí i výbuchy metanu.
Vědci z moskevského Institutu pro studium ropy a plynu objevili na Sibiři další krátery, jimiž si razí cestu na povrch metan unikající z permaforstu, rozmrzající v důsledku zvyšujících se teplot. Podle zprávy Washington Post je nově objevených kráterů celkem sedm, pět z nich se nachází na severozápadním poloostrově Jamal. Některé z kráterů zalila voda, takže se proměnily v jezera. Moskevští výzkumníci se však obávají, že v oblasti je kráterů mnohem více.
O objevu sibiřských kráterů jsme v Deníku Referendum psali v srpnu minulého roku. Výzkum kráterů, jimž se pro jejich hrozivý vzhled přezdívá „pekelné jámy“, pokročil do nové fáze. V okolí jednoho z nich vzniklo více než dvacet minikráterů. Výzkumníci se obávají, že se mohou v budoucnu rozrůstat.
Podle ředitele moskevského Institutu pro studium ropy a plynu Vasilije Bogojavlenského je téměř jisté, že se menší díry objeví i u jiných kráterů. „Srovnal bych to s houbami. Když najdete jednu, pravděpodobně se kolem najdou i další,“ uvedl Bogojavlenskij pro The Siberian Times.
Další hrozbou jsou emise metanu, které v bezprostředním okolí kráterů vznikají. Jeden z výbuchů extrémně hořlavého plynu již způsobil požár nedaleko městečka Antipajuta. Kvůli výskytu metanu postupují vědci při zkoumání kráterů velmi opatrně.
Emise plynů mohou způsobovat poškození vrtných plošin či nalezišť zemního plynu. Zvláštní zájem poutá sibiřský kráter B2, který vznikl deset kilometrů od plošiny Bovaněnkovo, jednoho z hlavních vrtů zemního plynu korporace Gazprom. Přestože je zalitý vodou, na fotografiích jsou vidět bubliny metanu, který by v případě výbuchu ohrozil provoz plošiny.
Vědci z moskevského Institutu pro studium ropy a plynu plánují další expedici, během které chtějí v okolí kráterů rozmístit seismické stanice. Obyvatelé poloostrova Yamal totiž dvakrát nahlásili lehké otřesy země. Nicméně nejbližší seismická stanice byla příliš daleko na to, aby mohla chvění zaznamenat.
Expedice se chce rovněž zaměřit na studium vzniku kráterů a jejich proměnu v jezera. „Nechceme lidi strašit, lidé si ale musí uvědomit, že se jedná o velmi vážný problém, který musíme zkoumat,“ uvedl Bogojavlenskij pro The Siberian Times.
Další informace:
The Washington PostThe Siberian crater saga is more widespread — and scarier — than anyone thought