Mladá progresivní levice bohužel nejspíš neexistuje
Matouš HruškaPokud většina Dienstbierových voličů z prvního kola prezidentské volby chce v druhém kole volit Miloše Zemana, znamená to, že progresivní levice zase tak moc progresivní není.
Jiří Dientsbier se na současné sociálně demokratické scéně objevil jako překvapivá alternativa a možný lék na leccos, co českou levici trápí. Když pak v prvním kole získal celých 16 procent hlasů, bylo možné jaksi předpokládat, že hlasy které získal, jsou hlasy voličů smýšlejících nejen levicově, ale zároveň také progresivně. Voličů, které Miloš Zeman neoslovuje právě svou lidovostí, která hraničí s přízemností a hrubostí. Je zde tedy důvod být spokojený s tím, jak se vedle tradičních levicových voličů objevuje i mladá emancipační progresivní levice? Obávám se, že ne.
Minulost a budoucnost
Zeman jasně řekl, že je člověkem minulosti. On interpretuje minulost, tedy dobu opoziční smlouvy, jako období stability a prosperity. Ne tak Dientsbier. Jeho pojetí levice je právě opačné. Když tedy Jiří Dientsbier obdržel celých 16 procent, byl to skvělý pocit. I když nepostoupil, pořád mohlo každého, kdo mu dal svůj hlas, těšit, že polovina voličů, kteří obvykle odevzdávají svůj hlas ČSSD, nevolí ovlivněna nejnižšími formami populismu - tedy tím, co každý správný černobíle smýšlející pravičák označuje za buřtgulášovou politiku. Ale jsou těmi, kdo volí levicově právě proto, že opravdu věří v hodnoty, které moderní emancipační levice (u nás reprezentovaná Dientsbierem) vyznává. Z těchto hodnot až poté musí vyplývat zázemí sociálního státu.
Skvělý pocit však dlouho nevydržel. Když jsem shlédl nejnovější průzkum a viděl, že 75 procent Dientsbierových voličů chce v druhém kole volit Miloše Zemana, bylo mi poněkud smutno. Jakkoliv je totiž Karel Schwarzenberg pro mnoho lidí neskousnutelný kandidát, je na rozdíl od Miloše Zemana pořád člověk, který má k těmto progresivním hodnotám blíž. Nezapomínám na knížecí provázanost s různými Kalousky atd., ale pokud se podíváme na jeho vztah k tomu, koho a jak oslovuje, uvidíme, že jde o jasný apel směrem k budoucnosti.
Tu v jeho podání tvoří mladí lidé, které dokáže oslovit, nestátní neziskový sektor (velký podíl svých prostředků věnuje na charitu, a přitom nemá potřebu na to upozorňovat během své prezidentské kandidatury) a zejména občanská kulturní společnost v širším slova smyslu. Ne tak Miloš Zeman, ten se raději otáčí k hodnotám, jež osloví spíše méně vzdělané a více xenofobní voliče, jeho politika je pořád uzavřená, kabinetní a šloufovská v nejhorším slova smyslu. Především je to politika přízemně materiální.
A přesto 75 procent lidí, kteří volili v prvním kole Jiřího Dientsbiera, chce v druhém kole volit Miloše Zemana. Co z toho pro mě vyplývá? Že Dientsbiera nevolili lidé kvůli progresivitě, emancipaci a novým postmateriálním hodnotám, ale právě kvůli tomu, že jsou snad sami konzumenty oné buřt gulášové politiky. Samozřejmě nic proti autentické levicovosti zajišťované sociálním státem, ale levicovost bez právě oné kulturní, emancipační složky volající k aktivnímu zapojení společnosti a kulturnosti v politice, je vyprázdněná. A zatímco materiální sociálně ekonomická složka je ve volbě prezidenta marginální, položka kulturně symbolická rozhodně není.
Shrnuto a podtrženo jsem poněkud zklamaný. Jako volič Jiřího Dientsbiera jsem byl po prvním kole nadšený. 16 procent mi přišlo jako obrovský úspěch pro mladou progresivní levici. Pokud ale 75 procent těchto lidí v druhém kole bude volit pana Zemana, pak asi volili Dientsbiera v prvním kole z jiných důvodů, než byly ty, které jsem výše vyzdvihoval. V tomto bodě totiž stojí Dientsbierova a Zemanova koncepce v příkrém rozporu. Shrnuto a podtrženo moderní progresivní levice v současné době prakticky neexistuje, resp. rozhodně neexistuje v českém voličském spektru nad hladinou pěti procent. Budeme si na ní muset ještě pár let počkat.
Tenhle článek mě téměř uráží. Já volil JD z důvodů, které popisujete. V druhém kole budu volit MZ, protože nechci KS.
Extrapolovat z toho, že jsem ve skutečnosti od začátku chtěl MZ, je, jak to říct slušně, úplně scestné.
Veřejně prezentované výhrady Jiřího Dienstbiera, kterého jsem volil, k Miloši Zemanovi chápu. Pokud ale skutečné názory JD odrážejí názory autora článku, pak svého hlasu v prvním kole poněkud lituji...
Jsem přesvědčen, že voliči kteréhokoliv kandidáta z prvního kola i nevoliči z prvního kola mají právo bez házení do společných pytlů a následného etiketování zvážit svou volbu, případně nevolbu, v kole druhém.
Žádný ze dvou kandidátů, dle mého názoru, není hoden úřadu, k němuž se úspěchem v prvním kole přiblížil. Zároveň žádný z nich není zločincem či vysloveným nebezpečím pro zemi či demokracii, abych uznal právo kohokoliv tlačit veřejnost do negativní volby, volby menšího zla. Negativní volba nic dobrého nepřináší, je prostě negativní. Zítřku navíc neporučíš, "menší zlo" může, zalito a pohnojeno úspěchem, docela snadno vyrůst. Dost bylo zkrátka téhle hysterie.
Lidé mají právo na své preference, teprve z jejich "vektorového součtu" nechť vzniká pohyb společnosti.
Ve městě se nerodí principiálně lepší lidé než na venkově, do bohatých rodin lepší děti než do chudých, v Praze lepší než v Ostravě, herečka, zpěvák či režisér nebo novinářka nemají principiálně větší šanci "dobré" preference než zemědělec, živnostnice, učitelka nebo prodavač. Preference jednoho nejsou "lepší", "důležitější", zkrátka hodnější zřetele, než druhého. Mějme ke všem úctu.
Jiná věc je nedostatek informací a nástrojů ke zpracování informací. Tady u nás zkrátka leží větší kus práce před námi. Ostatně proto oceňuji misi DR.
Ale vážně se ptám: Jak můžeme analýzu, jací voliči se kloní k některému kandidátovi, vnímat s "akcentem" (= jako popis "horšího" elektorátu), či vyjádřit nad těmi voliči zklamání? Dovolili byste si naznačit, že takový Obama zvítězil díky "horšímu" elektorátu (ženy, afroameričané, hispánci)? Vyjádřit zklamání nad tím, že řekněme preference amerických žen (..."bohužel", "dosud" ...) nejsou tak "dobré" (vyjádřeno jiným pozitivně laděným přívlastkem), jako preference bílých amerických mužů?
Nevěřte Zemanovi, lidi, nevěřte mu!
Pokud nemůžete volit knížete, zůstaňte doma...
BTW, vy věříte "knížeti"?
Defétismus není program.
Instalace Zemana těch protooriginálních.
To je výsledek mého nadlhledu doporučeného paní Blaženou.
Volit Schwarzenberga by mohlo umožnit kultivaci rvaček v tunelu.
Nehledě k trablu jak identifikovat protooriginál .......... .........nota bene v té tmě.
Před časem volila ČSSD částečně za prezidenta Klause z úplně stejných důvodů - strachu před Zemanem. Jaký je výsledek? Ani jeden z těch dvou předpokladů se nesplnil. Klaus na hradě nahrával své straně, a Zeman si založil vlastní. To jste si tedy pomohli, v mocenském souboji!
Lidi tohle nezajímá, naštěstí. Zajímá je, kdo je u vlády. Realita je, že MZ tu je a je schopnější než ČSSD. Možná právě proto, že se ho část ČSSD tak bojí. Pokud bude chtít někomu škodit, tak to prostě bude dělat a volba vládní strany příznivci opozice mu v tom nezabrání.
Nechci prezidenta, který by svrhával vládu, ať pravicovou či levicovou, ale vykonával funkci, kterou má určenou ústavou a to si myslím, že je Schwarzenberg více schopen.
Špatnou pravicovou vládu má svrhnout opozice. To by prezident, který by sám svrhával vládu, sám jmenoval novou, lepší vládu? Nebo by už rovnou vládl sám?