ČSSD by se měla distancovat od Zemanových šovinistických výroků

Martin Škabraha

ČSSD může podporovat Miloše Zemana v druhém kole prezidentské volby, měla by ale dát jasně najevo, že levici nelze reprezentovat šovinistickými komentáři. Zveřejňujeme otevřený dopis filozofa Martina Škabrahy předsednictvu ČSSD.

Vážené předsednictvo České strany sociálně demokratické,

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

po prvním kole prezidentské volby jste doporučili svým příznivcům, aby v kole druhém hlasovali pro Miloše Zemana. Ačkoliv se sám nehodlám druhého kola zúčastnit, mám pro Váš krok pochopení. Zemanův protikandidát Karel Schwarzenberg je představitelem úřadující pravicové vlády a je spolupodepsán pod rozvracením sociálního státu, kontroverzní zahraniční politikou i bojkotováním účinného boje proti korupci. Na základě relativní programové blízkosti patrně předpokládáte, že Zeman na Hradě by se mohl stát Vaším spojencem v obraně sociálních práv proti jejich neoliberálnímu škrtání.

Jenže sociální práva nemohou být cílem sama o sobě. Jsou pouze nástrojem k vytváření spravedlivější a otevřenější společnosti. Ta se neobejde bez určité kultury mezilidských vztahů, založené na tom, že občané se navzájem uznávají jako jeden druhému rovní a dokáží překonávat vlastní předsudky, které tomuto uznávání a této rovnosti brání. A to i tehdy, jsou-li předsudky natolik zakořeněné v kolektivní mentalitě, že tvoří jakousi součást národních tradic.

Miloš Zeman v debatě televize Prima 18. ledna 2013 mj. prohlásil: „Víte, jaký byl rozdíl mezi knížaty a mezi zemany? Knížata měla právo první noci. A díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemuseli znásilňovat — nemuseli teda vydávat energii na toto znásilňování. Zatímco my zemani jsme si svého práva, ne jenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali.“ Následuje nadšené „Bravo!“ z publika.

Neumím si představit, že by měl být hlavou státu, sjednocující společnost a reprezentující stát v zahraničí, člověk, který na veřejnosti označí svého oponenta, jakkoli problematického, za degeneráta. A už vůbec si neumím představit, že bude mým prezidentem člověk, který vystavuje na odiv své pohrdání ženami, samolibě se tomu směje a očekává, že ostatní se budou smát s ním, protože je zřejmě společenským konsensem, že žena je méně hodnotný tvor. Jak to asi bude působit, když podobný vtip bude prezident Zeman vyprávět třeba ve vysílání BBC? Nepsal bych přitom tento dopis, kdyby byl citovaný výrok zcela ojedinělý. Nemusím snad ale dokazovat, že u Miloše Zemana není o šovinistické komentáře zrovna nouze.

Když na Hradě usedne Karel Schwarzenberg, usedne tam jako představitel pravice. Když naopak zvítězí Miloš Zeman, bude ve funkci prezidenta reprezentovat levici, neboť takto je souboj obou kandidátů na veřejnosti vnímán. Pro prosazování politického programu v klasickém slova smyslu má prezident z ústavy poměrně malý prostor (nemá ani zákonodárnou iniciativu). Zato pro různé bonmoty má prostoru téměř neomezeně mnoho. Uvědomte si, prosím, že jakékoliv podobné vystupování Miloše Zemana bude nejen „reklamou“ pro Českou republiku, ale právě i pro českou levici, jejíž podobu a vývoj může toto vystupování významně ovlivnit.

Jako člověk, který se ideově považuje za sociálního demokrata, Vás proto vyzývám, abyste se od uvedeného výroku Miloše Zemana jako strana distancovali. Dále Vás vyzývám, abyste dali kandidátovi jasně najevo, že jakékoliv podobné vystupování považujete z hlediska reprezentování české levice i českého státu za nepřípustné a že Vaše podpora v prezidentské kampani není samozřejmá. V těchto volbách nekandiduje ČSSD, ale Miloš Zeman. Je to Miloš Zeman, kdo potřebuje hlasy sociálních demokratů, ne naopak. Jste to proto Vy, kdo si může a má klást podmínky. Jednejte podle toho, jinak se do naší novodobé historie zapíšete jako ti, kdo stahovali kalhoty ještě dřív, než Zeman přebrodil Rubikon.

S přátelským pozdravem

Martin Škabraha, filozof

  Diskuse
  January 22, 2013 v 14.33
  Martinu Škabrahovi
  Děkuji. Mluvíte mi z duše. Stále přemýšlím, co ještě mohu udělat, abych si nevyčítala, že jsem nic neudělala. A taky žasnu, každý den víc. A stydím se.
  FO
  January 22, 2013 v 15.20
  Také děkuji
  autorovi za potřebné slovo. Budu je podle možností šířit, zejména v prostředí sociální demokracie. Bohužel je nyní nutné názorově štěpit, protože tento xenofobní a šovinistický styl má nemalou podporu a je potřeba se proti němu vymezovat.
  January 22, 2013 v 17.35
  ne trapné a zapšklé levici
  souhlasím, že finále prezidentského souboje už překračuje míru vkusu a snaží se zalíbit nejen suterénu, ale i xenofobní části společnosti. V konečném důsledku to bude štěpit společnost a oživovat politickou patologii.
  Není to odpovědností jenom stranických reprezentací, které dali podporu M. Zemanovi, ale všech, kteří se řadí k levici a v souboji Schwarzenberg - Zeman toho druhého stále z programových důvodů považují za menší zlo.
  Ale myslím, že je to především apel na samotného Miloše Zemana aby v případě svého vítězství nevešel v prezidentský úřad s tímto nahnědlým větrem v zádech a dal jasný vzkaz že u nás takové bigotnosti a vulgaritě pšenka nepokvete.
  Já se hrdě hlásím ke svému plebejství, češi snad jsou národ plebejský, ale jsem současně hluboce přesvědčen že zdravý plebejec je člověk sice lidový a prostý ale nikoliv nenávistný a sprostý
  January 22, 2013 v 20.46
  Děkuji za skvostný morální apel, pane Škabraho,

  ostatně to komentují na sociální síti podobně, že nesouhlasím s nacionálně-degenerativním populismem zemanovců, ale mám se rozbrečet, roztřást a zapomenout na vládní politiku, která žene lidi svou tupostí až k pogromům na Šluknovsku? Co si třeba pan Macháček z Respektu a pan Škabraha v DR představují, že sociální demokraté nyní udělají? Že poběží před dveře Strakovky a začnou je na rohožce chválit, poplácávat po ramenou, jak to celou dobu dělají dobře, jak země prosperuje, žádný sociální konflikt, žádné nucené práce, žádné brutální vykrádání státu, žádné privatizace veřejných služeb, žádné okrádání penzistů při valorizaci, žádné církevní restituce nabourávající sekulární stát Masaryka, žádné vyvádění penzí na burzu, pohodička, žádná recese z tupých škrtů a tím historické zrychlení zadlužování, nezaměstnanost přes deset procent a tak právě v této situaci vyzvou pana místopředsedu vlády, jestli jim náhodou nechce dělat prezidenta, když je to takový slušný spící pán, což prokázal už tehdá se stěhovákem Čunkem a dokazuje nám to stále? Trochu soudnosti do těch výzev směrem na levici. ČSSD je v opozici a pan marketingový Karel je předsedou TOP 09

  Osobně mám rád čitelné nepřátele, ne produkty marketingového placeba pro antichartistickou hysterickou kulturní frontu. Pan Zeman není přítel a nebude a těch věcí proč je celá řada, to ovšem neznamená, že se ho budu bát a raději budu prchat do vládních toskánských zákopů jako oportunista, že mu touto přetaktizovanou iracionální komedií budu vyklízet pozice v ČSSD. Neexistuje, abych i jen sekundu hájil kohokoliv z této vládní defraudační antiekonomické mafianisované privatizační vládní sekty, která táhne celou republiku na sociální dno, na periferii Evropy. Je třeba se bavit o téměř 4 roky trvající recesi, o 10% nezaměstnaných, o spirále na dno v tupých škrtech pana Kalouska, o historickém zrychlení zadlužování, je třeba se bavit o naprosto neuvěřitelné korupci této vlády, o privatizacích veřejných služeb, snižování reálných důchodů a snižování koupěschopnosti obyvatelstva, tedy o destrukci malých a středních živností touto kurupční vládou pana místopředsedy a předsedy TOP 09 Karla.
  Když už se někdo snaží tlačit KS, což je fajn, tak hlavně ne ale ty morální soudy, nějaké pohádky o „slušném KS“. Jenom grázl se mohl účastnit vládních angažmá v toskánsko-posttoskánských vládách nucených prací a stěhováků Čunků, jenom grázl tuneluje penze a vyvádí je na burzu, jenom grázl může sáhnout dědečkům a babičkám na valorizaci penzí a poslat je tak definitivně do chudoby.
  A že pan KS udělal v přímém přenosu z žen prostitutky, to už dokázala vytěsnit i jinak soudná Anna Šabatová ze svého komentáře v Právu, přitom jeho replika o náhrdelníku si žádala jasné odmítnutí a to nejen za obhajobu korupce v přímém přenosu. Oba zbytkoví kandidáti ve druhém kolem si v šovinistickém obžerství nemají co vyčítat. Tedy jediné, co tam zůstává, je "dojem", že je nutné vytáhnout s vojskem na obranu pana Kalouska, jelikož Zeman nazval tento ctihodný vládní erb "degenerátem"...a tím se postarat zesměšnění a marginalizaci ČSSD před levicovým voličem, definitivně rozmazat rozdíl mezi opozicí a koalicí, mezi programem Kalouska a ČSSD a tuto stranu ponechat plundrování právě zemanovcům? Přijde mi, že mnoho jinak soudných přátel moc politické logiky nepobralo.
  Pan KS má možnost okamžitě rezignovat z této vlády, která vleče ČR absolutním antiekonomickým programem na dno a nejen dno morálního korupčního bahna.

  Nepodporuji ani MZ. Z mnoha ohledů to není má preference, zásadně mi vadí populismus a nacionálně degenerativní diskurs, ale setrvávám především na protivládní pozicích. Nevidím racionální důvod, proč by měl mít KS (Kalousek) jakoukoliv podporu od sociálních demokratů a tak plně podporuji usnesení předsednictva ČSSD k této záležitosti.

  Hezký den
  January 22, 2013 v 20.54
  ne nacionální xenofobii
  Dopis vítám a připojuji se k němu. Také bych uvítal, kdyby se sociální demokracie vyjádřila, případně distancovala od Zemanových xenofobních výroků, především z toho důvodu, že bych byl rád, aby sociální demokracie byla moderní, levicovou, evropskou, ba i kosmopolitní demokratickou stranou a ne stranou ustrašených Čecháčků, kteří tleskají Zemanovým atakům na nejnižší lidské pudy. Myslím, že by to bylo dobré i proto, aby Zeman i česká veřejnost viděli, že sociální demokracie je autonomní a sebevědomou stranou, která se nedostane do vleku Zemana jen proto, že nasbíral, případně ještě nasbírá hodně hlasů.
  PL
  January 22, 2013 v 21.34
  odkaz VH, pomluva..
  No nevím, když jsem otevřel dnešních pár odkazů vyběhla na mě třeba věta: "Chápu, že herec, který celý život hrál náčelníka Apačů, by zklamal příznivce, kdyby se z něj vyklubal příznivec Komančů," rozesmál předseda TOP 09 publikum. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/debata-idnes-cz-a-mf-dnes-se-zemanem-a-schwarzenbergem-pcw-/domaci.aspx?c=A130122_150400_domaci_kopjestli , ale nerad bych přiléval olej. Spíš se mi zdá, že by se trošku jiný dopis měl spíše odeslat do ČT, respektive všem televizím, které estrádně diskusní debaty s kandidáty připravovaly, ale asi by to byl zbytečný apel.

  Ale poslechněte si, co si dovolil o VH říct tento podporovatel K.S.: https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Ts9kZDvlwoI#t=330s

  , jde o tu jednu větu, ta je!!! ;-) Navíc po sérii všech těch vět v pořadu, mi ty věty v této kampani přijdou spíš na :-))
  MP
  January 22, 2013 v 21.36
  Zeman je stejný lump jako Schwarzenberg
  - ale je nebezpečnější, protože se vydává (ale až teď ve druhém kole) za levicového.

  M. Škabraha se ovšem mýlí: socdem tahá za kratší, nikoli delší konec provázku. Musí jít za vkusem svých voličů. A protože lidé tragicky mylně chápou Zemana jako protivládního a levicového kandidáta, má veliké šance.

  Problémem tedy spíše je, že naše levicové voličstvo je takto hospodsky xenofobní a zemité jako Zeman sám. Je tedy nutno začít lidi hodnotově kultivovat. Jenže právě se Zemanem na Hradě, i kdyby jinak ČSSD zázrakem bez úhony přežila, to rozhodně nepůjde.

  Ach, jak nám chybí "český Obama" - Dienstbier...
  JM
  January 22, 2013 v 23.39
  Pane Dolejši,
  pokud jde o tu nahnědlost - nejde o cikány, tam je Zeman populista, ale pokud by přede mnou někdo prohlásil, že prezident Beneš patří svými zločiny do Haagu, tak ho uškrtím motýlkem. Vykašlete se už na moderní levici, ta je k ničemu, a vraťte se ke starému dobrému třídnímu boji - protivník se k němu vrátil už dávno, jen tomu říká ušlechtilost proti buranství
  January 23, 2013 v 4.41
  Paní Maříkové o třídním boji:
  "Kdo není se mnou, je proti mně; a kdo se mnou neshromažďuje, rozptyluje." /Matouš 12,30/
  January 23, 2013 v 9.29
  paní Maříkové - třídní boj?
  To chcete vážně znovu oživovat třídní boj? Třídní boj proti komu? A jakými prostředky? To se Vám stýská po stalinismu? Ten skutečně s moderní levicí neměl nic společného.
  + Další komentáře