V Praze protestovalo na sto padesát studentů proti školnému

Redakce DR, ČTK

První vlaštovka protestů proti neoliberálním reformám nastupující koalice přiletěla dnes do Prahy. Jedna vlaštovka sice pražské jaro nedělá, ale nějak se začít musí. Akce se zúčastnilo na sto padesát lidí.

Zhruba sto padesát studentů dnes v Praze demonstrovalo proti školnému. Nelíbí se jim záměr rodící se vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) zavést platby za vysokoškolské vzdělání, které připomínají odložené školné.

Iniciativa odmítá propojování vysokých škol se soukromým sektorem, které je podle ní základním cílem reforem vysokého školství, jež připravoval už za ministrů Lišky a Kopicové Petr Matějů.

Protest byl klidný. Na pořádek dohlížely desítky policistů včetně členů policejního antikonfliktního týmu, který má přímo v davu předcházet případným problémům.

Účastníci protestu se sešli na Palachově náměstí, kde vyslechli projevy. Podle Matěje Stropnického, editora Deníku Referendum, příznivým rysem akce bylo, že si všichni účastníci uvědomovali nutnost propojovat otázku školného s ostatními neoliberálními reformami.

Po zhruba hodině se vydali k budově ministerstva školství, a to po Smetanově nábřeží a přes most Legií na druhý břeh Vltavy. Při pochodu mimo jiné skandovali hesla a bubnovali. Před ministerstvem pronesli další projevy. Pak se přesunuli do nedalekého parku Kampa s cílem pokračovat tam v diskusi.

Při shromáždění drželi někteří studenti transparenty s nápisy Zaplať nebo táhni, Bohaté rodiče pro všechny či Budoucnost patří zadluženým studentům.

Demonstraci uspořádala iniciativa Vzdělání není zboží!, která se angažuje i za lepší kvalitu vzdělání a nezávislost univerzit. Její zástupci chtějí vytvořit hnutí hájící zájmy studentů.

Plány ODS, TOP 09 a VV na zavedení školného by podle nich ztížily přístup ke studiu těm mladým lidem, kteří už teď hradí náklady na vysokou školu jen s velkými obtížemi.

„Chceme tak aktivizovat studentstvo, učitele i širokou veřejnost, a dát tak politikům jasně najevo, že s jejich antisociálními kroky vedoucími k rozsáhlému propojování veřejných VŠ se soukromým sektorem nesouhlasíme," uvedla už dříve mluvčí iniciativy Lucie Albertová.

Iniciativa plánuje další akce, pokud se školné objeví v programovém prohlášení vlády, přes léto hodlá oslovovat studentské komory a na podzim pokračovat v další kampani.

  Diskuse
  PE
  June 27, 2010 v 21.21
  Odhady počtu účastníků demonstrací jsou vždycky velká zábava, takže se přidám. U Rudolfina jsem jich živých napočítal 220 a před MŠMT jich nebylo méně. A kde se vzaly ty desítky policistů, když jich tam uniformovaných bylo do dvaceti..., to taky nevím. :-)
  LV
  Dokud si naši mladí neuvědomí, že podobné akce mají smysl jenom tehdy, když jich přijde více než jenom desítky, přimlouval bych se raději za to, aby pouze zformulovali svůj nesouhlas do médií. Poněvadž výsledkem této akce je pouze zviditelňování exhibicionistů typu M. Stropnického a ne málo podstatný argument českých pravicových médií (de facto všechny), že kromě pár jedinců se zaváděním školného souhlasí mladá generace. Výsledek voleb a v něm jistá dominance "mladého hlasu" ve prospěch pravice mi napovídá, že mladí budou muset asi něco víc, než jenom klikat nesouhlas na facebooku. Nic proti prázdninovým happeningům, ale tuto akci mám spíše za kontraproduktivní. Ve vší úctě k dobrým úmyslům organizátorů...
  PE
  June 28, 2010 v 17.11
  Bylo to takové předprázdninové provětrání..., které, přijde mi, ničemu neublížilo a pár mladých lidí se díky němu mohlo seznámit.
  Na velkou akci je třeba podpora univerzit a zapojení "velkých" či "starých" studentských organizací, které umějí organizovat studenty přímo na univerzitách a které už dnes často mají proti školnému propracované argumentace. To je dost odlišný způsob práce, než má Vzdělání není zboží v úmyslu dělat.
  A pak je ještě ten pořád základní argument, že školné je sice téma důležité, ale v rámci debaty o budoucnosti VVŠ druhotné.
  Jinak ale vřele souhlasím...
  Většina mladých lidí chápe potřebnost školného, lze to dovodit z výsledku voleb i z nízké účasti studentů v popisované demonstraci.

  Nesouhlasím s větou v článku - cituji:
  "Plány ODS, TOP 09 a VV na zavedení školného by podle nich ztížily přístup ke studiu těm mladým lidem, kteří už teď hradí náklady na vysokou školu jen s velkými obtížemi."

  Odložené školné splatné po dosažení nadprůměrného platu neohrozí NIJAK studium nadaných mladých lidí - to nikdo z pravice nechce a není dobré, když je to jakkoliv zkreslováno.
  LV
  June 28, 2010 v 19.57
  Tak, a tady to máme...
  S podobnými nesmysly přijdou - logicky - pokaždé, když se mladí budou angažovat jenom na facebooku, příp. Mádl s Issovou... A až ta pohádka skončí jinak, než jak si dnes lidé jako paní Hyldebrantová malují, bude pozdě...
  VV
  June 29, 2010 v 4.56
  Školné jako vlaštovka
  V článku chybí to nejpodstatnější z projevu St. Štecha, který řekl, že školné je průlom - bude-li zavedené, jeho výše bude určována trhem, bude tlačit vysoké školy k přizpůsobení se studentům, podnikům, tržnímu prostředí.
  Odložené školné nic neřeší, jen přesouvá zodpovědnost do budoucna, kdy mladí budou splácet hypotéky, školné a spořit na důchod. Zadlužená generace se nebude bouřit a bude ráda za každou práci.
  Souhlasím s panem Votrubou. Je to vidět i na příkladu zdravotnictví, kde byl třicetikorunový poplatek především průlomem do bezplatné péče (pro jistotu: nechci se hádat o bezplatnost, vím, co je zdravotní pojištění). Ve chvíli, kdy se takový průlom ustálí, začíná další kolo debaty a to o výši spoluúčasti. Podobné to bude určitě se školným: nejprve jsou to částky, které nejsou likvidační a snad i v méně majetných poměrech si lze představit jejich splácení, ale důvody pro jejich zvýšení se za dva, tři roky velmi snadno najdou a debata se povede v úplně jiném koridoru - tedy ne jestli ano nebo ne, ale jestli 80 nebo 50 ročně atp. Neexistuje větší konformizační nástroj, než je tento. Fakt, že tuto ohlávku si nechají studenti navléci dobrovolně je svým způsobem fascinující...
  MJ
  June 29, 2010 v 8.40
  Je to průlom
  Také si myslím, že zásadní je to, že se jedná o důležitý zlom, který povede k dalšímu zvyšování školného. Příkladem je Velká Británie, kde kromě Skotska (kde se školné neplatí) studenti mají odložené školné zavedeno od roku 2004. Průměrný dluh absolventa vysoké školy v Británii
  v roce 2006 byl £13 252, což znamenalo nárůst £612 oproti předchozímu roku.
  V roce 2007 to bylo £17 500. Podle BBC studenti, kteří začali studium v roce 2009 budou na konci studia dlužit v průměru £23 000. To je dluh, který těměř odpovídá průměrnému hrubému ročnímu britskému platu. Po ukončení studia si absolvent má zařídit bydlení a začít šetřit na důchod. Doposud byla stanovena horní hranice poplatků. V létě 2010 ovšem vláda tlačí na jejich další zvýšení.
  LV
  June 29, 2010 v 10.35
  V Česku
  vždy platilo, že když se jednou něčemu otevřou dveře, už se sotva zavřou. Jakmile jednou chytneme tento průvan, už to sotva kdo vrátí zpět...
  SH
  June 29, 2010 v 17.22
  Nůžky
  Každý, kdo tvrdí, že školné nezvýší sociální rozdíly mezi studenty, ten neví o životě vůbec nic. O školném by měli hovořit pouze ti, na které čeká a v žádném případě ti, co vystudovali mnohdy i tři VŠ pěkně za peníze státu.
  + Další komentáře