Levice: Chceme minimální mzdu přes dvacet tisíc a přechod na zelenou energii

Jan Kašpárek

Představila se nová politická strana s názvem Levice. Přichází se silně sociálním programem, kritikou soukromých exekutorů a důrazem na dostupnost bydlení i ekologii. S podobným novým projektem, hnutím Budoucnost, zatím nespolupracuje.

Sloučením iniciativy Skutečná leviceStrany demokratického socialismu vznikla nová politická strana Levice. Ta za své programové priority označuje navyšování minimální mzdy, zdanění korporací, reformu exekučního systému a zajištění důstojného bydlení. Kromě stranického působení se chce věnovat i aktivismu, zapojovat se do protestních hnutí a pomáhat sebeorganizaci zaměstnanců na pracovištích.

„Spojili jsme se, aby v České republice konečně vznikla strana, jež hájí zájmy běžných lidí. Nenecháme se koupit žádnými zahraničními miliardáři a ani těmi českými. Nechceme jen sedět na ústředí strany nebo v poslaneckých lavicích, ale dělat politiku tam, kam patří: v ulicích, tam, kde se děje nespravedlnost,“ předeslal spolupředseda nové strany Petr Pávek.

Dále uvedl, že stranu zakládají lidé se zkušenostmi z odborů i rozličných protestních hnutí. „Máme mezi sebou lidi, kteří se zapojovali do protestů proti americké radarové základně [v Brdech] a prakticky všichni jsme se účastnili protestů proti pravicové vládě Petra Nečase,“ řekl. Levice se ovšem nechce omezovat na aktivismus, ale především oslovit voliče. Kandidáty plánuje vyslat již do podzimních krajských voleb.

Nová strana staví na silně sociálním a ekologickém programu, antimilitarismu, kritice ekonomických elit i soukromých exekutorů a růstu mezd. Ta minimální by — s odkazem na koncept minimální důstojné mzdy — podle člena celostátního výboru Levice a někdejší dvojky kandidátky KSČM do europarlamentu Andreje Bóny měla přesáhnout dvacet tisíc korun. Potřebné finance má poskytnout přísnější zdanění korporací.

Levice se chce zaměřit i na řešení bytové krize. „Tisíce lidí zůstávají kvůli špatnému sociálnímu systému na ulici, zatímco spekulanti nechávají chátrat byty,“ zkritizovala stávající situaci tajemnice strany Markéta Juřicová. Na místě je prý regulace výše nájmů na základě cenových map, stejně jako podpora sociálního a družstevního bydlení ze strany obcí. Juřicová zdůraznila také záměr zdanit krátkodobé pronájmy bytů přes platformu Airbnb.

„Všechnu moc imaginaci, ať žije Levice,“ prohlásil sympatizant Levice, sochař Pavel Karous. Foto Jan Kašpárek, DR

Budoucnost je v Green New Dealu a přestavbě energetiky

Ekologický program Levice uznává potřebu co možná nejrychlejší zelené přestavby energetiky a slibuje vlastní Green New Deal. Pávek uvedl, že ekologizaci mají zaplatit uhlobaroni a jejich firmy skrze zdanění emisí, aniž by se změna dotkla běžných spotřebitelů. Strana by ráda prosadila systém rekvalifikací pro zaměstnance fosilního průmyslu, případně možnost předčasného odchodu do důchodu.

Spolupředseda Levice se dále vymezil proti Danielu Křetínskému a Pavlu Tykačovi s tím, že oba uhlobaroni vydělávají miliardy na těžbě uhlí, aniž by státu odváděli dostatečný podíl ze zisku. „Důsledky jejich podnikání můžeme vidět dnes a denně: v severních Čechách zničená krajina, tam i na severní Moravě znečištěné ovzduší. Spalování uhlí navíc způsobuje klimatickou změnu, což vede i k dlouhým suchům, horkům a vyschlým studnám, které můžeme vidět v celé České republice,“ poznamenal.

Novému politickému projektu veřejně vyjádřil podporu sympatizující nestraník, sochař a pedagog Pavel Karous. Stávající strany podle něj nereagují dostatečně na poptávku po progresivní levicové iniciativě, která by vystupovala proti nerovnosti, rasismu i ničení životního prostředí. „Všechnu moc imaginaci, ať žije Levice,“ prohlásil.

Alternativu k zavedeným stranám se snaží nabídnout i další nový projekt, hnutí Budoucnost. Oba levicové subjekty již dříve jednaly o spolupráci, ovšem bez výsledku. Další vyjednávání se očekává před podzimními volbami. „To, že jsou tu dvě hnutí, není rozhašteřenost,“ řekl k neobvyklé situaci, kdy souběžně vznikají dvě malé a velmi podobné strany, Bóna. Otevřená je podle něj možnost budoucí koaliční spolupráce. „Všechno ostatní je ve hvězdách,“ uzavřel.

  Diskuse
  MP
  February 6, 2020 v 22.12
  Ať žije integrovaná levice!
  Ale všechno má svůj čas, je třeba hlavně trpělivosti.
  February 7, 2020 v 15.39
  Chyba v propagaci?
  Měřeno délkou diskuse i čteností článku, Levici se nepodařilo přilákat tolik pozornosti jako Budoucnosti. Aspoň prozatím.
  February 7, 2020 v 15.43
  Integrovaná levice
  S ohledem na volební systém je možná škoda, že nám tu vznikají dvě levicové strany, a ne jen jedna veliká, ale snad to můžeme ocenit aspoň jako slibný začátek, když vezmeme v úvahu, že obě vzešly ze spojení několika menších aktivistických skupin. Můžeme tedy doufat, že nejprve budou přitahovat další, dosud neintegrované, drobné skupiny a jednotlivce, a nakonce se možná i spojí dohromady — pokud se náhodou neukáže přece jen výhodnější mít levicové strany dvě, které se budou v něčem důležitém, aspoň pro voliče důležitém, lišit.
  JK
  February 7, 2020 v 16.3
  Honzovi Macháčkovi
  V SDS je nevyužitý značný intelektuální i organizační potenciál, ale taky zkušenosti minulých dob v hlavách starších funkcionářů, což může podle okolností být plus i mínus. Chybějí jí výrazné osobnosti. Jestli je Skutečná levice dodá, těžko říct. Nicméně pokus o integraci považuji za správnou cestu.

  Pokud jde o dosavadní politickou praxi zakladatelů Budoucnosti, zatím neumím posoudit, zda to bude jejich přednost nebo nevýhoda. I když se od móresů partají, v nichž začínali, snaží distancovat, přece jen se obávám, že si odtamtud nějaké zlozvyky přinesli.

  Kdybych se měl odvážit prognózy úspěšnosti, tak 51:49 pro Levici. Kdybych měl Levici něco doporučit, tak studovat Chomskyho a jeho poznatky o technologii výroby souhlasu.

  A mohu se samozřejmě mýlit.
  MP
  February 7, 2020 v 18.17
  JIndřichu Kalousovi
  Takových 2,1% pro Levici, 1,9 % pro Budoucnost a k tomu kolaterálně 4,9% pro ČSSD a 5,1% pro KSČM (aby mohla ze své parlamentní pozice tlačit na sjednocení levicových sil?)
  Tak to bude chtít hodně trpělivosti.
  JK
  February 7, 2020 v 18.47
  Martinu Profantovi
  ČSSD ani KSČM už dávno nejsou levice.
  MP
  February 8, 2020 v 9.49
  Jindřichu Kalousovi
  To máte těžké. Ti dva poněkud umělohmotně vypadající mladí lidé s pečlivě bezobsažným projevem a programovými tézemi, kteří hovoří o projektu jakési strany Budoucnost, na mě také příliš levicově nepůsobí.

  Ač bych tedy ty čtyři strany, které jsem vyjmenoval, hodnotil jako jednu marketinkovou, dvě v různém stádiu propadu do pravicového populismu a jednu nečitelnou, představují souhrnně to, co veřejné mínění považuje za levicovou část spektra. A pokud by ta čtyřka dopadla podle výše uvedené a bohužel dost realistické prognózy, bude to samozřejmě masivně mediálně interpretováno jako prohra levice. Respektive si strany staré pravice, které jako známo už po desetiletí neumí nabídnout jiný důvod své existence než boj o zadržování v jejich podání vždy kryptokomunistické levice, budou muset pořídit uvěřitelného ideologického nepřítele a definitivně protlačit představu, že ANO je levicové.
  VK
  February 8, 2020 v 10.0
  Pak je ještě otázka, zda je u nás levicových voličů. Podle mě je odpověď záporná, jedním z nejhorších dědictví minulého režime je normalizace pravicového přesvědčení, jako jediného čestného a slušného světonázoru. Přinejmenším co se naprosté většiny týče.
  JK
  February 8, 2020 v 12.46
  Vojtěchu Klusáčkovi
  Hehe, ono záleží na tom, jak se zeptáte... Moje zkušenost z 90. let, kdy jsem dělal výzkumníka pro STEM: Při dotazech na to, zda se hodnotí jako pravičáci nebo levičáci, snad 90% dotázaných odpovídalo, že samozřejmě jako pravičáci. Když ale přišla řeč na konkrétní problémy a návrhy jejich řešení, tak: Skoro všichni chtěli zachovat bezplatné školství a zdravotnictví, skoro všichni chtěli regulovat nájmy a některé další ceny, skoro všichni chtěli, aby stát podporoval to nebo ono nebo tamto a tak dále. Takže většina zastávaných postojů byla levicových.
  IH
  February 8, 2020 v 13.14
  Naše země, jak jsem už jednou zmínil, byla v různých dobách v nejednom ohledu v popředí vývoje. Řekl bych, že nechutí k levici zdejší lid zase jednou tak trochu předběhl dobu (resp. obecné rozšíření jevu).

  Zároveň je zřejmé, že stále ještě hodně lidí tu v sobě levicové ideály, třeba nepřiznaně, ba nevědomky, nosí. Jednou to můžeme být zase "náš člověk", kdo se vydá radikálně jinou cestou, "tajemným jménem zavolán".

  Nad podobou nebo jmény politiků nám může přijít nepatřičné se pozastavovat, nicméně, ano, tady to vypadá na hendikep na hendikep. Řekl bych, že na levici čekáme na někoho, kdo dokáže něco opravdu významného, nikoli tedy pouze připravovat založení nové strany. Navíc by z něho měly vyzařovat osobní charizma, elán, upřímnost, nezištnost a pokud možno i sportovní duch a smysl pro humor.
  + Další komentáře