Zasedání stínové vlády ANO: nahnědlá ideologie za vlídnou fasádou
Roman VyšanskýHnutí ANO organizuje zasedání stínové vlády jako veřejné akce, dostanou se na ně však takřka výhradně Babišovi skalní stoupenci. Jednání představuje cennou sondu do způsobů, jimiž hnutí ANO se svými podporovateli komunikuje a manipuluje.
Stínová vláda hnutí ANO vznikla v lednu 2022 poté, co po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 hnutí ANO skončilo jako druhé. Do jejího čela se postavil Andrej Babiš, část postů obsadili členové jeho předchozí vlády, část byli poslanci či poslankyně hnutí. Po prohraných prezidentských volbách se Babiš vzdal předsednictví stínového kabinetu a nahradil jej Karel Havlíček, který si zároveň ponechal stínové ministerstvo průmyslu a obchodu. Celkově má sedmnáct členů, včetně tří zmocněnců pro IT a digitalizaci, sport a ochranu spotřebitelů.
Stínová vláda má zasedat každý týden a podstatná část jejích zasedání se odehrává veřejně na různých místech po celé České republice: například v Mladé Boleslavi, Karlových Varech, Českých Budějovicích a naposledy, 31. srpna 2023, i v Hradci Králové.
Kdo nesleduje web hnutí ANO, pravděpodobně se o zasedání ani nedozví, neboť na sociálních sítích tyto akce ‒ ačkoliv jsou veřejné ‒ neavizují. Sám jsem se o tom dozvěděl náhodou, když kolem mne projely dvě dodávky s logem hnutí a já rychle dohledal na stránkách, že za deset minut začíná v hotelu Nové Adalbertinum právě tato akce.
Neformální divadlo a zfalšované volby
V malém sálu si už nešlo ani sednout, byl totiž plný. Účastníků jsem napočítal zhruba 120. Samotná kompozice „jednání stínové vlády“ budila dojem profesionality. U spojených stolů seděli ‒ až na ministryni vnitra Janu Mračkovou Vildumetzovou ‒ všichni stínoví ministři a ministryně, měli před sebou rozložené poznámky, notebooky a celé to působilo tak, že skutečně přijeli pracovat.
Radek Vondráček, stínový ministr spravedlnosti, měl po většinu času airpod v uchu a ministr obrany Lubomír Metnar po celou dobu cosi ťukal do notebooku. Zároveň byli všichni neformálně oblečeni. Trika, polokošile, čas od času sako, čímž se vizuálně zřetelně odlišovali od obleků a kravat vlády Petra Fialy. Ta byla ostatně tématem celého dvouhodinového zasedání.
V čele seděl Andrej Babiš, Karel Havlíček, Alena Schillerová a Klára Dostálová. Andrej Babiš všechny uvítal a spustil svůj čtvrthodinový monolog, v němž jmenoval chyby Fialovy vlády. Hned ze začátku verbálně zaútočil na fotícího novináře: „Tady mě fotí pan novinář od Bakaly, od toho, co vytuneloval OKD! My vám chceme říkat pravdu, ne jako média!“
Média hrála v jeho proslovu významnou roli, Babiš na ně útočil pravidelně a vždy dodal, že hnutí ANO chce lidem říkat pravdu. Média údajně vyhrála prezidentskou volbu a Petr Pavel byl jako prezident vybraný již předem. Silná inspirace Donaldem Trumpem se nezapřela. Babiš přeskakoval z tématu na téma, obviňoval současnou vládu, že nezažívá krize jako jeho kabinet a že ji nezajímá nic než Ukrajina. Nakonec si neodpustil ani známou dezinformaci o Evropské unii, která nám údajně chce přidávat brouky do jídla: „Já nechci žrát brouky, já chci žrát svíčkovou, já chci, aby ty krávy přežily!“ Ačkoliv tyto věty nedávají smysl, sklízí potlesk.
Poté přišel na řadu Karel Havlíček, který zmínil zejména kauzu Dozimetr a naznačil, že TOP 09 a STAN jsou mafiánské strany. Následně Alena Schillerová upozornila na ekonomické předvolební sliby vládních koalic: nezvyšování daní, uzdravení veřejného rozpočtu a valorizace důchodů.
Zatímco Babiš s Havlíčkem mluvili velmi agresivně a rázně, Schillerová působila klidně. Vlídně, polopaticky a hlavně pomalu vysvětlovala. Neoháněla se složitými výrazy a uváděla mnoho čísel — budila dojem chytré a zároveň lidské ekonomky, tak odlišné od mnohdy arogantně argumentujících ministrů a ministryň současné vlády. Svou řeč ukončila ale rázně: „Oni ty volby vyhráli podvodem. Oni totiž brutálně lhali.“
Klára Dostálová, bývalá ministryně pro místní rozvoj, začala svůj projev familiárně: „My se tady v tom sále vlastně všichni už známe z předchozích akcí v Hradci…“ Podobnou větu na začátku své řeči pronesl i Havlíček. Je to velmi dobrý tah, neboť navozuje důvěru, budí dojem skoro až rodinného prostředí. Lidé v sále získají pocit, že jsou součástí dění, že jim stínová vláda rozumí a chápe jejich problémy. Dostálová se ve své řeči ke svému resortu vůbec nedostala, vyčítala vládě přehršel ministrů, vznik postů minist pro evropské záležitosti a pro vědu a výzkum. Zvláště ostře kritizovala předsedu legislativní rady vlády. Mluvila o něco rázněji než Schillerová, ale i ona působila dojmem hodné, vysvětlující tety.
Lidskost, respekt a nacionalismus
Po třičtvrtěhodině přišel čas na dotazy. Jeden z nejblíže sedících seniorů se zeptal na obranou dohodu České republiky s USA, kterou hnutí ANO podpořilo. Bylo vidět, že tato otázka Babiše zarazila — jeho politický marketing víc a víc ovládají nacionalistická hesla a toto téma se mu nehodí, zejména ve společnosti skalních příznivců hnutí. Bývalý premiér vysvětlil, že to byla pouze formální dohoda, která vlastně „nic neznamená“. Smlouvu mají všechny státy NATO, dokonce i Maďarsko. Nezapomněl zmínit, že Okamura o té smlouvě lže ‒ není divu, ANO začíná bojovat o jeho elektorát.
Rozhovor●Vojtěch Petrů
Politoložka Guasti: Jsou meze, za nimiž lidé podpoří alternativu k demokracii
Jak funguje hnutí ANO, dobře ilustruje i fakt, že stínový ministr obrany Lubomír Metnar k tématu neřekl ani slovo. Hovořil hlavně Andrej Babiš a poté předal slovo Radku Vondráčkovi, jenž jen zopakoval Babišova slova a ujistil přítomné, že u nás nebudou žádné základny. Téma uzavřel slovy: „Sami vidíte, jaká je tu vláda. Aktivistická. Uvidíme, jestli budou chtít zvát cizí vojska.“ Toto strašení invazí, zejména v době války, je skutečně děsivé.
Na další dotaz, jak hodlá ANO podpořit „statisíce občanů, kteří demonstrují proti Fialově vládě“, Babiš reagoval sebejistěji: „Rajchl si to musí vybojovat, jako my.“ A dodal, že ví, že i voliči hnutí chodí na tyto demonstrace, a proto ANO zachovává neutrální postoj.
K Rajchlovým demonstracím směřoval i další dotaz, zda by se hnutí ANO nevyplatilo spojit se s hnutím PRO a SPD. Následoval potlesk. Slova se opět ujal Andrej Babiš a připustil, že pokud se tato hnutí dostanou do sněmovny, není to nereálné. Havlíček dodal, že přesně proto je nutné chodit k volbám, a Babiš znovu zopakoval proklamace o nové totalitě, v níž pětikoalice ovládá všechny úřady a všechna média jsou provládní. Poté se bývalý premiér rozloučil a odešel.
Prostor pro dotazy ještě tři čtvrtě hodiny pokračoval, dotazy směřovaly na nepovinná umyvadla ve třídách, což stínová ministryně školství Jana Berkovcová stočila na problém společných toalet jako západní výmysl. Následoval dotaz na korespondenční volby. Zde si vzal slovo Radek Vondráček. Vládní ministři hnutí údajně podrazili, když po jednání prohlásili, že „si tu korespondenční volbu stejně prosadí“. Mluvil o tom, že korespondenční volby jsou zejména pro pětikoalici a že hlasy mohou být zfalšovány.
Korespondenční volbu prohlásil za útok na základy demokracie a bil se do prsou, že bude ve sněmovně klidně spát, jen aby to neprošlo. Hned poté dodal: „Pro Čechy žijící v zahraničí můžeme zařídit hlasování třeba na zastupitelských úřadech.“ Asi zapomněl, že tato možnost pro krajany v zahraničí už dávno existuje.
Komentář●Aleš Michal
ANO sází na nacionalismus, catch-all strategii si plete s ideovou vyprázdněností
Celá akce měla několik rovin. Vizuálně šlo o zajímavé divadlo. Pracující ministři okolo stolu vytvářející dojem kompetentních lidí, zároveň jsou všichni oblečeni velmi neformálně. Neformální je i jejich přístup k lidem sedícím v sále. Zatímco lidé inklinující spíše k vládní koalici tuto část obyvatelstva pohrdavě nazývají „dezoláty“, členové stínové vlády ANO s nimi komunikují s respektem, klidně vysvětlují i jednodušší či zcestné dotazy a v jejich vyjadřování není ani špetka arogance.
To v kontrastu s Jurečkovým „Kdo nepracuje, ať nejí“ či Válkovým „Některé léky už prostě nebudou“ vyznívá až uvěřitelně lidsky. Dojem, že se o ně Andrej Babiš zajímá, už snáze ovlivnitelným lidem zůstane. A promítnou ho do voleb.
Co je naopak velmi nelidské, je nahnědlá rétorika celé stínové vlády. Podkopávání důvěry v právní stát, svobodná média a demokratické instituce. Dvouhodinová směs populismu, manipulace, nacionalismu, šíření nenávisti, zastrašování. Bez jakékoliv oponentury, neboť hnutí tyto akce nekomunikuje na kanálech, kde je sledují odpůrci.
Bylo by zcestné bagatelizovat podobné akce a vysmívat se hnutí ANO či lidem, kteří na zasedání stínové vlády přišli. Poznat průběh podobných akcí naopak znamená získat vhled do přemýšlení lidí, kteří věří Andreji Babišovi, a do metod, jimiž bývalý předseda vlády zklamanými a rozhořčenými lidmi manipuluje. A právě proto je třeba brát je vážně.