Moldavsko je pod tlakem, ale nikoli na pokraji zvratu
Pavel HavlíčekMoldavská politická reprezentace si je dobře vědoma, jakou hrozbu pro ni představuje Rusko. Země se sice dosud zdárně vypořádala se všemi pokusy prokremelských sil o destabilizaci země, ale je třeba, aby k tomu měla i silnou podporu Evropy.
V minulém měsíci se pozornost české i světové veřejnosti upřela k Moldavsku, jehož prezidentka Maia Sanduová na tiskové konferenci 13. února zmínila ruské snahy o destabilizaci vnitřních poměrů a pokus o státní převrat, za kterým měla stát právě Ruská federace spolu se svými spřátelenými a placenými skupinami v zemi.
Měsíc poté se situace v zemi už do jisté míry uklidnila, ale nadále zůstává napjatá. Moci se ujala nově přeskupená vláda pod vedením premiéra Dorina Receana, která začala podnikat razantnější kroky proti vnějším vlivům a pro posílení vnitřní bezpečnosti. Právě vnitřní bezpečnost je totiž oblast, se kterou je spojena dosavadní profesní kariéra nové hlavy moldavské vlády.
Důvodů pro posílení vnitřní bezpečnosti a kontroly nad situací v Moldavsku pod Receanovým vedením bylo hned několik. Moldavsko čekají v říjnu důležité volby do místních zastupitelstev a nahrazení krajně nepopulární premiérky Natalii Gavrilitové, která měla zajistit zemi ekonomickou prosperitu prostřednictvím domácích reforem a otevření se Západu, bylo v tomto kontextu nutností. O proměně moldavského kabinetu se proto hovořilo již od podzimu a únorové ohlášení výměn na některých vládních postech nebylo nijak překvapivé.
Moldavsko je nyní ve složité socioekonomické situaci: inflace dosahuje čtyřiatřiceti procent, na občany doléhají vysoké poplatky za komunální služby i ceny základních potravin. Frustrace občanů se snaží využít celá řada aktérů uvnitř Moldavska i za jeho hranicemi.
Vláda a prezidentka Maia Sanduová jsou pod silným tlakem vnitřních protestů, jež organizují oligarchické a proruské skupiny v čele Ilanem Shorem, do zahraničí uprchlým moldavským politikem a oligarchou propojeným na Kreml. Ten nechává dokonce autobusy svážet z regionů demonstranty a za účast na protestech — včetně těch o minulém víkendu — je poměrně štědře odměňuje.