Opoziční koalice cílí na mladé voliče. Mohou jim pomoci zvítězit ve volbách?
Jan GruberJak Piráti se Starosty, tak koalice SPOLU představili program pro mladé, jejichž volební účast dlouhodobě zaostává za celostátním průměrem. Jaká témata zdůrazňují? Rozpoznali, co mladé trápí? A může jim mobilizace mladých pomoci zvítězit?
Piráti a Starostové v minulém týdnu představili část předvolební kampaně zaměřené na mladé voliče. Ke stejnému kroku již o měsíc dříve sáhla i konkurenční koalice SPOLU tvořená občanskými demokraty, lidovci a TOP 09. Obě opoziční formace hledají cesty, jak oslovit mladé lidi, kteří ve srovnání s příslušníky ostatních věkových kategorií projevují velmi nízkou ochotu účastnit se rozhodování o věcech veřejných. Jaká témata ve svých kampaních zdůrazňují? Rozpoznaly, co trápí dnešní dvacátníky a třicátníky? A může jim mobilizace mladých voličů, pomoci zvítězit v blížících se sněmovních volbách?
Zájem mladých o politiku je v České republice dlouhodobě tristní, dokonce jeden z nejnižších v mezinárodním srovnání. Podle nedávné studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj jsou politika a s ní související témata nepodstatná, respektive nedůležitá pro sedmapadesát českých občanů ve věku od patnácti do devětadvaceti let, což naší zemi řadí na předposlední místo žebříčku hned za Litvu a po bok Maďarska, Slovenska a Chile. Na jeho opačném konci lze naopak nalézt severské státy Finsko, Norsko a Švédsko spolu s Německem, kde nezájem o veřejné dění deklaruje necelých deset procent mladých.
Tento nezájem se — nikoliv nepřekvapivě — promítá do míry jejich volební účasti. Z dostupných statistických údajů za poslední bezmála čtvrtstoletí je zřejmé, že mladí ve věku do pětatřiceti let se voleb účastní podstatně méně než generace jejich prarodičů, a dokonce méně než kolik činí celostátní průměr. Jakkoliv volební účast v České republice v průběhu minulých let — byť s drobnými výkyvy — setrvale klesala, což odpovídá obecnému evropskému trendu, stále se pohybovala nad šedesáti procenty. K volebním urnám nicméně pravidelně nenašla cestu téměř polovina nejmladší části společnosti.