Solárních panelů na českých střechách přibývá, v rámci EU jsme ale podprůměrní
Petr Jedlička, Matěj MoravanskýVýroba elektrické energie z malých solárních elektráren vzrostla v ČR meziročně o více než 170 procent. Stalo se tak ale po dlouhé stagnaci. Příklady z Belgie, Dánska či Nizozemska přitom ukazují, o co lépe lze potenciál slunce využít.
Solárních panelů na českých střechách — a malých solárních elektráren v České republice obecně — rychle přibývá. Ukazují to data Energetického regulační úřadu (ERU) sumarizující meziroční vývoj. Výroba elektrické energie z malých solárních elektráren vzrostla mezi lety 2022 a 2023 o více než 170 procent. Podle ERU narůstá především počet instalací s výkonem do 10 kilowatt, které jsou namontovány na střechách domácností nebo na budovách firem či veřejných institucí.
„Čísla jasně dokládají boom, který v posledních dvou letech zažívají instalace střešních solárních elektráren,“ uvedl Stanislav Trávníček, předseda Rady Energetického regulačního úřadu, při prezentaci statistik na konci léta.
V celkovém kontextu český solární „boom“ ovšem zase tak velký zase není. Za celé období 2014 až 2021 výstavba nových solárních zdrojů v ČR stagnovala. Nyní ji táhnou nahoru právě malé instalace, což je dle oborové Solární asociace zapříčiněno zejména touhou domácností předejít dalším skokům cen na klasickém trhu, jak byly zaznamenány po ruské invazi na Ukrajinu.
Až nyní začalo ve větším přibývat instalací na střechách různých podniků, a to díky podpoře z Národního plánu obnovy, stejně jako, ač v menším měřítku, případů zapojení větších elektráren mimo střechy, takzvaných solárních parků.
V součtu je produkce ze všech solárních zdrojů v České republice stále výrazně pod unijním průměrem. Zatímco v roce 2023 průměrně unijní státy vyrobily devět procent elektřiny ze solárních zdrojů, v České republice to byla čtyři procenta.
„Data ukazují, že u výkonnějších fotovoltaických zdrojů je rozvoj (u nás) o poznání pomalejší. Instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren přesahujících výkonem jeden megawatt se například meziročně zvýšila jen o 1,7 procenta a výroba elektřiny se u nich dokonce mírně snížila,“ upřesnil Trávníček z Rady ERU.
Evropský trend a srovnání
V rámci Evropské unie vyrábí nejvíce energie ze slunce Německo (62 TWh za rok), Španělsko (45 TWh) a Itálie (31 TWh), což jsou všechno velké státy. Českou republiku se s jejími 2,9 TWh za rok ale předstihují i podobně velké a geograficky situované země: Belgie s 7,6 TWh, Maďarsko s 6,6 TWh či Rakousko s 5,2 TWh.