Primárky demokratů v Iowě: Sanders má jistotu, jinak je možné všechno

Volba prezidentského nominanta Demokratické strany USA začíná v třímilionovém státě, kde se hlasuje na caucusech, zvláštních volebních shromážděních. Výsledek caucusů se těžko předvídá. Nejjistější pozici má ale letos Bernie Sanders.

Již dnes večer, respektive v noci na úterý středoevropského času, začnou příznivci Demokratické strany v USA volit stranického prezidentského kandidáta – vybírat osobnost, jež se na podzim postaví za demokraty Donaldu Trumpovi. Volit se bude postupně celé jaro ve všech padesáti státech USA, zdaleka ne v každém však stejně zajímavě jako aktuálně v prvním – třímilionové Iowě.

Iowské hlasování má dva specifické rysy: jednak probíhá tradičně před primárkami všech ostatních států, a jeho výsledek tudíž ovlivňuje všechna další hlasování (psychologicky, mediálně, finančně, přeskupením vlažných stoupenců atd.), a jednak probíhá formou caucusů, zvláštních volebních shromáždění.

Efekt prvního hlasování pomohl v roce 1976 vyhrát celkově podceňovanému Jimmymu Carterovi a v roce 2008 také Baracku Obamovi – připomeňme, že šampionkou měla být tehdy dle celostátních průzkumů Hillary Clintonová. Na zisk nominace si v Iowě založili také Al Gore v roce 2000, John Kerry v 2004 nebo Hillary Clintonová při svém druhém pokusu v roce 2016, byť tito všichni platili za favority po celé primárky.

Letos průzkumy pro Iowu naznačují “obamovský” úspěch Bernieho Sanderse či “clintonovský” Joa Bidena. Je tu nicméně ještě efekt onoho caucusu, zvláštního způsobu hlasování. A díky němu je možné v Iowě tentokrát skoro všechno.

Při hlasování formou volebních shromáždění rozhoduje i angažovanost stoupenců jednotlivých kandidátů. Foto FB Bernieho Sanderse

Oč tu konkrétně jde: stejně jako u klasického volebního hlasování, probíhají i caucusy ve specifických volebních místnostech. Bývají jimi však tělocvičny či velké sály, protože při caucusu se nehlasuje tajně za plentou, ale veřejně.

Prakticky to vypadá tak, že se v sále volebního shromáždění vymezí místa pro stoupence každého z kandidátů. Modelový příznivec Demokratické strany v daném obvodě pak prochází po místnosti, debatuje s obhájci toho či onoho uchazeče a v duchu se rozhoduje, koho nakonec podpoří.

V určitou hodinu nakonec zazní signál a všichni v místnosti, kdo mají preferenci, přejdou na místo, které patří týmu jejich vyvoleného. V některých lokalitách se hlasuje namísto přecházení preferenčními kartami.

Oproti klasickému házení lístků do uren či hlasování na sčítacích strojích hraje při caucusu daleko větší roli agitace, respektive síla a přesvědčivost sítě dobrovolníků každého z kandidátů. A je tu ještě jedna zvláštnost caucusu – dvoustupňové hlasování. Po prvním hlasování se totiž podpora jednotlivých kandidátů posčítá a ten, koho nepodporuje alespoň patnáct procent přítomných, vypadává.

Druhé hlasovací kolo se pak odehrává patnáct minut poté, přičemž stoupenci vypadlých kandidátů v něm mohou přejít k některému z postupujících. Teprve potom jsou v každém obvodě spočítány výsledky.

Kdo letos vyhraje
Letošní rozložení sil před iowským caucusem svědčí nejvíce Berniemu Sandersovi. Za prvé proto, že se opírá o nejhustější a nejmobilizovanější síť dobrovolníků. Za druhé proto, že těsně před Iowou zažil velký nárůst podpory. Za třetí z toho důvodu, že se mu – zdá se – podařilo sjednotit většinu progresivního elektorátu, zatímco podpora liberální části demokratů se štěpí mezi různé kandidáty. A za čtvrté proto, že Sanderse posílí s velkou pravděpodobností ve druhém hlasovacím kole stoupenci dvou výrazných kandidátů, kteří na patnáct procent takřka určitě nedosáhnou – Andrewa Yanga a Tulsi Gabbardové.

Bernie Sanders získal už v roce 2016 v Iowě jen o málo menší podporu než tehdejší absolutní favoritka Hillary Clintonová. Letos je mnohem silnější. Že by tak získal méně než hraničních patnáct procent, je jen velice těžko představitelné. Vítězství ovšem zaručené nemá.

Joe Biden a Elizabeth Warrenová jdou do letošních iowských primárek s podporou místních stranických struktur. Na volebních shromážděních za ně budou agitovat zkušení demokraté. Jejich kampaň je navíc vidět.

Pete Buttigieg a Amy Klobucharová investovali zase do iowských primárek velkou část prostředků – uvědomují si, že jako kandidáti třetího sledu v Iowě buďto prorazí, nebo shoří. Oba pocházejí také z blízkých států, což se u Iowanů volících prezidenta, jenž "rozumí jejich problémům", rovněž počítá.

Teoreticky je navíc reálně možné, že některému z jmenovaných kandidátů uteče patnácti procentní hranice, a jeho stoupenci pak zvrátí výsledek úplně jiným směrem – památný jde zde případ Rudyho Giulianiho, jenž přišel v iowských republikánských primárkách v roce 2008 nejen o pozici favorita, ale i o všechny prezidentské naděje. Vyhrát Iowu může tak letos stále ještě i Buttigieg nebo Warrenová, třebaže oba v poslední době v průzkumech spíše oslabovali.

Orientační vývoj preferencí od léta 2019 – průměr z iowských průzkumů v grafice RealClearPolitics. Zelenou Biden, modrou Sanders, hnědou Warrenová, fialovou Buttigieg, černou Klobucharová. Repro DR

Iowa patří ke skupině méně lidnatých států USA. V primárkách se zde bojuje o co největší podíl z jednačtyřiceti iowských hlasů pro konečnou volbu nominanta. Celkově se přitom v primárkách rozdělují přibližně čtyři tisíce (!) hlasů.

Výsledek v Iowě ovšem tradičně zvýrazňuje dělení kandidátů na favority, nadějné a beznadějné. Ten letošní budeme znát v úterý nad ránem.

A co si myslíte vy? Diskuse (19 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace Úterý, 4.Února 2020, 08:24:17

Volební výsledky stále nejsou, straně se porouchala aplikace určená k nahlašování výsledků z jednotlivých obvodů. Selhal i záložní telefonní systém. Důsledkem jsou zmatky a velká ostuda. Za vítěze se sami prohlásili Sanders i Buttigieg, nikdo však zatím není schopen ani říct, kdy budou oficiální výsledky k dispozici.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace 2 Úterý, 4.Února 2020, 14:47:5

Výsledky stále nejsou, mají být oznámeny během večera.

Petrasek Milan - penzista

Ostuda jak pro koho. Úterý, 4.Února 2020, 15:09:6

Je ostudou výsledek >99% preference pro společenskou moc sebestředného mazaného cynického populisty, kterého do čela společnosti vynesly krizové následky konzervativní revoluce, nebo je ostudou nepořádek při velmi nejednoduchém vyhledávání/pátrání po osobnosti, schopné úspěšně se postavit následkům krize neoliberálně deregulovaného kapitalismu ......bych se pozeptal.

Jindřich Kalous - důchodce

Úterý, 4.Února 2020, 15:24:2

Jak hlásí ZeroHedge zde
https://www.zerohedge.com/political/thousands-furious-supporters-claim-iowa-caucus-rigged-against-bernie

"...millions are accusing the Democratic Party of once again trying to rig the nominating contest to favor establishment candidates while undermining the insurgent campaign of 'Democratic Socialist' Bernie Sanders."

No ale levicově buřičské stránky ZeroHedge považované slušnými lidmi za obvyklé podezřelé jistě není nutno brát vážně...

Připomnělo mi to aféru na Floridě při presidentských volbách roku 2000, kdy bratr G. W. Bushe Jeb Bush ve funkci guvernéra pravděpodobně nechal s pomocí machinací s volebními automaty zmanipulovat tamní těsné výsledky ve prospěch GWB, přičemž Florida byla jedním ze států, kde se lámal chleba... Přepočítávání hlasů nařízené Nejvyšším soudem státu Florida nakonec zarazil Nejvyšší soud USA, přestože závažná pochybení tehdy konstatoval i GAO (Government Accountability Office, v USA obdoba našeho NKÚ).

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Částečné výsledky Středa, 5.Února 2020, 10:47:22

Organizátoři caucusů z iowské větve Demokratické strany zveřejnili, a poté upřesnili, konečně alespoň dílčí výsledky. Stalo se tak v noci z úterý na středu našeho času.

Po započtení 71 procent ze všech iowských obvodů vede Pete Buttigieg, jemuž by mělo připadnout 26,8 procenta iowských hlasů pro prezidentskou nominaci. Bernie Sanders je těsně druhý s 25,2 procenta, celkově však pro něj hlasovalo více osob než pro Buttigiege. Třetí skončí zřejmě Elizabeth Warrenová s 18,4 procenta a teprce čtvrtý Joe Biden s 15,4 procenta. Pátá Amy Klobuchar získala nad 12 procent, ale zůstane zřejmě pod 15procentní hranicí. Ani ostatní uchazeči delegáty nezískali. Podrobnější zpráva brzy.

Jindřich Kalous - důchodce

Pavlu Krupičkovi Středa, 5.Února 2020, 19:30:32

Nebuďte naivní. Ti správní to mají už teď obšancované, kdo se tím presidentem může stát a kdo ne.

Jindřich Kalous - důchodce

K věci Středa, 5.Února 2020, 19:42:39

https://a2larm.cz/2020/02/iowo-sokovala-jsi-celou-zemi-jak-probihal-chaoticky-start-americkych-primarek/

Jindřich Kalous - důchodce

Středa, 5.Února 2020, 19:45:9

A ještě taky tady:
http://casopisargument.cz/2020/02/05/demokrate-v-iowe-hur-uz-to-neslo/
(originál v němčině tady:
https://www.welt.de/politik/ausland/article205575599/Panne-bei-Demokraten-Vorwahl-Der-denkbar-peinlichste-schlechteste-Start-in-ein-Wahljahr.html)

Martin Pleva - pedagog, Brno

No pozor, Pavle, Čtvrtek, 6.Února 2020, 20:57:38

Sanders není komunista, spíš rooseveltovec. Což samozřejmě neznamená, že bych mu nefandil, naopak...

Jinak - jestli chceš, ozvi se někdy, kontakty máš.

V_mnich

Eva Hájková - penzistka

Čtvrtek, 6.Února 2020, 21:48:2

Pokud jde o ty kladiva a srpy, které zmínil pan Krupička, tak to snad není komunistický symbol, pane Plevo. To by je přece nedržela rakouská orlice ve svých pařátech.

Jindřich Kalous - důchodce

Evě Hájkové Pátek, 7.Února 2020, 09:24:43

Heraldický výklad státního znaku Rakouské republiky:

Znak tvoří černá orlice se zlatou hradební korunkou a zbrojí, nesoucí na prsou červený štítek se stříbrným břevnem. V drápech drží zlatý srp a zlaté kladivo, představující rolníky a dělníky (hradební korunka zastupuje městský stav). Od roku 1945 má na nohou roztržený stříbrný řetěz jako připomínku osvobození od nacismu.

Ještě k tomu dodám, že tento znak se používal bez řetězu v letech 1919 - 34 a s řetězem od 1. května 1945 dodnes.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Výsledka a důsledky Iowy Pátek, 7.Února 2020, 16:06:58

Tady pro zájemce aktualizovaná povolební zpráva:

http://denikreferendum.cz/clanek/30731-primarky-v-usa-po-iowe-buttigieg-zachraneny-biden-oslabeny-hlavne-vsak-ostuda

V_mnich

Eva Hájková - penzistka

Přesná symbolika Pátek, 7.Února 2020, 22:00:32

Kladivo = dělníci
Srp = rolníci

Helena Zemanová - dálný východ od Prahy

Představa pana Krupičky, Sobota, 8.Února 2020, 08:49:34

jak američtí dělníci a rolníci prosadí skrze Sanderse srpy a kladiva na americkou vlajku, je úžasnější než všechny utopie, co tu kdy byly probírány. Myšleno dohromady.

Josef Poláček - Invalidní důchodce a student

Sobota, 8.Února 2020, 13:02:40

No, zas až tak úplná utopie to není, paní Zemanová; zkuste se jenom podívat... ;-)

https://www.google.de/search?hs=bim&q=amerikanische+flagge+sichel+und+hammer&tbm=isch&source=univ&client=opera&sa=X&ved=2ahUKEwjoqaDA88HnAhVKMewKHQdmAZcQ7Al6BAgIEBk&biw=1880&bih=939#imgrc=PBLR1LovkKPGSM

Helena Zemanová - dálný východ od Prahy

Ten odkaz pana Poláčka Sobota, 8.Února 2020, 22:37:24

mne přivedl na stránku, z níž si můžete objednat obří fototapetu s americkou vlajkou i se srpem a kladivem. Ilustrace ukazují, že polepit s tím celou stěnu je zejména v ložnici naprosto boží, jak říkají mladší generace.
https://myloview.de/fototapete-amerikanische-flagge-mit-hammer-und-sichel-3d-abbildung-nr-534F2D0

Petrasek Milan - penzista

Obří nacionalismus je zejména v ložnici naprosto boží Neděle, 9.Února 2020, 10:49:36

pokud by dosud stále čilý duch postmoderny zatočil s nastupujícím nacismem i fašismem tak jako zatočil se sociálním kapitalismem, tak by to bylo naprosto boží.
I a nejen v ložnici ......bych lascivně poznamenal.

Jindřich Kalous - důchodce

K věci Pondělí, 10.Února 2020, 06:47:33

https://www.blisty.cz/art/98720-umetou-americti-demokrate-donaldu-trumpovi-opet-cestu-do-bileho-domu.html

Jindřich Kalous - důchodce

Pondělí, 10.Února 2020, 06:49:33

Politika je stín, který velký byznys vrhá na společnost, napsal John Dewey už v roce 1931.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.