K diskusím o Ukrajině
Igor PleskotIgor Pleskot se zamýšlí nad děním na Ukrajině, jak se o něm u nás píše a nad tím, jaké ponaučení a výzvy z toho plynou pro Českou republiku.
Nepochybuji o tom, že Putinova politika usiluje o obnovu velmocenského postavení Ruska a že se tu uplatňují geopolitické zájmy, že velká část Rusů má nostalgické vzpomínky na rozsah bývalého Sovětského svazu. Právě tak je mi jasné, že v živelně existujícím odporu Ukrajinců proti zkorumpovanému režimu a v nespokojenosti s bídnou životní úrovní, se aktivizovali i extrémisté fašizoidního zaměření.
Za této situace je nasnadě, že Ukrajinci se ohlížejí na západ k Evropské unii s perspektivou vyšší životní úrovně a lepšího života. Ovšem ona i na východě — v Rusku - je situace rozhodně pro velkou část ukrajinské populace přitažlivá, neboť realisticky vzato, režim je zde konsolidovanější a životní situace tu má perspektivy rozvoje.
Samozřejmě, došlo k porušení mezinárodních dohod a dnes proklamovaných a minimálně slovně, formálně akceptovaných principů mezinárodního práva. Ovšem je mi neméně jasné, že tyto principy porušovala i politika USA. Nechápu ale, proč mají být diskuze typu „vy taky“ (v minulosti často uváděné „a vy lynčujete černochy“), či ahistorické paralely (typu Hitler-Putin) pokládány za analýzu, o závěrech z analýzy plynoucích už vůbec nemluvě.
Pominu-li autoritativní tvrzení „o říši zla“, „piklech imperialistů“ apod., velmi komické je např. tvrzení o tom, že teprve Putinova geopolitika zrušila období uplatňování principů mezinárodního práva, panujícího od konce studené války. Ony totiž geopolitické zájmy a jejich prosazování jsou průběžným rysem politiky.
Jde jen o to, do jaké míry jsou prosazovány v souladu, či jen zastírány souladem s těmito principy. A zde je rozdíl mezi „velkými“ či „silnými“ a „malými“, „slabšími“ aktéry na mezinárodním poli politiky. Ti „velcí“ si mohou spíše dovolit prosazovat svůj geopolitický zájem svou váhou — silou.
-- "...opatření, která jsou, či mají být uplatněna vůči porušiteli mezinárodního práva..."
-- které narušitele má autor na mysli - všechny nebo jenom některé?
(Na poněkud jiné úrovni se pohybovala přednáška Oskara Krejčího:
http://www.novarepublika.cz/2014/04/ukrajina-v-zrcadle-geopolitiky.html - link zatím bohužel pořád ještě nefunguje.)
Na tom našem kapitalismu je něco špatně.
Tohle musí jednou skončit. Svět se buď naučí globální spolupráci nebo zanikne.
O tom nemůže být nejmenších pochyb.
V době evropských voleb pak nemohu přehlédnout, že Evropa se ubírá přesně opačným směrem - od menších států k impériu. Což v kontextu postřehu Miroslava Tejkla, že impéria byla vždy spíše na konci než na začátku dějinných fází, nepůsobí právě povzbudivě.