Primárky v USA po Iowě: Buttigieg zachráněný, Biden oslabený, hlavně však ostuda
Petr JedličkaV iowském výběru prezidentského kandidáta amerických demokratů získal nejvíce hlasů Bernie Sanders, Pete Buttigieg ale zvítězil ve více obvodech. Pozornost médií poutaly ovšem více problémy, které hlasování provázely a zčásti stále trvají.
Ani do pátku, tedy za tři dny, nezvládla odnož Demokratické strany USA v Iowě vyřešit problémy, který provázely tamní volbu demokratického prezidentského kandidáta. Iowským sčítacím komisařům selhala nová evidenční aplikace. Část z nich navíc nebyla zřejmě dostatečně vyškolena v jejím používání. Problémy provázely i záložní klasickou evidenci hlasů na sčítacích listech. Na web unikly snímky přeškrtaných, připisovaných či zpětně doplňovaných formulářů.
K dispozici jsou aktuálně už takřka úplné oficiální výsledky, tyto se budou však ještě dost možná překontrolovávat. Celou událost provází atmosféra dohadů, studu a obviňování, kterou využívá i prezident Donald Trump.
„Upřímně těžko říct, kdo z demokratických kandidátů může ze vzniklé situace těžit. Pete Buttigieg a Bernie Sanders, kteří získali přibližně stejnou podporu, přišli o možnost náležitě svého vítězství využít. Buttigieg sice dal nějaké nadšené rozhovory, ale první den se většina pozornosti médií soustředila na problémy se sčítáním místo na Sanderse či na něj (...) Možná na slabý výsledek Joa Bidena se neupínala v posledku taková pozornost. Přesto i ten ale každý zaznamenal,“ zhodnotil situaci komentátor a odborník na veřejné mínění v USA Frank Luntz pro britský Channel 4.
Bernie Sanders už od středečního odpoledne jednoznačně vedl na počet získaných hlasů, Pete Buttigieg zase až do pátečního odpoledne těsně na počet obvodních delegátů, které na základě hlasování získal. Buttigieg totiž vyhrál ve více iowských obvodech, ovšem v méně lidnatých částech státu.
Celkově vzato získali Sanders a Buttigieg podobnou podporu — přibližně 26 procent. Další výsledky uvádějí sčítací komisaři následovně:
- Elizabeth Warrenová 18 procent,
- Joe Biden 15,8 procenta,
- Amy Klobucharová 12,3 procenta,
- Andrew Yang 1,1 procenta,
- Tom Steyer 0,3 procenta.
Důsledky pro jednotlivé kandidáty
Čistě z hlediska dopadu na šance v primárkách pomohla Iowa podle všech analýz nejvíce Petu Buttigiegovi. V průzkumech Buttigieg od poloviny prosince soustavně klesal. Do primárek v Iowě přitom směřoval většinu svých výdajů. Chtěl-li si udržet šanci na úspěch, musel v Iowě dopadnout dobře a to se mu podařilo. Získal tím alespoň dílčí vzpruhu a může pokračovat v kampani.
Bernie Sanders vychází Iowy posílen o něco méně, celkově má ale stále výrazně větší podporu než Buttigieg a též pevnější jádro voličů. Sanderse by více posílilo, kdyby v Iowě vyhrál jednoznačně. Sporné oficiální výsledky i údaje jednotlivých kampaní ovšem aktuálně v relativní shodě uvádějí, že Sanders mohl získat maximálně o několik procent více než Buttigieg.
„Sandersův výsledek je dobrý, o tom žádná (...) Kampaň sandersovců však pracuje s myšlenkou, že radikální kandidát s radikálním programem uspěje nakonec díky podpoře nových voličů. Účast v Iowě přitom nepřesáhla úroveň z primárek 2016, kdy nebyl Sanders ještě zdaleka tolik známý,“ hlásil do pátečního vysílání BBC Anthony Zurcher, severoamerický zpravodaj stanice.
Elizabeth Warrenová dosáhla lepšího výsledku, než dle průzkumů měla, ovšem jen o málo lepšího. Její případný úspěch v nejbližší vlně primárek bude odvislý od toho, kolik stoupenců jiných méně úspěšných kandidátů jí dá přednost před ostatními úspěšnými.
Skutečně oslabený vychází z iowského hlasování Joe Biden. V dalších primárkách — v úterý v New Hampshire — musí dopadnout lépe, jinak se stane kandidátem druhé kategorie.
Amy Klobucharová ztratila šanci na nominaci už zřejmě docela. Relativně silný výsledek na uchazečku s přibližně čtyřprocentní celostátní podporou jí ale může nasměrovat k jinému posunu v politické kariéře, eventuálně i do pozice kandidátky na viceprezidentku.
„Politicky může na fiasku kolem iowského hlasování vydělat nakonec paradoxně kandidát, který do primárek vstoupí plnohodnotně se zpožděním až v březnu — newyorský exstarosta a miliardář Michael Bloomberg (...) Iowa oslabila pozici Joa Bidena a potvrdila, že letošní demokratické primárky nemají jasného favorita. Řada stoupenců Demokratické strany po něm přitom touží,“ doložil ve středu na CNN Dan Merica, washingtonský zpravodaj stanice, a ještě dodal:
„Bloomberg se se svým přístupem zkušeného a úspěšného podnikatele-starosty stylizuje do role poslední záchrany demokratů před dalším Trumpovým vítězstvím. Snaží se zdůrazňovat svou kompetentnost. A zkušenost z Iowy tuto jeho pozici jen posiluje.“
Establishment, korupce, systém
Velkou otázkou zůstává i dopad iowských problémů na atmosféru demokratických primárek celkově. Soudě dle posledních diskuzí, posílilo po Iowě přesvědčení části stoupenců levicových kandidátů, že establishment Demokratické strany volby zmanipuluje, pokud nebudou probíhat dle jeho představ. Firmu, která vyvíjela problémovou sčítací aplikaci, totiž založili lidé z někdejšího volebního štábu Hillary Clintonové. Její ředitel se pak letošních v primárkách vyslovil právě pro Buttigiege a kampaň Peta Buttigiege navíc přispěla na vývoj aplikace částkou čtyřicet tisíc dolarů.
Zvláště kampaň Benieho Sanderse dále pracuje s tezí, že k ní establishment i masmédia blízká demokratům nepřistupují férově, což je do určité míry pravda. V posledních týdnech jí ale používá i Donald Trump a jeho tábor, který se snaží potenciální voličstvo demokratů rozdělit.
Pokud by nastala po některých z dalších primárek podobná situace jako v Iowě, je takřka jisté, že část sandersovského hnutí se demokratům ještě více odcizí. Neschopnost zvládnout volby v třímilionovém státě nad to nevrhá dobré světlo na kompetentnost demokratů obecně — což opět rozmazávají jejich konkurenti.
Iowské problémy takřka jistě obnoví i debatu o celkové reformě primárkového volebního systému a zřejmě i o úplném opuštění formátu caucusů, volebních shromáždění. Tato otázka se ovšem bude naplno řešit zřejmě až po volbách.
Volba prezidentského kandidáta Demokratické strany USA přitáhne celosvětovou pozornost opět nadcházející úterý, kdy se konají primárky v New Hampshire. Dne 22. února následují volební shromáždění v Nevadě, 29. února pak primárky v Jižní Karolíně. Úplně rozhodnout by mohlo tzv. superúterý 3. března, kdy se hlasuje v patnácti státech a teritoriích zároveň.
Oficiálně má být stranická nominace předána vítězi primárek na nominačním konventu 13. až 16. července ve wisconsinském Milwaukee. Vlastní prezidentské volby se pak konají 3. listopadu.
Další informace:
BBC News At last, Iowa results. So who won and lost?
BBC News Iowa caucus: Democratic chairman calls for review of vote totals
Politico Perez: Iowa recanvass push is ‘about accuracy,’ not stopping Bernie
CommonDreams.org 'Because I Got 6,000 More Votes': Bernie Sanders Declares Victory in Iowa Caucus
The Guardian Democrats head to New Hampshire with no frontrunner after Iowa catastrophe
The Guardian Joe Biden flopped in Iowa. And so did the Democratic party's reputation
NYPost Mike Bloomberg emerges as big winner in Iowa caucus debacle, boosters say