Primárky demokratů: po Bloombergovi končí i Warrenová, aktivní chce být dále
Petr JedličkaLevicová politička z Massachusetts se rozhodla poté, co při superúterý prohrála i ve svém vlastním státě. O další své roli chce teď vyjednávat s Sandersem i s Bidenem. Nad příčinami propadu druhdy nejpopulárnější kandidátky se debatuje.
Tento týden na superúterý nedokázala Warrenová vyhrát už ani ve vlastním státě. Drtivá většina komentátorů i přesto uznává, že se někdejší harvardská profesorka ukázala být nakonec nejsilnější ze všech pěti ženských kandidátek, jež se do boje o demokratickou prezidentskou nominaci letos zapojily.
Sama Warrenová ve čtvrtek novinářům řekla, že „ničeho nelituje“ a že míní pokračovat v „kampani za progresivní politiku“ dále. „Pro rok 2020 se už nebudu ucházet o úřad prezidentky, ale zaručuji vám, že bojovat budu i nadále,“ uvedla na čtvrtečním setkání s reportéry před svým domem.
Debata nad příčinami
Elizabeth Warrenová je v americké politice zapsána jako reprezentantka progresivní levice podobně jako další uchazeč o letošní demokratickou nominaci Bernie Sanders. Warrenová ale — na rozdíl od Sanderse — nikdy neslibovala zásadní změny ve všech politických oblastech. Jejími tématy jsou tradičně zásadní reforma financování americké politiky, výrazně progresivnější zdanění, důsledná regulace Wall Streetu, všestranně výraznější pomoc matkám, dostupnost vzdělání, zdravotní péče a ochrana spotřebitele. Například v otázkách výše minimální mzdy, role odborů, obchodních dohod či zahraniční politiky je však od Sanderse napravo.
V letošních primárkách stoupala Warrenové podpora po úvodních debatních kolech, kde v rétorických výměnách uzemnila hned několik reprezentantů demokratického středního proudu a pravice. Nejpopulárnější kandidátkou ze všech demokratů se stala na přelomu září a října — v době, kdy Bernieho Sanderse postihla srdeční příhoda.
Ještě týž měsíc ale začaly preference Warrenové znovu klesat. Část pozorovatelů vnímá jako milník její ústup od plánu plošného zavedení jednotného systému zdravotního pojištění, část její méně výrazné výkony v pozdějších debatách a část Sandersovo uzdravení. Během listopadu začala Warrenová na každý pád postupovat podle doporučení stratégů z kampaní Baracka Obamy a Hillary Clintonové, což jejím preferencím prokazatelně neprospělo.
Neúspěchem skončil jak pokus zdůrazňovat vlastní ženství, tak snaha profilovat se jako kompromisní kandidátka manifestovaná útoky na Bernieho Sanderse. Warrenová si zajistila vlídnější zacházení od masmédií, hlasy voličů však nikoliv.
„Vrcholem její pomýlené strategie byl pokus nálepkovat nejprogresivnějšího senátora naší doby (Bernieho Sanderse) jako skrytého sexistu (...) Elizabeth Warrenová byla v minulosti několikrát usvědčena z politicky motivovaného lhaní, například když tvrdila, že je indiánského původu. Snadersovi se něco podobného nikdy nestalo. V případě Bernieho sexismu stálo její slovo proti jeho, protože výrok ,myslím, že Trumpa žena neporazí´ měl padnout v konverzaci mezi čtyřma očima. Lidé si museli vybrat, komu uvěří a zvolili si jasně,“ připomenul jednu epizodu ze sestupného období Warrenové komentátor Kyle Kulinski.
Warrenové se nepodařilo uspět u iowských volebních shromáždění a výrazně ani u primárek v New Hampshrie. Před hlasováním v Nevadě se vrátila do centra pozornosti, když mimořádným výkonem v debatě znemožnila miliardáře Michaela Bloomberga. Dle části komentátorů to byla právě ona, kdo zničil Bloombergovi šance na kandidaturu.
K návratu mezi favority už ale Warrenové ani tato epizoda nepomohla.
Dle části komentátorů to byla právě Warrenová, kdo zničil v nevadské debatě šance Michaela Bloomberga.
Co bude dále
Jak Warrenová, tak Bloomberg se chtějí dále aktivně účastnit letošní kampaně. Bloomberg již ve středu podpořil přímo Bidena a jeho aparát začal pracovat na kampani proti Trumpovi. Newyorský miliardář totiž dal v rámci své půlmiliardové investice do primárek smlouvy svému týmu až do listopadu. Nyní tak bude pracovat pro jiný cíl.
Jak výrazná a jak efektivní Bloombergova nová kampaň bude, je zatím těžké odhadnout. V minulých týdnech produkovala zejména televizní klipy poukazující na problematické aspekty Trumpova vládnutí a řadu karikatur, které se šířily po sociálních sítích. Největší publicitu si z této skupiny získaly posměšky Trumpovu egu a různé výběry fotografií, na nichž vyniká Trumpova stále narůstající obezita.
Warrenová a stratégové její kampaně se nechali slyšet, že nyní povedou programová vyjednávání s týmy obou dvou kandidátů, kteří v primárkách zůstávají. Část komentátorů je přitom názoru, že Warrenová podpoří nakonec Bidena výměnou například za příslib ministerského postu. Část tvrdí, že podpoří až vítěze celého nominačního klání stejně jako v roce 2016.
A část doufá, že se vysloví nakonec v té nejvhodnější chvíli pro Sanderse. Vermontský senátor je Warrenové přeci jen politicky blíže a jasné „Ano“ od massachusettské kolegyně by jeho kampaň teď výrazně vzpružilo.
Další informace:
The Guardian Elizabeth Warren speaks after quitting 2020 race: 'I have no regrets' — live
Secular Talk BREAKING: Elizabeth Warren Drops Out Of 2020 Race!
BBC News Elizabeth Warren: Where did it go wrong for her?