Primárky demokratů v USA: Warrenová poprvé předstihla Bidena

Levicové uchazečce o prezidentskou nominaci naměřily největší podporu hned dva celostátní průzkumy zároveň. Krom toho má už i nejvyšší preference v Iowě a New Hampshire – státech, kde vlastní primárky v únoru začínají.

(pjed)

26.09.2019 12:03

Aktualizováno: 12:04

Aaa2

Favoritkou bookmakerů je Elizabeth Warrenová už od začátku září. Foto EW official, flickr.com

Nejen u sázkařů ale i v průzkumech stoupá v současnosti pomyslná hvězda Elizabeth Warrenové, levicové senátorky za Massachusetts, v boji o nominaci Demokratické strany na prezidenta USA. Její preference rostou soustavně od letošního května. V aktuálním týdnu však vůbec poprvé předstihla dosud vedoucího kandidáta Joa Bidena, a to hned ve dvou průzkumech zároveň.

Jak výzkum Quinnipiac University konaný mezi 19. a 23. zářím, tak výzkum společnosti YouGov pro magazín Economist, který se konal od 22. do 24. září, přisuzují Warrenové podporu 27 procent. Biden má přitom o procento, respektive o dvě méně. Třetí v pořadí je v obou průzkumech vermontský senátor Bernie Sanders s podporou 16 procent.

„Nebylo by to tak důležité, kdyby nešlo o potvrzení trendu. K Warrenové přecházejí dřívější stoupenci jiných, méně výrazných kandidátů a kandidátek, zvláště Kamaly Harrisové, Cooryho Bookera či Juliána Castra (...) Biden naopak dlouhodobě pozvolna oslabuje,“ uvedl ve svém pořadu analytik Jack Kelly z internetového kanálu TLDR.

Sílící pozici Warrenové potvrzují dále i aktuální průzkumy ze států, kde celé primárky v únoru 2020 začínají: v Iowě má Warrenová podporu 22 procent, zatímco Biden 20 a Sanders 11 (průzkum DM Register/CNN, 14.-18. září); v New Hampshire pak 27 procent, zatímco Biden 25 procent a Sanders 12 procent (průzkum Monmouth, 17.-21. září).

Z úvodních států vede Biden stále v Nevadě a v Jižní Karolíně, v Nevadě stáhla však Warrenová Bidenův náskok za poslední měsíc ze deseti na čtyři procenta, a to souběžně posílil i Sanders. Pouze v Jižní Karolíně je Bidenova pozice zatím neotřesená.

„Politicky stojí Elizabeth Warrenová mezi demokratickým establishmentem a Berniem Sandersem, což je pozice, která je nejbližší i největší části sympatizantů Demokratické strany (...) Sama je navíc známa tím, že se všechny myšlenky a sliby snaží hned vtělit do konkrétních návrhů zákonů, do konkrétní politiky. A navzdory mínění mnohých voliče demokratů obsahová stránka politiky skutečně zajímá,“ zhodnotil ve speciálu TYT Cenk Uygur, hlavní tvář tohoto progresivního kanálu.

Vlastní primárky demokratů budou probíhat na jaře 2020 počínaje hlasováním v Iowě a New Hampshire. Před nimi vedou uchazeči o prezidentskou nominaci Demokratické strany USA intezivní kampaň a utkávají se v předvolebních debatách. Nejbližší z těchto debat se uskuteční 15. října v ohijském Westerville.


Další informace:
The Guardian Elizabeth Warren tops Democratic candidates in national poll for first time
CNN Warren surges as Biden's lead fades in new Iowa CNN poll
Reuters Democratic hopeful Warren catches Biden in national opinion poll
TYT HUGE Shift in 2020 Race
TYT Why Do You Support Elizabeth Warren? NYC Rally Interviews


A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

Martin Pleva - pedagog, Brno

Go, Liz, go! Pátek, 27.Září 2019, 14:59:28

Budoucí prezidentka USA: Warrenová
Viceprezident: Sanders

To je až příliš rajská představa...

Jindřich Kalous - důchodce

Martinu Plevovi Pátek, 27.Září 2019, 17:14:50

...zvlášť kdyby to z Kongresu ještě jistila AOC...

Jenže to se dřív USA rozpadnou nebo zničí v nějaké sebevražedné občanské válce. Deep State není paranoidní představa, ale skutečnost.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Warrenová vede už i v Kalifornii Neděle, 29.Září 2019, 17:20:59

Čerstvý UC Berkeley poll ukazuje výrazný posun i v Kalifornii: Warrenová vede v tomto nejlidnatějším státě USA, jež volí tradičně demokraty, s 29 procenty. Podpora Bidena klesla na 22, zatímco Sandersova je na 19 procentech.

V Kalifornii se hlasuje tradičně až na samém konci primárek, kdy už je vítěz takřka vždy jasný. V současné fázi kampaně jde však o důležité sdělení.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.