Primárky amerických demokratů se zpřehledňují, šance favoritů sbližují
Petr JedličkaPočet kandidátů s nadějí na zisk prezidentské nominace Demokratické strany USA klesl za poslední měsíc na polovinu. Podpora Bidena, Sanderse a Warrenové v klíčových státech je přitom čím dál vyrovnanější.
Souboj o prezidentskou nominaci Demokratické strany USA a právo vyzvat příští rok republikánského prezidenta Donalda Trumpa se zpřehledňuje. Během posledního měsíce vzdalo svou kandidaturu celkem šest uchazečů. Dalších devět pak nezvládlo získat v průzkumech podporu alespoň dvou procent Američanů a 130 tisíc individuálních dárců, a nemůže se tak zúčastnit třetí — zářijové — velké debaty.
Ve viditelné části souboje tedy zůstává jedenáct osobností. I mezi nimi se ale vydělují stále výrazněji tři skupiny:
- favorité, což jsou Joe Biden, Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová,
- pomyslná skupina B — Kamala Harrisová, Pete Buttigieg, Cory Booker, Beto O'Rourke a Andrew Yang,
- a zbytek — Julian Castro, Amy Klobucharová a Tom Steyer.
Mezi analytiky se ovšem hovoří čím dál více jen o vedoucí trojici kandidátů doplněné dvěma či třemi jmény ze skupiny B. Rozdíly v podpoře, a tím i šancích favoritů, se přitom sbližují.
„Papírově nejsilnější je podle většiny průzkumů stále Joe Biden, který je celostátně znám jako viceprezident Baracka Obamy. V některých důležitých státech ho však již dostihla, anebo i mírně předstihla Elizabeth Warrenová, ke které přešla v posledním měsíci část stoupenců slabších, ale stále výrazných kandidátů ze skupiny B (...) Bernie Sanders má celostátně podobnou podporu jako Warrenová, opírá se však o nejpočetnější a nejaktivnější tábor stoupenců, což hraje v primárkách tradičně velkou roli,“ vysvětloval ve svém pořadu Jack Kelly, analytik z internetového kanálu TLDR News.
Web RealClearPolitics.com, který mapuje většinu politických průzkumů v USA, stanovuje Bidenovou podporu na 26 až 31 procent. Warrenová a Sanders mají v posledním měsíci kolem 18 procent. Kamala Harrisová sedm až osm procent a Pete Buttigieg kolem čtyř procent. Bidenova podpora ovšem stále pozvolna klesá, zatímco Warrenové narůstá.
Ve vlastních primárkách se hlasuje po jednotlivých státech, přičemž úvodní hlasování — v Iowě, New Hampshire, Nevadě a Jižní Karolíně — mají vždy mimořádný vliv. Biden má aktuálně pozici jistou pouze v Karolíně. V New Hampshire jsou šance vyrovnané s mírnou převahou pro Warrenovou, v Iowě se rozhoduje na volebních shromážděních, jež mohou snadno ovládnou sandersovští aktivisté, a v Nevadě v posledních průzkumech Sander přímo vede.
„Trend je zřejmý. Biden působí stále unaveněji. V poslední debatě si nevzpomněl na název vlastní webové stránky, v kampani zase oslovoval voliče jiného státu, než ve kterém se právě nacházel. Navíc nabízí jen mírně upravenou obamovskou politiku (...) Potenciální černí koně primárek jako Buttigieg nebo Harrisová se přitom stále nepropracovali k dvouciferné podpoře,“ hodnotil ve speciálu TYT Cenk Uygur, hlavní tvář tohoto progresivního kanálu.
Profily kandidátů
Jde-li o politickou profilaci úspěšnější části kandidátů, Biden, O'Rourke a Klobucharová reprezentují mainstream Demkratické strany, Warrenová a zvláště Sanders levici a Harrisová, Booker a Castro modernější tvář mainstreamu, jež se projevuje v posledních letech i programovým posunem doleva.
Rozdíly mezi kandidáty jsou patrné obzvlášť v otázkách státní regulace zdravotního pojištění, školného, žádoucího přístupu k přistěhovalectví, dohledu nad prodejem zbraní, reformy politického systému směrem k větší nezávislosti na zájmech velkých donorů či boje s klimatickou změnou.
Pete Buttigieg, Andrew Yang, Tulsi Gabbardová a Marianne Williamsonová jsou osobnosti, které se popsanému dělení vymykají a nabízejí originální mix různých politik.
Mezi kandidáty, kteří již souboj o prezidentskou nominaci vzdali anebo mají jen zanedbatelnou podporu, převažuje přitom typ klasického pravostředového demokrata. Výjimkou je, respektive byla, Kirsten Gillibrandová, která patří k modernímu mainstreamu demokratů koketujícímu s levicovými politikami, levicový populista Bill de Blasio a Mike Gravell — starý levicový senátor z Aljašky, který však aktivní kampaň letos takřka nevedl.
Jinak John Hickenlooper, Seth Moulton, Eric Swalwell, Jay Inslee, Tim Ryan, John Delaney, Michael Bennet i Stephen Bullock, ti všichni patří ke klasickým představitelům tradičních křídel Demokratické strany a mezi ostatními výraznějšími osobnostmi letošních primárek nedokázali vyniknout.
Vlastní primárky budou po třetí velké debatě pořádané 12. září v texaském Hustonu pokračovat ještě pár týdnů podobným stylem kampaní jako doposud, protože další mezník primárek — čtvrtá velkodebata pořádaná 15. října v Ohiu — má stejná nominační kritéria jako třetí.
Mezi debatami se ještě kandidáti mohou zúčastnit specifičtěji zaměřených fór, které však nemají takovou publicitu jako debaty. Nejbližší z těchto fór se koná 19. září ve Washingtonu DC k tématu klimatické změny, další pak 21. září v Iowě k sociálním tématům a další 2. října v Las Vegas k problematice zbraní.
Další informace:
BBC News At last... Joe Biden faces his biggest rival
TLDR What Do Democratic Candidates Stand For?
Political Forecast Early Primary States Polls September 2019 - 2020 Democratic Primary Polls
Political Forecast 4 New 2020 Democratic Primary Polls Before 3rd Debate - Dem 2020 Presidential Polls September 2019
TYT Joe Biden: Lying or Losing It?