Klimatické krize nouzový stav ještě prohloubí. Víme, jak se vypořádat s obojím
Daniel Aldana Cohen, Daniel KammenAmerický plán s názvem „Zelený stimul“ navrhuje masivní zelené investice do ekonomiky. Jedině tak se dá podle jeho autorů předejít zničující kombinaci klimatické a koronavirové krize.
Epidemie koronaviru ve Spojených státech pustoší už tak nefunkční systém zdravotní péče a ohrožuje ekonomiku. Jen za poslední měsíc se na úřad práce přihlásilo více než dvaadvacet miliónů Američanů. Nezasáhne-li stát, nezaměstnanost může prolomit hranici 32 procent.
Hrozí nám naprostá sociální katastrofa, srovnatelná snad jen s Velkou depresí z přelomu dvacátých a třicátých let. A bude hůř. Čelíme totiž také rozvratu klimatu. Zapotřebí je samozřejmě okamžitá podpora, sama o sobě ale nepostačí. Chceme-li se s celou krizí vypořádat, potřebujeme politiku, která vytvoří pracovní místa, sníží uhlíkové emise a vyvine odolný systém založený na spravedlivé moderní ekonomice. Jak toho docílit? To jsme spolu s dalšími odborníky sepsali v dokumentu s názvem „Zelený stimul“ adresovaném americkému Kongresu.
Můžeme se jen dohadovat, kdy začnou předsedkyně sněmovny Nancy Pelosi a prezident Donald Trump konečně věnovat obnově ekonomiky dostatečnou pozornost. Za zavřenými dveřmi se už přitom začíná plánovat. Otázkou není ani tak, jak velký balík se do ekonomiky nalije, ale komu bude určen.
Republikáni budou jako vždy kritizovat jakýkoli návrh s přívlastkem „zelený“, to ovšem nemusí nic znamenat. Průzkumy i projednávaná legislativa totiž ukazují, že mnoho z našich požadavků má ve skutečnosti už nyní podporu napříč stranami.
Můžeme navíc očekávat, že dopady klimatické krize v dohledné době nouzový stav ještě zhorší. V Kalifornii začíná v dubnu sezóna požárů. Pracovní omezení, způsobená pandemií, ztíží situaci hasičům, kteří mají za úkol provádět kontrolované vypalování a držet tak oheň v bezpečné vzdálenosti od lidských obydlí. To znamená dvojí zátěž na plíce místních obyvatel: kromě koronaviru se musí obávat i všudypřítomného kouře.