Polská „reforma“ justice konečně přiměla Evropskou komisi obrátit se na soud
Mikuláš PeksaPolsku hrozí, že přijde o prostředky z evropského rozpočtu. Navíc Evropský soudní dvůr může rozhodnout, že země bude muset vzít opatření zásadně podvazující nezávislost soudů zpět.
Evropská komise má vážné obavy o demokracii a respektování zásad právního státu v Polsku. Před Velikonocemi se proto obrátila na Evropský soudní dvůr. Napadá sadu více než třiceti zákonů, které zasahují do celé struktury soudního systému a dostávají justici pod tlak vlády a politiků.
Proč se EU o polskou justici tolik zajímá? Polsko totiž odmítá i úplně základní věci, jako nadřazenost evropských přepisů a její závaznost pro všechny orgány členských států. Na začátku března premiér Mateusz Morawiecki dokonce požádal ústavní soud (složený, opět, zejména z členů nominovaných vládní stranou PIS), aby rozhodl, že má polská ústava přednost před unijními předpisy.
Polské soudy mají stejně jako všechny ostatní justiční orgány v členských státech Evropské unie používat společné evropské právo. A soudci z jiných členských státech musí vědět, že jednají nezávisle — na vzájemné důvěře je evropský právní systém postavený.
No - doufejme...
Mohl by zde někdo prosím objasnit, v čem je například francouzský soudní systém demokratičtější než polský?
Existuje například v ČR nějaká soudcovská rada s právem jmenovat soudce?
Děkuji.