Kalifornské požáry mají letos rekordní počet obětí. Trump popírá vliv člověka
Josef PatočkaNejhorší lesní požáry v historii amerického státu Kalifornie si vyžádaly již desítky obětí. Vášně budí reakce prezidenta Trumpa, který popřel vliv klimatických změn a obvinil státní správu lesů.
Kalifornie zažívá vůbec nejničivější požáry v historii. Rekordní byly přitom už ty loňské — západní pobřeží Spojených států se dlouhodobě potýká se stále horšími lesními požáry. Za situaci mohou především lidmi způsobené změny klimatu, které vedou k dlouhodobému suchu.
V průběhu minulého týdne zuřilo v nejlidnatějším americkém státě hned osmnáct požárů současně. Požár přezdívaný Camp podle místa svého vzniku v severokalifornském okrese Butte se stal vůbec nejničivějším a nejvražednějším v dějinách státu.
V plamenech skončilo prakticky celé městečko Paradise a požár si vyžádal nejméně dvaačtyřicet obětí. Hasiči v okresu Butte za pomoci psů nadále hledají v troskách lidské oběti. Mnohé z nich se podle úřadů zřejmě nepodaří identifikovat, protože z jejich těl zbylo příliš málo.
Lidské oběti mají i další požáry na jihu státu. Oheň navíc vyhnal z domovů přes sto padesát tisíc lidí a tisíce z nich přišly o střechu nad hlavou. Přes dvě stě osob se pohřešuje. Požáry dosud se dosud šíří a jejich zastavení dle úřadů ještě potrvá.
Tragédie a solidarita
Hasiči po celé Kalifornii jsou v nejvyšší pohotovosti. „Pracujeme dnem i nocí, abychom požáry zastavili,“ sdělil deníku The Guardian náčelník hasičského sboru okresu Los Angeles. Do akce bylo nasazeno přes osm tisíc jednotek agentury Cal Fire, jež má boj s lesními požáry na starosti.
Dým z požárů dle satelitních snímků dosud pokrývá velkou část rozlohy státu. Sociální sítě zaplavují snímky oblohy, zahalené charakteristickým okrovým příkrovem. V centrálních oblastech Kalifornie je již víc než čtrnáct dní vzduch tak znečištěný, že je nezdravé jej dýchat.
Tisíce vysídlených lidí přežívají v dočasných nouzových střediscích, hotelích, či dokonce ve vlastních autech. Ve městě Chico slouží jako dočasný úkryt vypůjčená budova supermarketu Walmart.
Uprchlíkům pomáhají místní dobrovolníci, kteří pro ně vaří jídlo, shánějí oblečení, přikrývky či hračky pro děti. Média přinášejí také příběhy neobyčejné lidské štědrosti a solidarity. Tammy Mezerová a její přítel Daryl Merrit táboří před Walmartem v Chicu již třetí noc. Když zjistili, že jejich soused Matthew Flanagan musel strávit noc pod pojízdným karavanem s rychlým občerstvením, nabídli mu volné místo ve svém stanu.
Spřátelili se i s dalšími cizincem, Andrewem Durranem, který teď spává před jejich stanem. Přestože se ještě nedávno neznali, vzájemně o sebe pečují a dělí se o jídlo. „Je to jako mít náhradní rodinu,“ směje se Mezerová. „Staráme se o sebe navzájem.“
Trumpova reakce budí hněv
Letošní kalifornské požáry jsou doprovázeny také skandálem okolo reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten v příspěvku na sociální síti Twitter uvedl, že pro požáry „neexistuje žádný jiný důvod“, než „špatná správa lesů“.
Lesníkům současně pohrozil, že pokud situaci „okamžitě nenapraví“, zastaví jim financování z federálního rozpočtu. V dalším tweetu si prezident ještě přisadil, že prý situaci zhoršují „ekologické zákony“, kvůli nimž není dostupná voda, a že je třeba „kácet stromy, aby se požáry nešířily“.
Podle vědců i kalifornských úřadů jsou taková tvrzení absurdní a vyplývají především z prezidentovy neochoty uznat vliv člověkem způsobovaného oteplování klimatu.
„Nedostatkem vody skutečně netrpíme. Řekněme si to jasně: k horším a ničivějším požárům vedou především změny klimatu,“ uvedl v reakci na prezidentova prohlášení Daniel Berlant, zástupce ředitele agentury Cal Fire. Jeho slova dokazují vědecké výzkumy, které se problematice dosud věnovaly.
Jednoduché výpočty ukazují na jasnou souvislost mezi abnormálně teplým a suchým počasím, jež je v Kalifornii stále častější, a rozlohou lesů každoročně strávených ohněm. Od roku 1984 se kumulativní rozloha požárů zdvojnásobila.
Rekordní požáry v posledních letech také souvisí s teplotou: poslední čtyři roky byly postupně nejteplejšími v historii. Rok 2018 má namířeno k tomu, aby se přidal k první pětce s tím, že letošní červenec byl vůbec nejteplejším měsícem v dějinách Kalifornie.
Lokální či federální zodpovědnost?
Pozorovatelé současně upozorňují na skutečnost, že víc než 60 % kalifornských lesů nespravuje stát, nýbrž sama federální vláda a požární ochranu pomohly oslabit také Trumpem prosazované rozpočtové škrty.
„Byla to federální vláda, nikoli Kalifornie, kdo škrtal peníze na lesní správu,“ ohradil se proti prezidentovi ostře předseda kalifornských hasičských odborů Brian Rice. Trumpova slova označil za „pomýlená, necitelná a urážlivá pro oběti požárů i hasiče, kteří nasazují své životy“ ve snaze katastrofu zmírnit.
Komentovat výroky prezidenta nejprve nechtěl úřad kalifornského guvernéra Jerryho Browna. „Soustředíme se na pomoc postiženým Kaliforňanům a hasičům bojujícím v první linii, nikoli na prezidentovy hloupé, zmatené tweety,“ uvedl jeho mluvčí.
Brown, jenž Bílý dům současně žádá o prohlášení situace ve vlastním státě za „pohromu velkého rozsahu“ a uvolnění rozpočtu na krizovou pomoc, prezidentova tvrzení následně odmítl.
„Ať budeme lesy spravovat jakkoli, změny klimatu to nezastaví,“ reagoval na tiskové konferenci. Brown měl s prezidentem kvůli klimatu spory již dříve. Jeho stát se snaží být protiváhou politice Washingtonu a chce příčiny změn klimatu aktivně řešit mimo jiné přechodem na obnovitelné zdroje energie.
Další informace
- Common Dreams In Victim-Blaming Response to California's Wildfires, Trump Ignores 'Inextricable' Link to Climate Crisis
- Politico Gov. Brown, fire-besieged California hit back at Trump over blame tweet
- The Guardian California wildfires: Camp fire becomes state's deadliest with 42 people killed
- The Guardian Only bones and fragments': California wildfire toll at 31 as grim searches go on
- The Guardian Trump reignited his war with California, but his bizarre tweet got burned