Vláda chce Mašína vyznamenat za třetí odboj
Vratislav DostálMinistři Nečasovy vlády zvažují navržení Ctirada Mašína na státní vyznamenání za třetí odboj. Stal by se tak prvním držitelem tohoto ocenění. Sociologa Jana Kellera záměr vlády nepřekvapuje a dle politologa Milana Znoje si Mašín ocenění nezaslouží.
Nečasova vláda podle informací mnoha médií uvažuje ocenit v sobotu zesnulého Ctirada Mašína státním vyznamenáním za třetí odboj. Většina ministrů má za to, že si bratři Mašínové za svou činnost ocenění zaslouží. Ministři totiž údajně shledávají bratry Mašíny jako nedoceněné a označují je za hrdiny.
„Uvažuji o tom, že bych to navrhl," řekl například podle Lidových novin ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg z TOP 09. „Být více Mašínů, neměli bychom tu třeba desítky let diktaturu," myslí si ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. A Miroslav Kalousek z TOP 09 je podle serveru iHned.cz stejného názoru.
Avšak navzdory takřka jednoznačné shodě mezi ministry Nečasova kabinetu vyvolávají ve veřejnosti hodnocení činnosti skupiny bratří Mašínů doposud rozporuplné reakce. Což je ostatně logické, vždyť při jejich akcích zemřelo několik lidí.
Znoj: Mašínové si zaslouží nanejvýš pochopení
Politolog Milan Znoj si nicméně nemyslí, že bratři Mašínové společnost rozdělují. „Naopak od většiny společnosti, která Mašíny nebere, se oddělují salónní bojovníci, jejichž válečné nadšení je tím větší, čím déle je komunismus mrtev,“ vysvětlil Znoj pro Deník Referendum.
Podle něj si totiž bratři Mašínové ocenění nezaslouží, nanejvýš pochopení.
„Lze pochopit, že vyhlásili soukromou válku komunistickému režimu, neboť to byla zavrženíhodná diktatura. Ale kdo oceňuje tuto soukromou válku bratrů Mašínů s komunistickým režimem, říká obecněji vzato, že Američané měli v té době napadnout Sovětský svaz,“ myslí si politolog.
Kdo totiž oceňuje bratry Mašíny, říká podle Znoje, že měla být třetí světová válka s komunismem. „A to je zavrženíhodné. Američané naštěstí nebyli jako bratři Mašínové, na komunismus nezaútočili, ale zadržovali jej, až ten se nakonec rozpadl,“ doplnil pak Znoj.
Keller: bude třeba pozměnit definici terorismu
Sociologa Jana Kellera pak ani v nejmenším nepřekvapuje, že ministrům Nečasova kabinetu bratři Mašínové imponují. „Divil bych se naopak, kdyby tomu tak nebylo,“ sdělil Keller pro Deník Referendum.
Keller nicméně podle svých slov nechápe dva momenty na celém případu. „Zatím se tvrdilo, že komunistický režim trýznil a týral bezbranné oběti, které neměly nic než svoji pravdu. Nyní je zde zcela nová verze, podle které byla vedena regulérní válka proti státnímu zřízení s cílem nadělat co nejvíce škod a pozabíjet co nejvíce lidí,“ myslí si Keller.
V této optice jsou pak podle něj komunisté jednou z válčících stran a bylo jejich slabostí, že své odpůrce nepozabíjeli tak, jako by je povraždili oni, pokud by byli jen o něco silnější. „To je zcela nový a pro komunisty, domnívám se, lichotivější pohled na minulost ve srovnání s verzí předchozí,“ doplnil sociolog.
Druhým podstatným momentem v celé věci je podle Kellera definice terorismu. Podle jeho slov totiž zabíjet lidi, kteří se nemohou bránit, patří k definicím terorismu. A Česká republika se přihlásila k boji proti terorismu, a přesto chce vyznamenávat ty, kdo prokazatelně zabíjeli i bezbranné,“ vysvětlil Keller rozpor.
Podle něj z toho plyne, že bude třeba definici terorismu pozměnit. A to proto, „aby naši vládní činitelé nevypadali jako lidé, kteří s terorismem v zásadě souhlasí. To by nevrhalo na naši zemi dobré světlo,“ uzavřel Keller rozhovor pro Deník Referendum.
Další informace:
iHned.cz "Bratři Mašínové jsou hrdinové," myslí si ministři. A jsou pro jejich ocenění
Aktuálně.cz Vyznamenat Mašína? Vláda zvažuje ocenění za 3. odboj
Není proto náhoda, že komunistický režim (nikoli komunismus:)) porazilo mírové disidentské hnutí tím, že důsledně trvalo na dodržování lidských práv, a nikoli nějaká třetí světová válka (což je mimochodem nebetyčný rozdíl oproti nacismu).
Ale i v té strašlivé hrůze represí 50. let bylo možné (vlastně jedině možné) vítězit morálně. Velikost M. Horákové je mj. v tom, že dokázala před smrtí říct: "Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám to..."
Srovnejme to s hrdlořezy Mašíny...
Mně by nevadilo, že Mašínové NĚJAK zabíjeli v době, kdy nebyla regulérní válka.
To antikomunitičtí nacionalističtí partyzání "lesní bratři" v Pobaltí také - a těch si na rozdíl od Mašínů vážím.
Ani v době horké války neudělal Gabčík to, co Mašíni, kteří navíc ukradené výplaty použili pro běžnou nikoli odbojovou potřebu
... ale za to výsadkáři zabili Heydricha, kdežto Mašínové ani vedoucího krajského tajemníka KSČ nebyli schopni efektivně oddělat ...
to bylo asi moc nebezpečné, že ...
Ani pravičák by neměl podobné figury obdivovat - natož jim dávat vyznamenání ...
Musím zároveň říci, že mně podráždil a pobouřil plačtivý příspěvek pana Plevy.
Lidé, kteří se vzepřeli minulému režimu se zbraní v ruce, mají mojí úctu, pokud dodržují zásadní etiku zápasu - není důvod zapalovat ani protektorátnímu rolníkovi, členu Národního sjednocení a protektorátního svazu zemědělců jeho stohy ani soukromému či družstevnímu rolníkovi v reálsocu. Pokud ukradnu peníze, přepadnu banku jako kdysi Soso-Kobo-Džugašvili-Stalin apod. tak peníze mají být užity k odboji. Tak jako když komando ilegální Portugalské socialistické strany (tedy moji soudruzi ze Socialistické internacionály) vyloupilo proslulé portugalské kasíno Estoril na sklonku fašismu někdy v letech 1973-4.
... prostě nesouhlasím s panem Ševčíkem.
To se občas stává ...
A zdvořile se zeptám, jestli to komando PS a Mario Soares jako tehdejší předseda portugalských socialistů (členů Socialistické internacionály, nikoli komunistů!) byli také teroristé?
Nezabíjeli, ale vyloupit kasíno taky není v souladu se zákony ... fašistického stejně jako jiného státu ...
A to, co pan Ševčík uvádí, beztak nikdo z velmocí nedodržoval - zejména v napínavějších fázích války studené ...
A tato věta
"Podstatné je, že pokud světové společenství neuzná nějaký režim jako zločinný, je ozbrojený boj proti němu terorismem."
ani není pravdivá, její obsah je absurdní - nehledě k otázkám jako "co to je světové společenství?" ...
Mezinárodní právo upravuje postavení tzv. combatanta a věci se mají poněkud jinak ...
... nehledě k tomu - jaký orgán, kdo ze světové reprezentace ...
... záplava otázek ...
vždycky jsem obdivoval to sionistické
"UŽ NIKDY JAKO OVCE!"
Kdo za TAKOVÉTO SITUACE volí ozbrojený boj (notabene s civilními oběťmi), dostává se nutně na pozice extrému. Proto byla účinnější morální rezistence M. Horákové, která komunistům připomínala, že své humanistické ideály zradili...
Čili neznám situaci v Portugalsku na konci diktatury, ale pokud byla již situace "zralá", pak samozřejmě čin, který by jinak byl vnímán jako kriminální, nabyl povahy legitimního boje. Situace asi zralá byla, když zanedlouho odmítla režim i armáda...
Možná je to trošku cynické, ale tento politický, ideový a společenský kontext je vždy rozhodující pro morální posouzení každého takového násilného činu.
S posledním odstavcem bych vcelku souhlasil, pane Pleva.
Nicméně o "účinnosti" morální rezistence, o které hovoříte ve svém textu výše, mám značné pochybnosti.
Lid si projektuje Zorry a Jánošíky - a kdyby represívní komunistický pochop věděl, že může být snadno zabit, pokud bude jeho působení v rámci rozpětí možného zvlášť odpudivé - místo toho, aby bylo relativně humánní (v rámci daného uspořádání) ...
... pak by se snad dalo hovořit o určité účinnosti.
Ghándhího si nesmírně vážím a můj první článek na Britských listech (s názvem "Hé Rám") byl věnován 60.tému výročí jeho smrti při atentátu 30. 1. 1948.
Jeho taktika v Britské Indii a britské jižní Africe byla jistě účinná - nějak si tu účinnost nedovedu propojit s hitlerovským režimem ani komunistickým režimem v jeho první etapě ... jako dostatečnou.
Něco jiného by byla normalizace 70. let ... ostatně naopak představa něčeho jako Charta 77 v roce 1953 působí nepřirozeně - až bizárně
A účinnost odporu M. Horákové je právě v tom, že stala mementem (už v 60. letech), které komunistům připomínalo a vždy bude připomínat, že mají na rukou nevinnou krev. Kdyby Horáková páchala násilné činy, nebyla by tato morální převaha možná.
jak vidím, chápete tu účinnost postoje Milady Horákové nikoli jen on-line, ale i později, s odstupem, jako memento v poměrech méně brutálních, kdy je totalitní režim jinak citlivý (stejně jako Britové v Indii) ...
... pak ovšem souhlasím ...
... jinak abyste zde nepohlíželi na mé jistě velmi civilizované soudruhy ze Socialistické internacionály s přílišnými rozpaky, pak k tomu Portugalsku dodávám, že komando Partido Socialista nechalo tehdy ve vyloupeném Estorilu jakýsi dopis, ve kterém se k akci přihlásilo a slíbilo peníze vrátit, až bude legálně fungovat i v Portugalsku - nejen v NSR a Francii.
Zdroj informací :
můj otec, šéfmontér, výstavba mlýnů, v Portugalsku působil půl rok před karafiátovou revolucí a půl rok po ní ...
"Už nikdy jako ovce!" Nevím, nějak se mi příčí představa, že by židovská komanda střílela někde v lese vrahy z Treblinky.
"Pokud by měli být Mašíni reprezentanti jakéhosi třetího odboje, tak byla jejich akce pěkná fušeřina. Nedosáhli ničeho. "
přesně
Ve skutečnosti jde o to, že se pravicový establishment pokouší ideologizovat dějiny, považovat jediný výklad za legitimní a správný, alternativní historické narativy naopak delegitimizovat. Cožpak to není závažný problém?
Ale Bátora je taky problém. To totiž souvisí s tím, co ještě jsme schopni tolerovat a kam už nebudeme chtít zajít. Zatím se zdá, že např. v internetových diskusích si Bátora stojí dobře: lidé se ho zastávají. Není to varovné?
možná se lidé Bátory zastávají prostě proto, že díky němu tahle vláda už celý týden nestačila nic zdražit, zrušit, zakázat ani zpoplatnit -a aspoň tato bezděčná zásluha mu možná ušetří pár tisíc let v očistci...