Skotská emancipace v levicovém duchu
Petr KonečnýÚsilí o skotskou nezávislost má hluboké historické kořeny. Současné politické vedení Skotska navíc prosazuje výrazně progresivní agendu. Referendum o nezávislosti plánované na podzim 2023 může rozhodnout i o návratu země do Evropské unie.
Pozorovatel z České republiky je zpravidla zvyklý pojímat britskou politiku jako celek. Zná jméno britského premiéra či premiérky a tuší, zda zrovna vládnou konzervativci, nebo labouristé.
Bližší pohled však prozradí, že se Spojené království Velké Británie a Severního Irska, jak zní plný oficiální název ostrovního státu, skládá z několika celků s určitou mírou autonomie. Jedním z nich je Skotsko. Země s vlastním parlamentem, která je svébytná nejen kulturně, ale i politicky.
Nezávislé Skotsko
Příběh skotské emancipace je dlouhý. Nezačíná přitom až heroickým odbojem Williama Wallace, jak by mohl soudit divák filmového trháku Statečné srdce, ale už dříve. Moderní dějiny skotské emancipace se pak odehrávají od devatenáctého století, kdy si skotští intelektuálové uvědomili, co všechno jejich předci ztratili dobrovolným rozpuštěním vlastního parlamentu na začátku století předchozího. Politickou tvář získalo skotské národní hnutí definitivně v roce 1934, kdy vznikla dnešní Skotská národní strana (SNP).