Primárky demokratů v USA: Sanders už zase spolehlivě mezi favority
Petr JedličkaNejlevicovější z uchazečů o prezidentskou nominaci zvládl po infarktu návrat do kampaně. Podpora Elizabeth Warrenové i v důsledku toho poklesla a většinu průzkumů vede teď opět Biden. Znalci však radí sledovat i Bloomberga a Buttigiege.
Podle některých průzkumů druhý až třetí, podle některých dokonce ve vedení; na každý pád ale jasně zpět mezi favority. Tak si dnes stojí v souboji o prezidentskou nominaci Demokratické strany USA Bernie Sanders, vermontský senátor a vůbec nejlevicovější politik ze všech letošních uchazečů.
V říjnu postihla Sanderse srdeční příhoda a ohromující nárůst podpory zažila Elizabeth Warrenová — Sandersova soupeřka, jež je mu zároveň ze všech uchazečů programově nejblíže. Někteří pozorovatelé tak začínali spekulovat, zda Sandersova kampaň předčasně neskončí. Stal se však spíše opak.
„Od poloviny listopadu má Berine ve většině průzkumů stejnou podporu jako Elizabeth Warrenová, nebo ji dokonce předhání. Emerson Poll ze 17. až 20. listopadu mu přitom naměřil vůbec nejvyšší podporu ze všech uchazečů (...) A ano, je to sice jen jeden průzkum. Ale s ohledem na trend lze myslím spolehlivě říci, že Bernie je na jisto zpátky mezi favority,“ shrnula v posledním tematickém panelu serveru The Hill analytička Patrice Onwuka.
Ostatní favorité
Vzato v průměru vede průzkumy preferencí nominačního boje Demokratické strany USA teď opět Joe Biden, někdejší viceprezident Baracka Obamy. Jeho podpora je ale dosti kolísavá a trpí mimořádnými rozdíly ve srovnání jednotlivých států. Právě Bidena předstihla na špici na začátku podzimu Warrenová. Ve druhé polovině října a v listopadu však zase poklesla, z části i kvůli Sandersovu návratu.
Velmi sledovaná je mezi analytiky také podpora Peta Buttigiege, centristického starosty města South Bend v Indianě. Buttigieg investoval většinu svých prostředků do kampaně ve státech, kde primárky tradičně začínají — v Iowě a New Hampshire. V obou se v důsledku posunul mezi vedoucí kandidáty a znalci připomínají, že úspěch na úvod často podněcuje vítěznou vlnu — i když Buttigiege nechtějí zatím volit takřka žádní Afroameričané a celostátně je Buttigiegova podpora jen na osmi procentech.
„Od Buttigiege to byl chytrý tah. Teď lze i jeho řadit mezi kandidáty, které je třeba sledovat (...) Vzpomeňme si na republikánské primárky z roku 2008, v kterých tehdejší lídr průzkumů Rudy Giuliani právě Iowu a New Hampshire zanedbal, a veškerá jeho podpora se pak do několika týdnů vytratila,“ připomněl ve speciálu TYT Cenk Uygur, hlavní tvář tohoto progresivního kanálu.