EU: nová Babišova frakce bude nakonec jen rozšířením staré, lepenistické
Petr JedličkaDo nové politické skupiny Patriots for Europe v Evropském parlamentu se postupně přesunula většina členstva staré Identity a demokracie. Ta nyní zcela zanikne. Předsedou Babišových Vlastenců byl zvolen lídr lepenistů Jordan Bardella.
Nová autentická skupina středoevropských nacionálně-populistických stran, nazývaná pozorovateli pracovně visegrádská či rakousko-uherská, nakonec v Evropském parlamentu nevznikne. Skupina Vlastenci pro Evropu (Patriots for Europe), již před týdnem slavnostně představili ve Vídni Andrej Babiš, Viktor Orbán a Herbert Kickl, se totiž nakonec ukázala být jen překabátěním už existujícího tělesa — staré krajně pravicové a nacionálně-populistické skupiny Identita a demokracie (ID), vedené francouzskými lepenisty.
Sami lepenisté se nechali v pondělí ústy šéfa své delegace v Bruselu Jeana-Paula Garrauda slyšet, že vznik skupiny dlouho připravovali. Z ID do ní přešli takřka všichni členové včetně nizozemské PVV Geerta Wilderse či italské Ligy Mattea Salviniho. Předsedou skupiny byl zvolen předseda lepenistického RN Jordan Bardella, který se ještě před několika dny pokoušel bez úspěchu o funkci francouzského premiéra.
„Nová skupina byla zformována na základě dohody RN a Fideszu Viktora Orbána,“ uvádí lapidárně zpravodajský servis SKY News. „Fidesz ve skupině obsadí křeslo prvního místopředsedy, které zaujme europoslankyně Kinga Gálová. Krom toho bude mít skupina ještě osm řadových místopředsedů,“ doplňuje maďarský HVG.
Obří třicetičlenný klub lepenistů, desetičlenný Fideszu, osmičlenný Ligy a sedmičlenný ANO doplní ve skupině šest členů nizozemské PVV, šest rakouských Svobodných a šest členů španělského Voxu. Menší delegace belgického Vlámského zájmu, dánských lidovců, portugalské Chega! a lotyšského Lotyško především budou mít zastoupení třemi až jedním členem, a tedy minimální vliv.
Do skupiny byl nakonec přijat i dvoučlenný klub české kandidátky Přísaha a Motoristé sobě, vytažený do Evropského parlamentu alt-right influencerem Filipem Turkem, a řecká stranička Hlas rozumu, která je osobním projektem Afrodity Latinopulové — rovněž „nekorektní“ internetové influencerky specializující se na témata tělesnosti.
Někteří čeští komentátoři se v této souvislosti domnívají, že Babišovo ANO si v Přísaze a Motoristech připravuje domácího koaličního partnera.
Význam skupiny
Fungování v rámci oficiálních politických skupin je v EU základní cestou, jak prosadit jakékoliv programové věci skrze Evropský parlament. Vzhledem k velikosti tělesa a složitosti přípravy evropské legislativy nemají tzv. nezařazení politikové mnoho jiných možností, jak něco důsledně ovlivňovat či přímo vytvořit a následně nechat schválit.
Skupiny mají též vlastní aparát a více peněz. Daleko více se berou v potaz jejich stanoviska a výroky.