Rozšíření lustračního zákona na politiky je účelové. Babiše ale může oslabit

Jiří Pehe

Lustrační zákon zákon byl problematický od svého vzniku. Fraškou se stal v roce 2014, kdy se kvůli Andreji Babišovi přestal vztahovat na členy vlády. Snaha současné koalice opět rozšířit jeho působnost je tak v jistém smyslu pochopitelná.

Vlastně vše, co se okolo zákona od roku 2014 děje, se tak točí okolo Babiše. „Lex Babiš“ z něj ale neudělala současná vládní koalice, nýbrž spojenci Babiše z té doby: Hrad a strany vládní koalice, která se v roce 2013 ujala moci. Foto Chambre des Députés, Flickr

Vládní koalice chce prosadit rozšíření lustračního zákona i na členy vlády, včetně premiéra. Ve světle průzkumů veřejného mínění, které ukazují, že příští sněmovní volby by vyhrálo hnutí ANO, což by nejspíš znamenalo návrat Andreje Babiše do premiérské funkce, je pokus rozšířit působnost tohoto zombie mezi českými zákony už na první pohled jasně účelový.

Už to by mělo být pro současnou vládní koalici varováním, protože nemalá část veřejnosti vyhodnotí tento vládní krok právě tak, jak ho popsal komentátor Jindřich Šídlo: „Zoufalé vlády dělají zoufalé věci“. Ale i většina příznivců současné vládní koalice by si nejspíš přála, aby se vláda pokusila zabránit nástupu Babiše k moci jiným způsobem než zjevně účelovým dodatkem k zákonu, který se už na první pohled jeví poněkud „zoufale.“

Kontroverzní je přitom už samotný lustrační zákon. Po celou dobu své existence vzbuzuje silné emoce. Kritizoval ho v době jeho přijetí i Václav Havel.

I kdybychom přijali názor, že jeho praktickými dopady — tedy vypuzením bývalých spolupracovníků a agentů komunistické státní policie z institucí vznikajícího demokratického státu — lze ospravedlnit jeho nedostatky, pokud jde o rozmazaní některých principů právního státu, nic to nemění na tom, že zákon už nejméně patnáct let přesluhuje. Svoji praktickou roli ztratil poté, co se s jeho pomocí podařilo zabránit bývalým spolupracovníkům a agentům StB, jakož i výše postaveným komunistům, aby hráli roli v administrativě nového demokratického státu.

Politicko-symbolická role

×
Diskuse
MP
March 16, 2024 v 12.20
Pavlu Kolaříkovi

Možná by by bylo lepší nebrat zákony jako účelovku pro potřeby politické většiny, třebas je u moci zrovna ta "dobrá".

Je to komická šaškárna -- lidem, u kterých jde ještě brát lustrační zákon vážně je dnes přes šedesát let. A těch do sedmdesátky jen pět a půl. Navíc je ta změna staví prezidenta, který byl kontráš, při podpisu do hodně trapné situace.

Pokud bude Babiš stavět vládu, pak mu nebude nic bránit tu účelovou novelu změnit. Protože vláda bude potřebovat právě tak velkou podporu jako je třeba pro změnu zákona. Takže půjde jen o to, že tu tři měsíce bude poslušný premiér, který pak postoupí funkci velkému vůdci.

MP
March 16, 2024 v 18.01
Pavlu Kolaříkovi

Možná by bylo dobré přestat v takovém případě přestat bojovat preventivně o každý patník a začít bojovat o celou frontu. Nehodlám neschopnost, zkorumpovanost a umanutost Fialovy vlády omlouvat tím, že jinak přijde Babiš a bude to ještě horší.