Zvyšuje se ekonomická nezávislost ukrajinských uprchlíků. Nejde ale jen o ni
Luděk JirkaAčkoli se uprchlíci z Ukrajiny často potýkají s jazykovou bariérou, více než polovina z nich je ekonomicky aktivní. Aby byl integrační proces úspěšný, není jej ale možné redukovat jen na začlenění do pracovního procesu.
Lidé, kteří uprchli před válkou do České republiky, mají různé osudy a odlišné představy o budoucnosti. Mnozí se však nemají kam vrátit, nebo nechtějí. Jinak tomu není ani v případě ukrajinských uprchlíků. Pokud uvažujeme o matce s dětmi v předškolním věku, jejíž manžel a jejich otec zůstal na Ukrajině, rozumíme, že nejspíš nemá velkou snahou zajímat se o možnosti inkluze a zřejmě k tomu nemá ani dostatečné dispozice.
V případě, kdy se na českém území ocitla společně rodina, kterou na Ukrajině nic nedrží a jejíž domov byl pravděpodobně zničen, chápeme, že by možná i v budoucnu ráda zůstala v České republice. Přítomnost příchozích může prospět i starousedlíkům. Předpokladem však je úspěšný proces integrace.
Jazyková bariéra často brání adekvátnímu pracovnímu uplatnění
Jedním z nejdůležitějších aspektů integrace je jazyková vybavenost. Naučit se jazyk země, v níž našel příchozí dočasný nebo trvalý domov, se ukazuje jako jeden z největších problémů, kterým musí čelit. Potvrzuje to i mnoho ukrajinských uprchlíků, kteří často vyhledávají české kolektivy, protože se v nich mohou naučit nejen jazyk samotný, ale vytvořit si i síť kontaktů s majoritou.
Z výzkumů organizace PAQ Research víme, že souvisejícím problémem je pracovní uplatnění vzhledem k dosažené kvalifikaci, která je u ukrajinských uprchlíků často vysoká. Nemohou však svůj potenciál využít právě kvůli jazykové bariéře a omezením daným dočasností pobytu. Až dvě třetiny ukrajinských uprchlíků v březnu 2023 pracovaly „pod“ svou kvalifikací v manuálních nebo málo kvalifikovaných profesích.
Pokud by stát podpořil větší soulad mezi kvalifikací a zaměstnáním, profitovali by z toho nejen uprchlíci sami, ale i čeští občané a Česká republika. Mnozí politici bohužel chápou práci ukrajinských uprchlíků na nekvalifikovaných nebo nízko kvalifikovaných pozicích jako pro stát výhodnou, jak od nich můžeme slýchat.
Je to problém i z psychologického hlediska, protože zařazení na méně kvalifikované zaměstnání je pro jedince často tíživé a mohou se dostavit pocity bezmoci a neúspěchu. Na těchto emocích spojených s přechodem z jedné společnosti do jiné není nic překvapivého. V podstatě každou migraci doprovází ztráta jistoty a pocity dezorientace v novém prostředí a je nutné se adaptovat. Jedná se však o postupný proces, kterému bychom neměli klást do cesty další překážky zařazením dotyčného na nízko kvalifikované pozice a umocňováním pocitů bezmoci.
Založit budoucnost na dobrém soužití
Statistická data ukazují, že začleňování ukrajinských uprchlíků je do značné míry úspěšné. Až čtyřicet procent příchozích bydlelo v březnu 2023 ve vlastním pronájmu a celkově se snižoval podíl ubytování zajišťovaného majoritou. Z hlediska integrace by však bylo výhodnější, aby se ukrajinští uprchlíci spíše stýkali s českými obyvateli v rámci solidárních domácností.
O pokračující inkluzi svědčí také pokles žadatelů o humanitární dávku — zatímco na jaře 2022 ji pobíralo celkem 84 % ukrajinských uprchlíků, v březnu 2023 to bylo pouze 65 %. Stejně jako zvyšující se podíl pronájmů, i klesající poměr žadatelů o dávku ukazuje, že rostou vlastní příjmy a ekonomická soběstačnost příchozích.
Přesto bychom neměli podlehnout dojmu, že úspěšné integraci nic nebrání. Celková ekonomická nezávislost nedokáže určit, jak se sami lidé cítí. Pokud navíc trpí příjmovou chudobou a materiální deprivací, jež často doprovázejí pocity úzkosti, deprese nebo bezmoci, snadno dochází k přerušení vazeb a izolaci. Kulturní příbuznost mezi Čechy a Ukrajinci nemusí sama o sobě stačit ke snadnějšímu začlenění.
Rostoucí ekonomická nezávislost ukrajinských uprchlíků je jistě pozitivním trendem, nesmíme však ztratit ze zřetele problémy, které přetrvávají — od příjmové chudoby, výše nájmů, přes psychické potíže a materiální deprivaci až po zařazení na nízko kvalifikovaných nebo nekvalifikovaných pozicích. To, jak dokážeme spolupracovat a pomáhat při řešení těchto obtíží, bude rozhodující pro budoucnost našich Ukrajinců a pro naše vzájemné soužití.