Přes čtyři sta radnic vyvěsilo vlajky na podporu Tibetu

Vratislav Dostál

Radnice, magistráty a krajské úřady po celé České republice v pátek vyvěsily tibetskou vlajku jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.

Mnohé radnice, magistráty a krajské úřady po celé České republice v pátek vyvěsily tibetskou vlajku, jež symbolizuje podporu nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity. Vlajky na úřadech zůstanou i v sobotu, tedy v den 53. výročí protičínského povstání v Tibetu. Informuje o tom ČTK.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

„Z celkového počtu 728 oslovených obecních, městských a krajských úřadů nám zatím potvrdilo připojení k akci 405 z nich a 307 úřadů se k akci nepřipojilo," uvedla pro ČTK Andrea Pavlátová z občanského sdružení Lungta, které je koordinátorem kampaně Vlajka pro Tibet.

K akci Vlajka pro Tibet se tradičně připojují radnice v Karlových Varech, Českých Budějovicích nebo Jihlavě. Ve středních Čechách bude tibetská vlajka o víkendu vlát například v Mladé Boleslavi nebo Kolíně, v plzeňském kraji bude asi v pětadvaceti městech.

Česká pobočka nevládní organizace Amnesty International (AI), která po světě podporuje dodržování lidských práv, uspořádá v sobotu odpoledne před čínským velvyslanectvím demonstraci nazvanou Tibet hoří!

Podle AI jsou Tibeťanům upírána základní lidská práva a svobody, mniši a mnišky žijí pod stálým čínským dohledem. „V současnosti se situace v Tibetu stále zhoršuje a pro mnohé jeho obyvatele se stává bezvýchodnou,“ uvedla lidskoprávní organizace v tiskovém prohlášení.

V loňském roce akci podpořilo 403 měst, obcí a krajů v ČR. Akce se celosvětově koná 10. března k připomenutí povstání proti čínské okupaci ve Lhase, při kterém zemřelo nejméně 80 000 Tibeťanů.

Čínská armáda vtrhla na území nezávislého Tibetu v říjnu 1950. Po povstání 10. března 1959 tam byl nastolen systém vojenských kontrolních výborů. Od roku 1965 je Tibet čínskou autonomní oblastí.

Další informace:

Českénoviny.cz Úřady si připomněly výročí protičínského povstání v Tibetu

  Diskuse
  March 9, 2012 v 17.53
  Pokud nevyvěsí vlajky všech skutečně okupovaných zemí, je to obyčejné pokrytectví, navíc jasně politicky zadané. Někde i zaplacené.
  March 9, 2012 v 20.38
  Kdo to podle vás, pane Ševčíku, platí?
  March 10, 2012 v 8.38
  Je s podivem, že se ptáte zrovna vy. Jako by jste nevěděl, kdo a jakým způsobem financuje "aktivity" různých organizací, jejichž činnost je prospěšná určitým politickým zájmům. Ponechám stranou, že před oficiálním připojení Tibetu k Číně tam byl feudálně-otrokářský řád, negramotnost byla více jak 90 % a další skutečnosti, které by věc stavěly do absolutně jiného světla. Tibet je daleko, takže jednostranná propaganda lehce slaví úspěch. Skutečně důležité však je, že ve světě existují prokazatelně daleko větší pošlapávání práv národů, probíhají jejich genocidy, jenže se to někomu nehodí do krámu, tak se vlajky nevyvěšují. Jenže, kdo chce skutečně svobodu a demokracii, tak v tomto konání nemůže jednat účelově selektivně. Pokud tak činí /což je ukázkový případ právě Tibetu/, tak je pokrytec.
  March 10, 2012 v 9.3
  Já jsem proti tomu, aby jakékoliv náboženské a politické symboly visely oficiálně na veřejných budovách a ve veřejných místnostech. Všechno, co je veřejné, by mělo být nadstranické. To se týká třeba i křížů ve školách a jinde. Na druhé straně mi nevadí aktivisté, kteří svým jménem s těmi vlajkami sedí na ulicích. Ani mi nevadí lidé, kteří jakékoliv náboženské symboly nosí na svém těle a mohou s tím podle mne vstupovat kamkoliv, protože je to čistě jejich soukromá věc. Veřejné a soukromé má být odděleno. A tibetská vlajka je tak trochu náboženským a politickým symbolem.
  MN
  March 10, 2012 v 11.6
  Obvykle s panem Ševčíkem souhlasím, a tak je tomu i v tomto případě. V zásadě by mělo být vyvěšování různých vlajek na veřejných budovách zakázáno, kromě vlajky české, EU nebo černé (doufám, že jsem na něco nezapomněl, Tibet to ale rozhodně není). A vůbec nechápu, proč by se měly místní radnice vyjadřovat k zahraničně-politickým tématům. Tato témata nebývají ve volebních programech zastupitelů.
  MT
  March 10, 2012 v 11.20

  Bude vhodné, když nám pan Novák a jiní přestanou předepisovat, co smíme nebo nesmíme na radnici vyvěsit.

  Na naší radnici tibetská vlajka visela před rokem 2010 a i nyní tam visí - třebaže došlo ke změně politického složení radniční koalice (z vedení radnice odešla ODS a jedna - řekněme - havloidní místní strana a nově vstoupila místní socdem, VV, TOP 09 a klausovští ultraliberálové od Svobodných).

  Nechte to na voličích, jestli nás za to potrestají.

  Neporušujeme zákony a připojit další zákazy k těm dosavadním nepovažuji za účelné ...

  P.S. Pan Ševčík by také měl sdělit, které vlajky bychom měli vyvěsit, abychom nebyli pokrytci.

  Flag Republic of Alone Star čili Texasu, okupovaného od r. 1845 Spojenými státy?

  Vlajku Portorika nebo polosamostatných tichomořských států (Belau atd.)?

  říká se, že ďábel je skryt v detailu ...

  March 10, 2012 v 11.43
  Pane Tejkle, vůbec nic vám nezakazujeme, dokonce ani nekritizujeme přímo vás, jen obecně vyjadřujeme svůj názor, jak by to (ne)mělo vypadat. To bychom se tu nemuseli bavit o ničem a všechno nechat na voličích.
  V zásadě souhlasím s panem Ševčíkem. Vyvěšování tibetské vlajky však pokládám za ryze módní záležitost- snad i pózerství.
  Jak je vidět i z této diskuse, na toto téma jsou ostře odlišné názory mezi tradiční a "novou" levicí.
  pardon, ne Ševčíkem ale Tejklem
  March 10, 2012 v 12.51
  V čem spočívá ten rozdíl, pane Zíko, proč by se nějak zásadně lišili právě v otázce Tibetu?
  + Další komentáře