Sandersovo vítězství v Nevadě je významnější, než se zdá

Petr Jedlička

Spolu se ziskem většiny státních volitelů se o víkendu podařilo nejlevicovějšímu z demokratických prezidentských kandidátů popřít hned několik stereotypů, které jeho kampaň provázejí.

Nevadské vítězství Bernieho Sanderse se očekávalo. Poslední průzkumy nenechávaly nikoho na pochybách. Třímilionová Nevada je navíc stát s převážně městskou populací, respektive s třemi čtvrtinami populace v jediném městě — v Las Vegas. A tamní primárky probíhají metodou volebních shromáždění, při níž rozhoduje angažovanost a aktivnost stoupenců, jimiž je Sandersův tábor proslulý.

Čtete rádi analýzy zahraničního dění z dílny Petra Jedličky? Podpořte rubriku Svět a pomozte jí rozšiřovat kapacity.
×

Zprávy v neděli ohlašovaly, že Sanders v Nevadě „potvrdil roli favorita“, ale že rozhodovat budou až další státy, což je pravda: 29. února to bude pětimilionová Jižní Karolína, kde tvoří většinu voličů Demokratické strany Afroameričané a kde má svou baštu Joe Biden, a potom obří Kalifornie, Texas či Massachusetts, kde se hlasuje 3. března a kde má vstoupit do primárek naplno poslední těžká váha — newyorský miliardář Michael Bloomberg.

Přesto je zcela na místě, že sandersovci slaví nevadské vítězství jako „drtivé“, „masivní“ či „přelomové“. Skutečně běží o významnější úspěch, než se na první pohled zdá. A to z několika důvodů:

Zopakuje-li Bernie Sanders nevadský výsledek v Karolíně, může být příští týden rozhodnuto. Foto Matt Johnson, flickr.com

Za prvé, Sanders zvítězil sice očekávaně, ale s nečekaně velkým odstupem. Podle čísel dostupných v pondělí po sečtení osmaosmdesáti procent hlasů obdržel podporu od 47,1 procenta hlasujících. Na odevzdané hlasy získal podobný podíl voličstva jako v nevadských primárkách 2016 Hillary Clintonová. Ta ovšem měla jen jednoho protikandidáta.

Favorit průzkumů z minulých měsíců Joe Biden skončil v Nevadě druhý se slušnými jednadvaceti procenty. Rozdíl v podpoře mezi ním a Sandersem je však už neoddiskutovatelný.

Za druhé, žádný z potenciálních černých koňů letošních primárek v Nevadě nevynikl. Pete Buttigieg skončil navzdory vzpruze z Iowy a New Hampshire pod čtrnácti procenty. Jeho plán nainvestovat většinu peněz a sil do prvních států a v dalších se nést na vlně úvodního zájmu vyšel zjevně jen částečně. Co bude dělat dále, to je otázka. Nakolik funguje sama stylizace do třetí cesty mezi Sandersem a Bloombergem, ukáže zcela až 3. březen.

Amy Klobucharová, Elizabeth Warrenová i Tom Stayer dopadli v Nevadě ještě hůře než Buttigieg. Outsiderka Klobucharová přišla o naději, kterou jí dal nečekaně dobrý výsledek v New Hamsphire. Warrenová měla smůlu, protože velká část hlasujících se rozhodla už před středeční televizní debatou, v níž právě ona zazářila nejvíce. Stayer přišel v Nevadě takřka o všechno, i když ani před ní se ním moc nepočítalo.

Pro Sanderse je přitom propad všech jmenovaných dobrou zprávou — další kapkou do celkové váhy jeho vítězství. Nikdo teď o něm nemůže mluvit jinak než jako o nejsilnějším ze všech kandidátů, ať už si myslí třeba o jeho programu cokoliv.

Odbory, Latinos, konzervativci

Za třetí, pro Sanderse v Nevadě hlasovali hromadně i členové odborů, a to včetně všemocného nevadského svazu zaměstnanců v pohostinství a hotelových službách (Culinary Union), jehož vedení nemá se sandersovci dobré vztahy. Podle dat sebraných těsně po shromážděních podpořilo Sanderse 36 procent z hlasujících členů tohoto svazu. Stalo se tak i přesto, že Sandersův návrh zdravotní reformy připraví Culinary Union o preferenční smlouvu se zdravotními pojišťovnami.

Stratégové kampaně Bernieho Sanderse soustavně argumentují, že pro Sanderse budou nakonec hlasovat i ti Američané, které jeho program nějak krátkodobě zatíží, jelikož si přejí systémovou změnu. Výsledek v Nevadě tuto argumentaci posiluje.

Za čtvrté, Sanders v Nevadě dokázal, jak silnou má pozici mezi Latinoameričany. Podpořilo ho na 53 procent z hlasujících členů této komunity, pro úspěch demokratů zcela klíčové. Ještě donedávna se mělo za to, že hlasy menšin posbírají Biden a případně Warrenová, když jiní kandidáti cílící primárně na menšiny ukončily své kampaně už loni na podzim.

Bernieho teď čeká ještě podobný test ve vztahu k Afroameričanům, a to právě v Jižní Karolíně. Pokud uspěje, bude překonána další překážka na jeho cestě k úplnému vítězství.

A konečně za páté, Sanders získal v Nevadě největší podporu od všech věkových skupin s výjimkou Američanů nad 65 let, největší podporu od voličů, kteří se označují za středové, i největší podporu od hlasujících, kteří se prohlašují za spíše konzervativní.

Uváží-li se všechny zmíněné skutečnosti dohromady, lze spolehlivě uzavřít: Sandersovi stačí už pouze jedno dvě podobná vítězství a zcela rozbije představu, že je šampiónem pouze popletené mládeže a krajních levičáků. Ve velkých celoamerických průzkumech vede už druhý týden o nejméně sedm procent a pokud zopakuje nevadský výsledek v sobotu v Karolíně, může být příští týden po superúterý hotovo.

  Diskuse
  JK
  February 24, 2020 v 17.50
  A samí mladí kluci to jsou. Trump 74, Sanders 78, Bloomberg 78...

  Stejně nakonec Sanderse převácujou velké prachy. A je celkem lhostejné, jestli Bloombergovy hned v primárkách nebo Trumpovy ve "velkých" volbách.
  IH
  February 24, 2020 v 19.10
  Osobně si myslím, že (dokonce ani) v amerických volbách není role peněz rozhodující. Podobně je tomu, podle mne, rovněž s ekonomickou situací. Výhodu má krátké čtyři roky úřadující prezident, zvláště působí-li jako silná (silová) figura. Je jasné , že nejvyšší funkce jej "nabíjí" entusiasmem.

  Podle mého si voliči vybírají především podle své základní politické (stranické ) orientace a pak podle vlastního typu a svého gusta. Letos je Trump favoritem. Řekl bych však, že Sanders proti němu má větší šanci než Bloomberg (který by vzbudil větší "koaliční nadšení" mezi tradiční pravicí a dělníky).

  Co se týče věku, tak současný "gerontokratický" trend vskutku zaráží. Pamatuji, jak Reagana dělilo několik měsíců od nekandidování, neboť poprvé mohl být prezidentem zvolen pouze uchazeč mladší 70 let.
  JK
  February 24, 2020 v 22.31
  Ivo Horákovi
  Každý politolog i mediální odborník Vám řekne, že od slavné TV kampaně Kennedy vs. Nixon v r. 1960 presidentské volby v USA vyhrávají média.
  IH
  February 24, 2020 v 23.57
  Jindřichu Kalousovi
  Média jsou, zvláště v Americe, dlouhodobě velmi vlivná. Samozřejmě. Naštěstí nemívají vždy jediného favorita (nýbrž leckdy rovnou oba dva). Někdy mohou ovšem "šlapat vodu". Viděli jsme to např. v prezidentských volbách u nás: Schwarzenberg měl proti Zemanovi jasnou podporu médií ... a nebyla to jeho výhoda. Ostatně s Clintonovou a Trumpem tomu bylo do určité míry podobně.

  Kennedy versus Nixon, to byl celkem začátek televizní éry. Nakonec on vítěz té kampaně neměl na své straně jen vizuální kvality. Podstatné ovšem je, že dnes žijí voliči nemálo v "bublinách" a jsou silně předpojatí. Ovlivnit je jde hůř a hůř.

  Pokud proti Trumpovi "postoupí" Sanders, favoritem nebude, to jsem napsal. Myslím, že média úplně "nevyblázní". Ostatně jejich bezprostředním zájmem je duel napínavý do poslední chvíle. Pokud by Sanders bojoval vskutku směle, jen tak na lopatě ho rozhodně mít nebudou.
  JK
  February 25, 2020 v 0.20
  Ivo Horákovi
  No tak jestli to bude na plichtu, pak nastoupí ty peníze a velká bere... Nebo zafunguje nějaká ta černá labuť a pak nemá smysl předpovídat vůbec nic.
  Autor článku ve svém vyjmenovávání všech skupin obyvatelstva Nevady které dalo svůj hlas kandidátovi Sandersovi ovšem opomněl jednu skupinu, která by mohla být ne tak docela nevýznamná.

  Objevily se totiž zprávy, že se hlasování demokratické strany houfně zúčastnili i příznivci republikánů (což je reálně možné, není tu efektivní kontrola stranické příslušnosti). A tito republikáni dávali své hlasy houfně - právě Sandersovi! Prostě z toho důvodu, že jsou přesvědčení, že v přímém souboji s Trumpem by to Sanders svým vyhraněným levičáctvím naprosto bezpečně prohrál.

  Takže nějaký příliš hlasitý jásot nad vítězstvím Sanderse by se mohl ukázat být příliš předčasným. Navíc je nutno vyčkat, jak se prosadí Bloomberg - který by mohl mít daleko větší šanci získat si umírněné levicové voliče. Případně vůbec středové voliče.
  Pane Horáku, před třetím zvolením Ronalda Reagana americkým prezidentem nás ovšem neuchránil věkový limit (to by takový Sanders vůbec nemohl kandidovat); nýbrž dodatek americké ústavy, že nikdo nesmí být americkým prezidentem více než dvakrát. (A je nemálo pravděpodobné, že jenom a právě toto omezení nás zachrání sice ne před druhým, ale alespoň před třetím zvolením Donalda Trumpa.)
  February 25, 2020 v 18.44
  Ať žijí česká média!
  Zpráva, že prý pro Bernieho Sanderse v demokratických primárkách hlasují republikáni, protože věří, že bude pro Donalda Trumpa nejslabším soupeřem, jde dosti špatně dohromady s průzkumy, které ukazují, stejně jako před minulou volbou, do které elity Demokratické strany protlačily nečestně a nesportovně Hillary Clintonovou, že právě Sanders má proti Trumpovi vyhlídky nejlepší.

  Nepátral jsem po původu té zprávy, možná je to prostě jenom lež. Může to být naprosto lživá zpráva, kterou šíří někdo z přívrženců Bidena nebo Buttigiege anebo zaměstnanců Bloomberga, aby poškodil Bernieho Sanderse. Nebo také může vycházet ze skutečných rozhovorů se skutečnými republikány, kteří se zaregistrovali do demokratických primárek, ovšem lžou novinářům o tom, koho v těch primárkách volí a proč.

  Anebo je to pravda, a pak přívrženci Donalda Trumpa podporují s trumpovskou genialitou právě toho protikandidáta, který pro Trumpa představuje největší hrozbu. Jak na ten skvělý nápad přišli? Že by si o tom, jak Bernie Sanders nemá proti Trumpovi šanci, přečetli v českých médiích?
  Pane Macháčku, Vaši otázku jsem zodpověděl už předem (stačilo jenom trochu pozorněji číst): Sanders může oslovit jenom radikální levici (a to na volební úspěch proti Trumpovi skoro s jistotou stačit nebude); zatímco takový Bloomberg může daleko spíše oslovit středového (tedy konec konců rozhodujícího) voliče.

  Podle mého názoru pokud některý z demokratických kandidátů vůbec může mít reálnou šanci porazit Trumpa, pak právě Bloomberg; ale v žádném případě Sanders.
  + Další komentáře